Županijsko državno odvjetništvo danas bi zagrebačkom Županijskom sudu trebalo dostaviti istražni zahtjev protiv 11 osoba osumnjičenih za šest razbojstva od 2004. do 2008., među kojima je i krvava pljačka Fine u rujnu 2005. kada su ubijena dvojica zaštitara Sokol Marića Drago Renar i Stipe Mušan. Istražni sudac po zaprimanju istražnog zahtjeva trebao bi ispitati osumnjičenike te donijeti rješenje o provođenju istrage i pritvoru.
Fabrikacija dokaza
Dok policija uhićenje ove skupine smatra uspjehom, jer to, kako se čulo iz policijskih redova, znači da su nakon oslobađajuće presude danas pokojnom Nenadu Filipoviću, kojeg se teretilo za ubojstva zaštitara (bio je u pritvoru više od tri godine, op.a) nastavili potragu za ubojicama, ima i onih koji cijelu stvar sagledavaju drugačije. Jedan je od njih i odvjetnik Krešimir Krsnik, koji je branio Filipovića u tom postupku. Njegov je stav da je riječ o kolosalnoj policijskoj pogrešci, zbog koje bi onaj tko je za cijelu tu zbrku odgovoran trebao snositi i posljedice.
– Svi odgovorni u toj priči trebali bi dati ostavke, jer se sada pokazalo da je policija fabricirala dokaze. Od prvog dana upozoravao sam koliko je opasno kada policija ima utjecaj na kazneni progon te kada radi pritisak na sud. Zanima me što će biti s tajnim svjedocima iz tog postupka, za koje je sada očito da su lagali, na što sam i onda upozoravao. Filipovićeva obitelj ima pravo i na moralnu i na novčanu satisfakciju zbog svega što se događalo. Ovaj je slučaj pokazao da je bolje osloboditi stotine krivih nego osuditi jednog nevinog – kaže Krsnik.
>>Neviđen gaf policije: Za krvavu pljačku Fine pala još jedna banda
S druge strane, Krunoslav Borovec, glasnogovornik MUP-a, kaže da je, bez obzira na ovakav rasplet stvari, policija kako tada, tako i sada sve radila u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku.
Pravni zapleti
– Kaznenu prijavu protiv Filipovića i ostalih podnijeli smo jer je postojala osnovana sumnja da su oni počinitelji. Protiv njih su postojali dokazi, doduše personalni, no postojanje osnovane sumnje potvrđeno je i u istrazi i kasnije je podignuta optužnica. Kaznenu prijavu nismo podnijeli samoinicijativno, već u konzultacijama s tužiteljstvom. Činjenica da je podignuta optužnica i održano je suđenje znači da je postojanje osnovane sumnje potvrđeno u ostalim fazama kaznenog postupka – kaže Borovec.
Krsnikov zahtjev za podnošenje ostavki Borovec nije htio komentirati, osim što je ustvrdio da ljudi koji su tada upravljali policijom više nisu u MUP-u. Za komentar cijele situacije nisu bili raspoloženi ni u tužiteljstvu.
Tko je kriv, a tko prav u tom policijsko-tužiteljskom rašomonu teško je reći, tim više što policija tvrdi da prikupljeni dokazi, do kojih su nedavno došli, upućuju na to da imaju prave počinitelje. No tvrdili su to i prije pet i pol godina, pa je cijela priča završila kafkijanskim obratom. S obzirom na to da se nekima iz Filipovićeve skupine nakon odluke Vrhovnog suda, kojom je poništen dio oslobađajuće presude, mora ponovno suditi, ne treba sumnjati da novi pravni zapleti tek slijede.
@@@@ I NE SAMO SUDAC nego i svjedoci i to bezuvjetnom kaznom zatvora. Za primjer drugima! Danas se po sudovima u postupcima laže i to usprkos dokaznim ćinjenicama suprotnosti takvih iskaza i nikome ništa. Sam sam u jednom 16 godišnjem postupku na kojem sam mogao završiti pravni fakultet koliko sam izučavao stanja i poslijedice i sta sam sve čuo i vidio. Nažalost za laži se ne odgovara i kad se ustanovi da su bile zlonamjerne! A za one koji neznaju tvrdim da čak i zastupnici ( ili zastupnik) nagovara drugu stranu na lažno svjedočenje. Naravno bez svjedoka! I čemu se onda čuditi kad su sporovi tako dugački a ponekad kao što vidimo i nevino osuđeni za inkriminirano djelo.