bespravni objekti

Legalizacija bespravne kuće u Zagrebu stajat će 80.000 kuna

Foto: 'Marko Jurinec/PIXSELL'
'19.06.2012., Ulica Vilka Novaka, Varazdin - Ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak nakon sastanka u gradskoj vijecnici s gradskim i zupanijskim celnicima posjetio je POS naselje u izgradnji gdje ih je
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
'18.08.2008 Zadar - Bespravna gradnja Photo Dino Stanin/Vecernji list'
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
'18.08.2008 Zadar - Bespravna gradnja Photo Dino Stanin/Vecernji list'
23.08.2012.
u 07:35
Prema novom Zakonu o legalizaciji, donesenom u srpnju ove godine, plaćanje komunalnog doprinosa nije uvjet za legalizaciju
Pogledaj originalni članak

Sve je spremno da legalizacija bespravno sagrađenih objekata u Hrvatskoj, a procjenjuje se da ih ima oko 130 tisuća, uskoro uđe u finalnu fazu. Vlada, naime, donosi uredbu kojom se određuje visina naknade, odnosno visina kazne koju će platiti vlasnici takvih kuća. Kazne su različite, najmanja je 500 kuna, za garaže i druge pomoćne objekte uz kuću koja ima dozvolu, pa sve do nekoliko stotina tisuća kuna za veliku zgradu s apartmanima u zaštićenom obalnom području. Uz kaznu, u postupku legalizacije treba platiti još pet vrsta troškova, no ostanimo zasad na visini naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru, koju danas određuje vlada.

>>Uredbu o naknadi za zadržavanje nezakonito sagrađene zgrade možete pogledati i skinuti OVDJE

Ta se naknada jako razlikuje u iznosima i bit će vrlo niska za poljoprivredne i gospodarske objekte, umjerena za obiteljske kuće izgrađene bez dozvole u građevinskom području, nešto viša za takve kuće izvan građevinskog područja i prilično visoka za kuće u zaštićenom obalnom pojasu. Moguće je tako da za zgradu s apartmanima koja ima 1000 četvornih metara izgrađenu u zaštićenom obalnom pojasu ta naknada naraste na čak 200 tisuća kuna. Naime, naknada je niska po kubnom metru za male kuće, a za velike raste, pa je za male kuće, do oko 80 kvadrata, naknada samo 4 kune po kubnom metru, a za najveće s više od 1500 kvadrata, naknada je 75 kuna po kubnom metru. Bit će moguće i plaćanje na rate, a cijena se jako razlikuje za gradnju u građevinskom području i izvan tog područja. Najniže su cijene za objekte koji služe u poljoprivredi ili za neku proizvodnju, a nema razlike između stana i poslovnog prostora.

Popust od 25 posto

Prvo je geodetski snimak kuće koji će stajati nekoliko tisuća kuna, a cijenu geodeti sad određuju. Zatim, tu je snimak izvedenog stanja, što će arhitekti naplaćivati trećinu cijene redovnog projekta, iako je ovdje zapravo riječ samo o crtežu kuće koja odavno postoji. To za vlasnike nelegalnih kuća iznosi 5 eura po metru četvornom, za kuću od 130 metara četvornih, dakle, oko 650 eura. Međutim, vjerojatno će arhitekti ipak spuštati cijene za posao koji nije tako zahtjevan i na temelju kojega se ništa neće graditi. Zatim, valja platiti upravnu pristojbu u iznosu od 70 kuna. Najveći je trošak komunalni doprinos gradu ili općini na čijem području je kuća i koji ovisi o atraktivnosti lokacije i veličini kuće. Na kraju, tu je i vodni doprinos, koji se plaća Hrvatskim vodama i također ovisi o veličini kuće i o lokaciji.

Koliko će to sve zajedno stajati vlasnike bespravnih kuća? Uzmimo kao primjer kuću od 130 kvadrata, što je oko 600 prostornih metara, i izgrađena je bez dozvole, ali unutar građevinskog područja. Za takvu kuću naknada za zadržavanje u prostoru, odnosno kazna iznosi 4200 kuna, a može se platiti odjednom s popustom od 25 posto pa se snižava na 3150 kuna. Uz to valja platiti arhitektu i geodetu, što bi moglo iznositi između 4 i 7 tisuća kuna. Valja platiti i sitnu upravnu pristojbu, 70 kuna. Ako je kuća u Zagrebu ili u zaštićenom obalnom području, vodni doprinos iznosit će 6750 kuna, a ostalima 4.500 kuna. Komunalni doprinosi se kreću između 20 i 140 kuna po prostornom metru, ovisno o odluci lokalne jedinice, a svaka od njih je lokacije podijelila na zone. Uzmimo da je kuća na području Zagreba, u trećoj zoni, tu je cijena 100 kuna po prostornom metru i iznosit će 60 tisuća kuna. Izvan Zagreba ili na nekoj manje atraktivnoj lokaciji cijena bi mogla biti 12 tisuća kuna ili, ako je riječ o kući za odmor uz more, skočiti na 84 tisuće kuna. Ukupno bi dakle za obiteljsku kuću od 130 kvadrata u trećoj zagrebačkoj zoni trebalo platiti oko 80 tisuća kuna za cijeli postupak legalizacije.

Iznosi na internetu

Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Ivan Vrdoljak više puta je pozivalo lokalne vlasti da spuste cijene komunalnih doprinosa. Neke općine i gradovi daju mogućnost barem otplate na rate tih velikih iznosa. No, prema novom Zakonu o legalizaciji, donesenom u srpnju, plaćanje komunalnog doprinosa nije uvjet za legalizaciju. To znači da vlasnici mogu dobiti rješenje o legalizaciji, pa s tim rješenjem ići u općinsku ili gradsku upravu koja će odrediti komunalni doprinos, prema svojim propisima, i način njegova plaćanja, a odluke o visini komunalnog doprinosa možete vidjeti i na internetu.

>> Sve o legalizaciji bespravnih objekata možete pročitati u našem specijalu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 120

Avatar mlohavi
mlohavi
09:12 25.08.2012.

@Oštrica Samo potvrđuješ ono što sam napisao, da si narcisoidni manipulator. Okrećeš temu u nekakve političko-pravne vode, sa svom silom epskih priča, a ono o čemu se povela rasprava je da sam te ispravio u tehničkom detalju. A to je da arhitekti ne potpisuju statički proračun!!!!! Pretpostavljam da ti je to tako teško palo (što nemaš pojma, a trebao bi). I kakvu ja to maglu prodajem? to je svojstveno takvima kao što si ti...znaš ono, "urbanim" snobovima željnim pažnje

Avatar Oštrica
Oštrica
11:16 25.08.2012.

@mlohavi, još uvijek sam pri stavu da se mišljenje struke(arhitekata i građevinskih inžinjera) ne može izbjeći. Tko će tu dati mišljenje o statici, a tko o općenitoj smislenosti zadržavanja građevine tj. postoječeg stanja, jako je važno za daljnji tijek događaja. Jako smo blizu stvarnosti u kojoj će svaki objekat morati biti osiguran, a tako nešto je nemoguće napraviti bez poštivanja ustaljene procedure, bez mišljenja stručnjaka. Neznam čime se baviš, što je tvoj primarni posao, ali ovo pisanje koje predstavljaš, nema nekakvog velikog smisla. Ja pokušavam usmjeriti pažnju na potrebu poštivanja procedure i potrebu uvažavanja mišljenja stručnjaka. Ti pokušavaš govno upakirati u celofan i javnost uvjeriti da to nije govno. Tko je u pravu?

Avatar Oštrica
Oštrica
08:42 25.08.2012.

@mlohavi, bezobrazluk i arogancija ti neće pomoći u pokušajima osmišljavanja prodaje magle. Naziv legalizacija bespravne gradnje nije ništa drugo do pokušaj prodaje magle. Kako je moguće nešto što je ilegalno, preko noći i bez svih potrebnim sigurnosnih mjera i radnji, legalizirati? Svugdje u svijetu je taj pojam nepoznanica, a kod nas se pokušava prodati poput svima poznate prodaje, muda pod bubrege. Zašto jednostavno narodu ne serviraju istinu, kako se radi o administrativnoj pristojbi za utvrđivanje postoječeg stanja? Pravi problemi će nastati kada se za takve objekte bude tražila uporabna dozvola, mogućnost sklapanja police osiguranja ili eventualna prodaja.