Slavonski proizvođači kulena pamtit će godinu na odlasku po tome što je napokon okončan postupak zaštite zemljopisnog podrijetla kulena i što su prvi kulenari podnijeli zahtjeve za certifikate koji dokazuju da je kulen zaista izvorni slavonski kulen i da zadovoljava sve kriterije koje kulen čini izvornim slavonskim kulenom.
– Oni će u svibnju, kada je najraniji rok za dozrijevanje kulena iz ovojesenske svinjokolje imati prve kulene s certifikatom zemljopisnog podrijetla, a do 30. lipnja zaštitit će slavonski kulen i na europskoj razini. Nakon što su podnijeli zahtjev, proizvođači kulena mogu očekivati dolazak od Ministarstva poljoprivrede ovlaštenog tijela koje će provjeriti je li sve prema propisima – kaže Andrija Matić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu dodajući kako se certifikatom štiti autohtoni i tradicionalni proizvod i u njemu se propisuje cjelokupna procedura, od uzgoja svinja, vrste pasmina, karakteristike mesa do načina dimljena, sušenja i zrenja, a to uključuje i fizikalno-kemijske i organoleptičke karakteristike samoga proizvoda, način pakiranja i označavanja proizvoda.
Matić najavljuje kako već za dva tjedna počinje postupak zaštite slavonskog kulena na razini Europske unije kako se ne bi dogodila iznenađenja poput onoga oko prošeka. Za nadzor i kontrolu oznake zemljopisnog podrijetla Ministarstvo poljoprivrede ovlastilo je certifikacijsku tvrtku Biotechnicon d.o.o. iz Zagreba s kojom su ovih dana ugovor potpisali proizvođači kulena iz Vukovarsko-srijemske županije.
>>Potrošači ne znaju što su autohtoni proizvodi - misle da su to vegeta i mlijeko