Na početku tjedna Barack Obama ukinuo je sva ograničenja za Kubance iz SAD-a u vezi s putovanjima u domovinu te slanjem novca rođacima na marksistički otok u Karibima, što je otvorilo donedavna neslućene poslovne mogućnosti.
Posebno je važan potez Obamine administracije to što je američkim telekomunikacijskim tvrtkama dopustila da se natječu za poslove na Kubi, čime je postalo jasno da će u zatopljenju donedavna još hladnoratovskih odnosa između SAD-a i Kube među prvima profitirati turizam i telekomunikacije. I to, po svemu sudeći, basnoslovno.
Tijekom pola stoljeća otvorena neprijateljstva između Kube i SAD-a o suradnji u turizmu nije se moglo ni sanjati. Pogotovu pošto je 2004. George W. Bush posve zabranio sve izravne letove između dviju zemalja. Milijun i pol Kubanaca, koji su u SAD-u potražili političko utočište ili bolji život, bilo je ogorčeno, pa nije čudno što su najave o poboljšanju odnosa s Kubom među kubanskim emigrantima dočekane s oduševljenjem.
Ipak, jastrebovi među kubanskom emigracijom nisu sretni zbog neograničena slanja novca rođacima na Kubi, jer smatraju da se time podupire Castrov marksistički režim.
Zazubice s Floride
Osim kubanskih emigranata, mogućnost neograničena putovanja imaju još samo oni Amerikanci koji putuju radi suradnje u poljoprivredi, sportu ili humanitarnim djelatnostima te novinari. Stoga se pravi turistički bum očekuje tek ukidanjem ograničenja za sve, za što se općenito smatra da bi se moglo dogoditi relativno brzo.
U međuvremenu će bez sumnje profitirati telekomunikacije. U ožujku prošle godine Raul Castro dopustio je Kubancima nabavu mobitela za osobnu uporabu, što se mnogima tada činilo kao potez skromnih liberalizacijskih dosega Castrova režima. Sve je međutim drukčije pošto je Obamina administracija najavila dopuštanje neograničenih donacija kompjutorske opreme, softvera i telefona te pošto je u ponedjeljak najavila postavljanje optičkog kabela između Kube i SAD-a.
Loptica je sada na strani službene Havane, koja također treba odobriti projekt, a ako se i to dogodi, desecima kompanija poput AT&T te satelitskim TV i radiokompanijama, ideološki predznak novog tržišta zacijelo neće smetati.
U prošloj godini kubanska tvrtka ETESCA zabilježila je 130.000 novih pretplatnika na mobitel, a uza sadašnjih 330.000 u ovoj godini računa na novih 250.000, odnosno na čak 1,6 milijuna pretplatnika do 2012. Slično je i s internetom pa nesumnjivo mnogim američkim telekomunikacijskim kompanijama rastu zazubice.
Laki politički bodovi za Obamu
Otkako je došao na vlast, Raul Castro u mnogo čemu nagovijestio je nova vremena. U devedesetima upravo je on bio čovjek koji je kao Fidelov brat i nesumnjivo odan revoluciji isposlovao dolazak stranog kapitala u turizam kao spas za naciju koja je s raspadom SSSR-a izgubila gospodarsko tlo pod nogama.
Dopustio je privatnu gradnju kuća i stanova, a na stražnja vrata i obrte te male farmere. Najavio je uvođenje konvertibilnog pezosa i za Kubance, umjesto samo za turiste kao dosad.
Ovacije međunarodne zajednice dobio je ukidanjem smrtne kazne za sve zločine s izuzetkom terorizma, pa je EU potkraj 2007. bio nadomak jednostranu ukidanju sankcija Kubi, što razmatra svakih pola godine. Jedina je protiv bila Češka, no s novim smjerom SAD-a, koji već 18 godina isključivo vetom u Vijeću sigurnosti uspijeva održati sankcije UN-a, uskoro bi se i to moglo promijeniti.
Pogotovu uzme li se u obzir da će Obami od sveg teškog bremena koje mu je Bush ostavio u naslijeđe u poslu s Kubom biti najlakše dobiti nasušno potrebne političke bodove.