Vojni vrh i njegovi nekada najbliži suradnici “oprali” su na sudu ruke od umirovljenog generala Mladena Kruljca. Bivši zapovjednik Kopnene vojske radio je, tvrde, samovoljno.
I Kotromanović potvrdio
– Nikada nisam dao nijednu usmenu ni pismenu zapovijed za radove u zoni malog gospodarstva u općini Sibinj. Nisam ni znao za njih – svjedočio je nedavno general Josip Lucić, bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga.Vojska je, prema optužnici, uredila cestu u zoni malog gospodarstva u Sibinju. Riječ je o zemljištu koje je država darovala općini. Kako bi parcelama povisili cijenu prije prodaje, drugi su okrivljenici, terete se, zamolili Kruljca da pošalje vojsku te bagere. Državna je blagajna, izračunali su tužitelji, oštećena za tri milijuna kuna.
Kruljac nije ostao dužan bivšem šefu Luciću s kojim je, javna je tajna, u lošim odnosima.– Načelnik je oduzeo KoV-u 48 milijuna kuna i dao ih “Đuri Đakoviću” za neku stratešku pričuvu tenka koju ja ne razumijem – prozvao je Kruljac pred sudnicom. Godinama se tako plaćala zaliha rezervnih dijelova za tenkove, a da oni uopće nisu korišteni.– To je nešto što sam zatekao, ali nisam sretan zbog toga – komentirao je potom i ministar Ante Kotromanović, dodajući i da se tako pomagalo “Đuri Đakoviću”.
Sve nade Kruljac polaže u bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, koji će na sudu u Osijeku svjedočiti 13. veljače. Upravo bi ga on, nada se, mogao osloboditi omče oko vrata. Mesić bi trebao rekonstruirati sporni sastanak s gradonačelnikom Broda Mirkom Dusparom i J. Lucićem na primanju za Dan državnosti 2007. u Zagrebu. Duspara je tada zamolio Mesića neka pošalje vojsku da nastavi radove na brodskoj Tvrđavi. Mesić je potom dozvao Lucića da to riješi. Kruljac tvrdi da je na kraju pozvan i on te mu je tada usmeno zapovjeđeno da u sklopu radova u Brodu vojska uredi i cestu u Sibinju. Duspara i Lucić o tome, izjavili su, nisu znali ništa.Tijekom obrane, doznajemo, naglasit će se da je potpora civilnim strukturama, prema propisima, jedna od temeljnih zadaća zapovjednika KoV-a. Zapovjednik je odgovoran i za obuku vojnika. Radovi u Sibinju bili su, stajalište je obrane, upravo obuka – vojsku su obučavali gdje je uistinu i potrebna umjesto da “sto puta” prekopava istu brazdu na vojnom poligonu.
Pravila i iznimke
Kruljčeva obrana osporava i tvrdnju optužbe da su radovi stajali tri milijuna kuna. Riječ je, tvrde, o 284.000 kuna. U istrazi ga se sumnjičilo za šest milijuna kuna pa je ta brojka prepolovljena. Kruljac je već tvrdio kako je za sporne radove imao usmenu zapovijed. General Lucić istaknuo je da se one izriču u ratu, a u miru su iznimno rijetke. U Pravilniku o službi u Oružanim snagama RH stoji kako se “zapovijedi u pravilu daju u pisanom obliku”.
>> Duspara: Ne sjećam se da je Kruljac bio na sastanku s Mesićem
o da drug mesic ce to sve srediti,a zasto nebi kad je i sam sav u korupciji.