Zsolt Tamas Hernadi, prvi čovjek mađarskog MOL-a i lice s crvene Interpolove tjeralice, te osoba za kojom je Hrvatska raspisala europski uhidbeni nalog (EUN), slobodno se šeće Austrijom i Njemačkom, koje bi sukladno postojećim europskim zakonima morale postupiti po hrvatskom EUN-u i uhititi ga. No po EUN-u nije postupila ni austrijska ni njemačka policija, a razlog je to što su njihova nadležna tijela obustavila potragu za Hernadijem, i to a da nisu pokrenula postupak izvršenja hrvatskog EUN-a.
Obavijest iz Mađarske
Učinili su to nakon što je ured Interpola u Beču 14. rujna 2015. zaprimio obavijest mađarskog Ministarstva pravosuđa, u kojoj se navodi da činjenični opis djela na kojem se temelji međunarodna potraga za Hernadijem odgovara činjeničnom opisu djela zbog kojeg je protiv Hernadija pokrenut postupak pred Općinskim sudom u Budimpešti. Hernadi je u tom postupku oslobođen, pa Mađari smatraju da je riječ o pravnom načelu "ne bis in idem", odnosno da se Hernadiju ne može suditi dva puta za istu stvar. Zbog toga su Mađari odbili postupiti po hrvatskom EUN-u, a cijela priča pretvorila se u prvoklasni policijsko-pravosudno-politički skandal. Jer, ako se radi o načelu "ne bis in idem", onda o tome ne može odlučivati ni austrijska ni njemačka policija, a ni mađarsko Ministarstvo pravosuđa, već mjerodavni sud. U ovom slučaju to bi bili sudovi u Austriji i Njemačkoj, da je Hernadi po hrvatskom EUN-u bio uhićen na teritoriju tih država. Nadalje, u tom bi slučaju nadležna pravosudna tijela tih zemlja o razlogu odbijanja Hernadijeva izručenja trebala izvijestiti nadležna pravosudna tijela u Hrvatskoj, no umjesto toga, oni nisu ni pokrenuli postupak izvršenja hrvatskog EUN-a. Osim toga, načelo "ne bis in idem" ne primjenjuje se na odluke vezane za EUN, već samo na kaznene postupke u kojima se odlučuje o osnovanosti optužbe.
Različita djela
Drugim riječima, činjenica da je Mađarska zbog, kako su naveli, svojih nacionalnih interesa odbila Hrvatskoj izručiti Hernadija, ni na koji način nije smetnja da o hrvatskom EUN-u odlučuju Austrija i Njemačka, na čijem se teritoriju Hernadi zatekao. No važnija od svega je činjenica da je Hernadi u Mađarskoj oslobođen optužbi za pronevjeru i prijevaru, dok je u Hrvatskoj optužen za davanje mita, što nije isto kazneno djelo, pa se ne može smatrati ni da mu se dva puta sudi za istu stvar. Inače, postupak koji je protiv Hernadija pokrenut u Mađarskoj bio je manevar za izbjegavanje hrvatske optužnice, a sudeći po svemu što se oko Hernadija događa, manevar je uspio, dokazavši još jednom da pred zakonom nismo svi jednaki. Ni u Hrvatskoj ni u EU.
ne samo da Mađarska nije uslišila molbe slučajnog premijera da nam izruče Hernandija nego mu tu želju nisu ispunile ni njemačka i austrija. hoće li i njih optužiti da nisu demokratske države i da im pravosuđe ne valja.