Šest sati trajala je u ponedjeljak u Klinici za neurokirurgiju riječkog KBC-a uspješna operacija aneurizme krvne žile mozga pedesetogodišnje pacijentice s Raba. Već za pet do sedam dana pacijentica će biti otpuštena kući.
Dugogodišnja suradnja
Prvi je to zahvat takve vrste izveden u Rijeci, po dužini premosnice prvi u Hrvatskoj i jedinstven u svijetu jer je planiran na 3D modelu napravljenom na printeru na riječkom Građevinskom fakultetu. Tim riječkih neurokirurga predvođenih prof. dr. Dinkom Štimcem uz tim anesteziologa vodio je učitelj riječkog neurokirurga Štimca, prof. dr. Laligam N. Sekhar iz S.A.D.. Američki stručnjak jedan je od vodećih neurokirurga današnjice čija je uža specijalnost kirurgija baze lubanje i kompliciranih aneurizmi krvnih žila mozga po čemu je i najpoznatiji u svijetu, a s dr.Štimcem vezuje ga dugogodišnje prijateljstvo i suradnja započeta tijekom studijskih boravaka riječkog neurokirurga u S.A.D.
- Ovo je bila jako komplicirana operacija, težak slučaj, čak i u Americi bi ovaj zahvat smatrali izuzetno složenim, a jedinstvena je u svjetskim razmjerima po korištenju 3D modela kao pomoći za upravo takav zahvat na mozgu – kazao je američki neurokirurg dodajući da mu je zadovoljstvo što je na poziv riječke bolnice i dr.Štimca mogao pomoći svojim stručnim znanjem i iskustvom.
Operacija je izvedena uporabom bypass tehnike i moždane revaskularizacije, slična, ali bez 3D modela, je svojedobno izvedena u Zagrebu, no tada je "premošćivanje" bilo mnogostruko kraće.
Izrazito složeni zahvati
- Radi se o velikoj aneurizmi na velikoj krvnoj žili mozga smještenoj na bazi lubanje koju bi bilo teško riješiti mikrokirurškim putem – objasnio je neurorokirug Štimac pokazujući 3D model isprintan u realnom omjeru, njegov izum koji je i patentirao. Napravili smo bypass između krvne žile na vratu i moždane krvne žile pomoću arterije koju smo skinuli s lijeve podlaktice. To su izrazito složeni zahvati i malo ljudi u svijetu to može napraviti, a mi imamo sreću što je ovdje profesor Sekhar.
Sve je odlučno prošlo – kazao je po izlasku iz operacijske dvorane dr. Štimac.
Operacija je bila planirana na 3D modelu "skrojenom" komjuterski za pacijenticu temeljem CT mozga, a korišten je graft arterije radialis dužine čak 25 centimetara. Njime je obavljeno premošćenje od arterije na vratu, ispod kože iza uha, na arteriju u mozgu pa se upravo zbog dužine grafta, istaknuo je riječki neurokirurg, za zahvat može reći da je prvi takav izveden u Hrvatskoj.
>> Ben Carson – neurokirurg koji ne vjeruje u evoluciju i protiv je pobačaja
Nije Dinko nego Davor!