Ovdje nije baš lako varati šefa

'Lažni bolesnik' dobio otkaz i šefu mora platiti 8.000 eura za detektive

Foto: GEORGES SCHNEIDER/XINHUA/PIXSELL
'Lažni bolesnik' dobio otkaz i šefu mora platiti 8.000 eura za detektive
04.06.2021.
u 14:31
Već prvog dana detektivi su vidjeli kako po mladića u podne dolazi prijatelj s automobilom i zajedno odlaze u kafić, te da se kući vraća tek slijedeći dan u „sitne“ jutarnje sate.
Pogledaj originalni članak

Dokaz da u Austriji nije baš tako lako varati šefa da si bolestan i moraš biti na bolovanju je i slučaj jednog zaposlenika iz grada Welsa u austrijskoj saveznoj pokrajini Gornjoj Austriji. Kako pišu u petak austrijski mediji neimenovani 20-godišnji muškarac je prečesto počeo odlaziti na bolovanja pod izlikom da mu nije dobro i da je bolestan, pa je sumnjičavi šef u tvrci gdje je radio angažirao privatnu detektivsku agenciju da pronjuška što radi i kuda se kreće njegov kronični bolesnik.

Već prvog dana detektivi su vidjeli kako po mladića u podne dolazi prijatelj s automobilom i zajedno odlaze u kafić, te da se kući vraća tek sljedeći dan u „sitne“ jutarnje sate. Kako bi bio posve siguran da njegov zaposlenik lažira bolovanje, njegov je šef odlučio još daljnja dva dana preko detektiva pratiti muškarca.

No, i naredna dva dana, kako su utvrdili detektivi, „lažni bolesnik“ je ponavljao isti ritual i vraćao se kući „ vrlo vitalan“ u rane jutarnje sate. Uvjerivši se da ga njegov zaposlenik „vuče za nos“, sumnjičavi šef odlučio je svom zaposleniku dati otkaz i podnijeti sudsku tužbu za povrat 7.983,30 eura, koliko ga je stajao privatni detektivski angažman. Kako je uporni 20-godišnjak i dalje tvrdio da je neopravdano otpušten jer je doista bolestan, cijeli je slučaj završio na Vrhovnom sudu. Sud je, uvjerivši se da je ipak riječ o „lažnom bolesniku“ presudio u korist poslodavca, naloživši tuženom 20-godišnjaku da tužitelju, odnosno poslodavcu mora vratiti novac koji je izdvojio za plaćanje privatnih detektiva. U sudskom obrazloženju presude stoji, kako navode mediji, da je poslodavac pravilno postupio, jer mu je zaposlenik svojim čestim bolovanjima dao povoda za sumnju, te je time angažiranje detektivske agencije bilo posve opravdano.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

PO
pokojniMBkriminalac
15:26 04.06.2021.

Hahahaha. 20 godina prije korone moje pajde i rodjaci su "radili" od kuće a nisu ni znali gdje je poglavarstvo.

Avatar SileZla
SileZla
14:38 04.06.2021.

Ovakva priča je kod nas potpuno nemoguća zbog hrvatskog krivosuđa. Zato nam kvalitetni ljudi odlaze, a ostaju zabušanti.

MK
MKinkognito60
19:20 06.06.2021.

Privatni istražitelji to rad u Sloveniji i Hrvtskoj, zbog nalaza privatnog istražitela djele se otkazi. Još nema tužbi za namirenjem troškova rada istražitelja jer je zakonodavstvo napisano sa sivim zonama ali i to se mijenja. Svejedno su poslodavci na dobitku jer kratka bolovanja su većinom na teret poslodavca a ako su to učestala bolovanja to zna bit velik trošak jer računajte kako poslodavac plaća za radnika još jednom toliko koliko plati radniku. Često se radnik povuče kad mu obećaju kako poslodavci neće reći zbog čega je dobio otkaz, a radnik se neće buniti kad nekog zaposle umjesto njega. Privatni istražitelji znaju u izvještajima napisati kad ustao ujutro kad i što je doručkovao, šta je bilo za ručak, koliko je puta bio u WC-u, jeli sam spavao i sa kaim je spavao pa i koliko je spavao. Radnici koji su praćeni se kad jednom pročitaju izvještaj se doslovno boje objave izvješataja.