Opasnost

Krvoločni psi rastrgali ogradu i zaklali dvadeset zagorskih purana

Foto: ''
Krvoločni psi rastrgali ogradu i zaklali dvadeset zagorskih purana
26.11.2010.
u 10:55
- Tuda i djeca prolaze na putu do škole i natrag kući, pa bi zbog toga trebalo hitno reagirati. Zar se čeka da pas ili lisica nekoga ugrizu? Svi se sjećamo bjesnoće u gornjem Međimurju - ističe Klobučarić
Pogledaj originalni članak

Franjo Klobučarić (58) iz Brezja još ne zna kolika će biti ukupna šteta nakon krvavog pohoda krvoločnih pasa koji su u noći sa utorka na srijedu zaklali 20 komada domaćih zagorskih purana. Nekoliko purana uginulo je od ozljeda tijekom srijede, a nekoliko u četvrtak. Od velikog jata ostalo mu je svega šest purana, no pitanje je hoće li uopće koji ostati živ.

- Dvorište je ograđeno i nevjerojatno je kako su psi uspjeli potrgati žicu i ući unutra. Purani su bili u kokošinjcu. Psi su napravili strahoviti pokolj, to je bilo užasno za vidjeti. Policija je bila vano, došao je i komunalni redar, ali bojim se da će i ovaj slučaj ostati neriješen - kaže Franjo, kojemu je to već treći napad na domaće životinje. Na proljeće mu je sedam komada zaklala kuna zlatica, a prošle godine kokošima i guskama pogostio se pas koji je iskopao rupu ispod žice i provukao se u dvorište. Potamanio je desetak komada. Pratili su ga do jednog od susjeda, no sve je na tome i završilo jer se radi dobrosusjednih odnosa nije odlučio na tužbu radi naknade štete. U ovom trećem pokolju materijalna šteta procijenjena je na 2500 kuna, no zapravo je veća jer su purani bili idealne težine za klanje.

- Imali su od 5,5 do 7,5 kilograma. U Zagrebu se cijena kreće i do 70 kuna po kilogramu, a u Međimurju pedesetak. Mislili smo prodati dio purana kako bi pokrili troškove prehrane, a sad smo ostali bez ičega. Pitanje je hoće li i ovi preostali preživjeti ozljede - ogorčen je Klobučarić. Ljuti ga inertnost nadležnih službi, od komunalnog redarstva do veterinarske inspekcije, ali i neodgovornih vlasnika pasa koji ih puštaju izvan dvorišta bez nadzora. Selom, veli, lutaju čopori pasa, ali i lisice.

 - Tuda i djeca prolaze na putu do škole i natrag kući, pa bi zbog toga trebalo hitno reagirati. Zar se čeka da pas ili lisica nekoga ugrizu? Svi se sjećamo bjesnoće u gornjem Međimurju - ističe Klobučarić. Susjedu je neki dan lisica pratila kad se vozila na biciklu. Mirno ju je gledala, bez straha od ljudi, pa se mještani pribojavaju da je bila bijesna. Posljednji slučaj bjesnoće poznat javnosti dogodio se u veljači prošle godine u Vučetincu, gdje je otkriven pas kojeg je zarazila lisica. Par tjedana prije toga u Vukanovcu je bijesna pekinezerica Mare ugrizla tri osobe. Veterinarske mjere zaštite vrlo su stroge i podrazumijevaju eutanaziju pasa i mačaka lutalica na zaraženom području.

NOVA GEOPOLITIČKA POZORNICA

Pitali smo umjetnu inteligenciju kako bi mogle izgledati granice u Europi u 2050., promjene bi mogle biti brojne

EU trenutačno razmatra devet država kandidata za članstvo: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Gruziju, Kosovo, Moldaviju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Ukrajinu. Iako je teško precizno predvidjeti kako će izgledati europske granice 2050. godine, jasno je da će kontinentom dominirati tenzije između integracijskih i dezintegracijskih sila. Uspjeh ili neuspjeh separatističkih pokreta, proširenje EU i vanjski geopolitički pritisci oblikovat će budući izgled europskog kontinenta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KR
krka
15:43 29.11.2010.

A imal si i neku ogradu kaj su ju psi samo tak strgali. Kaj sad očekuješ da ti grad plati purane koje ni sam nisi pazil?Žal mi je samo purana, a tebi više nikad nebi dozvolil da ih hraniš pošto ih neznaš smjestiti i čuvati= izlažeš ih pogibelji. Morti je med pesima bil i tvoj kundravac?