Helena Sablić Tomić

Kultura i umjetnost imaju važnu ulogu u usvajanju koncepta održivosti među širom populacijom

Kultura i umjetnost imaju važnu ulogu u usvajanju koncepta održivosti među širom populacijom
04.08.2023.
u 17:00
Dekanica osječke Akademije za umjetnost i kulturu pojašnjava kako umjetnici i ostali kulturni djelatnici mogu doprinijeti u promociji održivog načina života kroz upotrebu recikliranih i sl. materijala za svoje projekte, a kroz svoje radove mogu mijenjati perspektive ljudi
Pogledaj originalni članak

Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku prva je akademija u Hrvatskoj koja razvoj održivosti u području umjetnosti i kulture prepoznaje kao jedan od smjerova svoga razvitka, ali i podizanja svijesti o važnosti kritičkog mišljenja i konkretnih umjetničkih akcija usmjerenih prema održivosti. Jedna od začetnica te ideje je dekanica Akademije prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić koja otvarajući prostore različitim projektima potiče i promiče studentsku energiju kao i onu profesorsku kreirajući nove i jedinstvene sadržaje posebice u nacionalnom okruženju. Njezin pogled, usmjeren iz sadašnjosti prema budućnosti, pokrenuo je novu energiju prema projektima kojima će se razvijati održivost u umjetnosti i kulturi.

Kako se kroz umjetnost i kulturu mogu ostvariti ciljevi održivog razvoja?

Iako se to možda na prvu asocijaciju tako ne čini, kultura i umjetnost imaju važnu ulogu u usvajanju koncepta održivosti među širom populacijom. Spomenut ću samo jedan od značajnijih programa koje je pokrenula Europska unija, to je program Novi europski Bauhaus, a koji se temelji na tome da je umjetnost (usporedno s tim i kultura) manifestirani oblik europskog zelenog plana kroz arhitektonska, dizajnerska i druga umjetnička rješenja. Umjetnici i ostali kulturni djelatnici mogu doprinijeti u promociji održivog načina života kroz upotrebu recikliranih i sl. materijala za svoje projekte; a kroz svoje radove mogu mijenjati perspektive kao što se i mi trudimo na Akademiji sa svojim radom i programima.

Prva ste institucija u Hrvatskoj koja je formirala prodekansko mjesto za razvoj održivosti u umjetnosti i kulturi. Možete li konkretno pojasniti koji će biti zadaci prodekanice izv. prof. dr. sc. Tatjane Ileš?

Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku je prva visokoškolska obrazovna umjetnička institucija u Hrvatskoj koja je 2022. usustavila prodekanicu za razvoj održivosti u umjetnosti i kulturi izv. prof. dr. sc. Tatjanu Ileš pa nam je bilo namjera ukazati studentima i profesorima, u kojima ćemo se smjerovima u sljedećih nekoliko godina kao institucija kretati, koje ćemo projekte razvijati, odnosno što sve podrazumijevamo kada izgovorimo riječ održivost. Prema toj smo ideji postavili i strateške smjernice razvoja održivosti u umjetnosti i kulturi, a temeljili smo ih na Agendi 2030 Ujedinjenih naroda te 17 globalno postavljenih ciljeva održivog razvoja. Međutim, nove ideje nije lako pretvoriti u konkretne programe ako u provedbu nisu uključeni prije svega naši studenti, profesori i ostali zaposlenici, a s kojima su zajedno proaktivno i kreativno djelovale voditeljica programa prvog Dana održivosti Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku - nagrađivana redateljica i docentica na Akademiji Anica Tomić te asistentica, producentica i studentska koordinatorica Iris Tomić. Koordinacija i organizacija provedbe projekata i programa kao i povezivanje s nacionalnim i međunarodnim partnerima u ovom polju temeljni su zadaci prodekanice u ovom resoru.

Prošla su dva mjeseca od prvog Dana održivosti koji je Akademija organizirala u Osijeku. Sada kada su se dojmovi već dobrano slegli, kako gledate na taj događaj? Čime ste posebno zadovoljni, a gdje vidite prostor za napredak?

Prvi Dan održivosti na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku održan je 6. lipnja 2023. godine kao cjelodnevni program različitih aktivnosti iz različitih umjetničkih i znanstvenih područja kojima su naši studenti i profesori pokušali ukazati na aktualnu problematiku suvremenog društva – od potrebe zaštite ljudskih prava, promicanja ravnopravnosti spolova i smanjenja spolne diskriminacije, poticanja zdravijeg životnog stila svih generacija, uključivog, kvalitetnog i cjeloživotnog obrazovanja, do promoviranja miroljubivog i inkluzivnog društva te zelene i digitalne tranzicije. Vjerujemo da smo u tome i uspjeli budući da je odaziv studenata i profesora sa svih šest Akademijinih odsjeka bio izvrstan, a potpora cjelokupne akademske zajednice također nije izostala. Naši su sugrađani ovim događanjem zapravo dobili još jednu informaciju o tome na koji način na Akademiji promišljamo održivi razvoj, što je to razvoj održivosti u području kulture i umjetnosti te kako umjetnost može odgovoriti na izazove ekoloških, socijalnih i gospodarskih kriza kojima svjedočimo u svakodnevnom životu. Iznimno smo zadovoljni reakcijom lokalne javnosti, ali i medijskim praćenjem događanja kojim smo načinili prve korake u promicanju održivosti u umjetnosti i kulturi na nacionalnoj razini. Prostora za napredak, dakako, uvijek ima, a načine na koje ćemo i dalje široj javnosti nuditi sadržaje ovakvoga tipa radni tim na čelu s prodekanicom Ileš osmišljava već sada.

Smatrate li da su tzv. zelene teme dovoljno zastupljene u hrvatskoj akademskoj zajednici?

Primijetit ćete da su, kako ih nazivate, zelene teme umnogome zastupljene u javnosti pa tako i u akademskoj zajednici, ali prvenstveno u području aktivnosti zaštite okoliša, obnovljive energije i drugih područja vezanih za zaštitu planete i temeljne održivosti naše civilizacije. No, treba imati na umu da je dio čovjekove prirode, kao i načina života kojeg živimo, i nadgradnja nad onim osnovnim, a to donosi područje kulture i umjetnosti. Održivost u tom smislu treba promišljati i zelene teme, ali posebice i socijalnu uključivost, zaštitu ljudskih prava, ravnopravnost spolova, poticanje zdravog životnog stila, kvalitetnog obrazovanja, inkluzivnog društva, a Akademija svojim programima upravo na tome uznastoji.

Ističete kako ste posebno zainteresirani za suradnju s društvenom zajednicom. Kakve ste suradnje u tom pogledu do sada ostvarili?

Svojim umjetničkim programima Akademija već desetak godina aktivno ulazi u suradnju s lokalnom zajednicom i umjetničkim izvedbama pridonosi podizanju dinamike i kvalitete života u gradu Osijeku. Razvoj publike u kulturi jedan je od ciljeva koje ostvarujemo upravo izlaskom iz Akademijinih prostora u one javne. Iz područja o kojem danas govorimo navest ću primjer vezan upravo za aktivnosti na Danu održivosti. U koordinaciji Akademijine Zelene knjižnice i voditeljice Slađane Pupovac održali smo program u Centru za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ u Osijeku za čije su polaznike lutkarsku predstavu Krug života odigrali studenti 3. godine Preddiplomskog studija glume i lutkarstva pod mentorstvom prof. art. Hrvoja Seršića. Knjižnici Centra uručena je i donacija knjiga, potrebne stručne i ostale literature primjerene dječjem uzrastu. Jedno od obilježja razvoja održivosti na Akademiji jest i inkluzivnost o čemu brine posebno dr.sc. Mirna Sabljar – uključivanjem osoba i djece s teškoćama u aktivnosti zajednice potičemo na neki način i njihovu radoznalost, razvijamo umjetničke potencijale, ali i djelujemo kreativno terapeutski.

Planira li Akademija neke nove projekte kada su u pitanju održivost u umjetnosti i kulturi? Što možemo očekivati u budućnosti?

Ideja nam je u sve planirane projekte AUK uključiti 66 minuta za ODRŽIVOST (za Dan planeta, 22.4. imali smo umjetničku akciju 66 minuta, izložbu skulptura od recikliranog otpada na Trgu slobode u Osijeku), bez obzira o kojem se umjetničkom ili znanstvenom području radi..I naravno, senzibilizirati studenete i profesore kroz predavanja, panel diskusije i sl. za svih pet područja u kojima je promičeno – zeleno, inkulzivno, kreativo, ravnopravno i digitalno.

Foto: pasice
Rezolucija Zemlja nove pasice

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.