Koji je liječnik imenom i prezimenom napravio koliko pretraga, zahvata, pregleda u bilo kojoj bolnici, Ministarstvo zdravstva pratit će u realnom vremenu. Uspostava ranije najavljenog Centralnog upravljačkog sustava (CUS) kao pilot projekt napravljena je u bolnicama u Zadru i Koprivnici, a iste funkcije trebao bi imati krajem jeseni u svim bolničkim ustanovama te zavodima za javno zdravstvo u zemlji.
Konačno je to informatičko i sustavno rješenje za praćenje konkretnog rada ne samo liječnika nego i svog medicinskog osoblja u svim bolnicama te zavodima. Cijela priča krenula je još unazad dvije godine kada se, podsjetimo, uz praćenje Svjetske banke krenulo u, kako je formalno nazivano, uspostavljanje upravljanja zdravstvenim sustavom u realnom vremenu. Uslijedilo je prvo, kako objašnjavaju u Ministarstvu, uspostavljanje upravljanja organizacijskom strukturom u zdravstvu te spajanje na sustav Fine čime su preuzeti podaci o zaposlenima i organizacijskim strukturama bolnica u CUS.
>> Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili u našem e-izdanju.
Ne propustite i druge teme:
>> Hrvatski paradoks: Plate 5000 kn i mjesecima blokiraju Pelješac
>> Manje mesa i više bilja smanjilo bi količinu stakleničkih plinova
>> Istražili smo kako žive naši studenti u Velikoj Britaniji
>> Najbolji svjetski muralisti oslikat će Zagreb
Konačno da se stane na kraj bolničkim liječnicima neradnicima od kojih polovica ništa ne radi. Od brojnih primjera i saznanja u renomiranoj bolnici na odjelu ORL sa tridesetak specijalista i specijalizanata radnim danom prosječno naprav tek 4 operacije, navodno zbog nedostatka anasteziologa. Na žalost puno je sličnih primjera