Medicinska dijagnostika

Laboratorijske pretrage na listiću papira čija će cijena biti u lipama

Foto: Whitesides Lab
Laboratorijske pretrage na listiću papira čija će cijena biti u lipama
02.03.2010.
u 18:30
Bolesnik i u najudaljenijim krajevima, i u najsiromašnijim zemljama Afrike i Azije, samo mobitelom snimi dijagnostički listić i pošalje ga liječniku.
Pogledaj originalni članak

Kemičar s Harvarda George Whitesides predstavio je zdravstvenoj zakladi Microsoftova osnivača Billa Gatesa svoj izum: dva tipa dijagnostičkog listića. Na papirić površine 2 cm², presvučen izolacijom i vodilicom za tekućine, kapne se kap krvi (u drugoj inačici urina) i listić trenutačno prikaže boluje li davatelj uzorka od HIV-a, malarije, tuberkuloze ili kakve druge bolesti, što ovisi kojim se agensom natope “grane” drvolika oblika. Boje u slučaju pozitivnog ishoda pretrage čak prikazuju stupnjeve oboljenja od žute i narančaste do crvene i boje burgundca. Uz masovnu proizvodnju cijena dijagnostičkom listiću bila bi u lipama!

Taj dijagnostički postupak, jednostavan, brz i pouzdan, posebno je pogodan za siromašne zemlje i u njima krajeve koji su teško dostupnim malobrojnim liječnicima. Bolesnik samo mobitelom snimi dijagnostički listić i pošalje ga liječniku. Mobilna telefonska komunikacija vrlo je raširena i u najsiromašnijim zemljama svijeta.

Zaklada Billa Gatesa ima 10 milijardi dolara koje u sljedećih deset godina želi potrošiti na cijepljenje kao metodu borbe s, na zapadu, trivijalnim dječjim bolestima koje su u Africi i Aziji kobne za mnogo beba i male djece. Investiranje u proizvodnju dijagnostičkog listića također bi moglo znatno unaprijediti zdravstvenu skrb milijarda ljudi u nerazvijenim zemljama, ali ona ima primjenu i u najbogatijima.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
19:15 02.03.2010.

Izuzetna ideja koja bi ako se primjeni mogla poboljšati kvalitativno i kvantitativno primarnu zdravstvenu zaštitu ne samo u nerazvijenim zemljama nego i na zapadu.

Avatar valic
valic
22:41 03.03.2010.

vrlo dobra ideja, nadam se da će zaživjeti. Većinom dobre ideje nikada ne zažive