Susret

Grabar-Kitarović i Zgonea o proširenju Europske unije

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Grabar-Kitarović i Zgonea o proširenju Europske unije
15.04.2015.
u 18:56
Hrvatska manjina u Rumunjskoj kao i rumunjska manjina u Hrvatskoj istaknute su kao poveznica između država
Pogledaj originalni članak

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović primila je predsjednika Zastupničkog doma parlamenta Rumunjske Valeriua Ştefana Zgonea s kojim se složila da je ovaj posjet još jedna potvrda prijateljstva i partnerstva dviju zemalja.

Tijekom susreta potvrđeni su tradicionalno dobri i intenzivni politički odnosi koji predstavljaju dobar temelj za daljnju nadogradnju. Kao značajan instrument jačanja hrvatsko-rumunjskih odnosa istaknuta je gospodarska suradnja koju valja osnažiti konkretnim projektima. U tom smislu,zaključeno je kako je potrebno realizirati bolju prometnu povezanost te izgradnju infrastrukture, uključujući i energetsku.

Hrvatska manjina u Rumunjskoj kao i rumunjska manjina u Hrvatskoj istaknute su kao poveznica između država te je zajednički utvrđeno međusobno zadovoljstvo njihovim pravima, statusom i položajem.

Istaknuta je i zajednička uloga u promicanju proširenja Europske unije te odgovornost koju obje države u tom pogledu imaju prema susjednim državama. Posebno je istaknuta potreba razmjene iskustava u pitanjima zajedničkih europskih interesa i tema kao što su iskoristivost EU fondova i ulazak u područje Schengena, što je jedan od prioritetnih ciljeva, zaključeno je na kraju susreta.

Zgonea se sastao i s predsjednikom Hrvatskog sabora Josipom Lekom.

Predložio je da dva parlamenta potpišu Memorandum o razumijevanju koji bi bio temelj za trajnu suradnju u kreiranju politika Europske unije, osobito kad je riječ o parlamentarnim odborima za europske poslove, vanjsku politiku te financije i proračun. Također je iznio inicijativu da predsjednici rumunjskog parlamenta i Hrvatskoga sabora zajednički posjete neku od država Zapadnog Balkana ili Istočne Europe kako bi ohrabrili države koje su aspiranti na članstvo u Europskoj uniji ili NATO-u u procesu euroatlantskih integracija.

Leko je pozdravio Zgonein prijedlog i najavio kako će ga uputiti mjerodavnim tijelima na razmatranje. Istaknuo je kako Hrvatska i Rumunjska imaju slične interese kad je riječ o politici proširenja Europske unije i NATO-a, ali i u raznim regionalnim inicijativama poput Dunavske strategije, Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi i Unije za Mediteran. Ocijenio je kako dvije zemlje odlično surađuju u multilateralnim i bilateralnim pitanjima te da su odnosi iskreni i prijateljski.

>> Leko komentirao izjavu predsjednice o Milanoviću: 'To smatram nekorektnim'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar dalmos Zadar
dalmos Zadar
20:23 15.04.2015.

U kakvu manjinu spadaju ovi Rumuni sto prose ispred svake trgovine u Svedskoj Norveskoj Danskoj,,,nedaj boze ovo je zalost ali i istina EU i drzava unutar EU

OB
ObrenM
08:00 16.04.2015.

Kada smo spustenih gaca i sa strasnim uvjetima bili primani u Eu,njihovi vrhovnici su govorili,da ce Hrvatska vjerovatno biti zadnja zemlja primljena u tu umjetnu tvorevinu.Danas kriteriji ulaska drasticno padaju,pa ce se vidjeti uvjeti ulaska Srbije,Crne Gore i ostalih.Doci ce vrijeme,kada ce oni placati,da im naivni prosire uniju.

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
19:54 15.04.2015.

Tko o cemu, ona o regionu.