intervju

Leko: Zastupnike ćemo stimulirati da dolaze redovito na sjednice

Foto: 'Robert Anic/PIXSELL'
Leko: Zastupnike ćemo stimulirati da dolaze redovito na sjednice
16.07.2012.
u 12:00
Svaka koalicija ima problema, vrlo je važno da ih rješava, a ne gura pod tepih. Mislim da će naša biti i bolja i stabilnija, smatra Leko
Pogledaj originalni članak

Iako je Hrvatski sabor napravio ljetnu stanku u zasjedanju, vršitelju dužnosti predsjednika Sabora Josipu Leki posao ipak nije gotov, pa će odmor pričekati još koji tjedan. Za Večernji list prokomentirao je prvu osminu mandata te najavio promjene u Saboru.

* Kako biste ocijenili rad Sabora u prvih šest mjeseci?

Sabor je potpuno ispunio ustavnu obvezu i vrlo je dobro pratio prioritete politike koje je Vlada obećala građanima. Promijenili smo većinu zakona, što će omogućiti promjenu gospodarskog smjera. U tom dijelu smo vrlo dobro odradili prvu osminu mandata.

* Koje su ključne promjene u odnosu na protekla dva HDZ-ova mandata?

Sabor ne može napraviti neke revolucionarne promjene, njegova uloga i mjesto određeni su Ustavom i postupci su definirani važećim Poslovnikom. Zato ne treba očekivati radikalne promjene niti ih treba izazivati. Sabor je napravio neke iskorake, a napravit će ih još, sasvim sigurno, pri raspravi o zakonskim prijedlozima. Inzistirat ćemo na dva čitanja. Naravno da u tranziciji i promjeni vlasti i smjera nismo ostvarili sve promjene i sve ono što smo željeli. Morali smo brže djelovati i donositi zakone i zato su trpjela ta dva čitanja, pa smo većinu zakona donijeli po hitnom postupku. Ali to će se promijeniti. Nema brzih promjena, ali one će se sigurno dogoditi prije nego što Hrvatska postane punopravna članica EU. To ćemo rješavati u jesen ili početkom sljedeće godine.

Mandat nije imperativan

* Pristupili ste prvim izmjenama, a jedna od novosti je i elektroničko evidentiranje zastupnika, čemu su se mnogi protivili, iako nema sankcija. Zašto se nije išlo na neke sankcije za izostanke sa sjednica?

Ustav utvrđuje da zastupnički mandat nije imperativan, dakle zastupnik nema obvezu slušati ni vlastitu stranku, nego samo svoju savjest i birače. Ustav utvrđuje i da zastupnik kazneno ne može odgovarati bez odobrenja Sabora. Da bi se i pojam kazne uveo morali bismo promijeniti Ustav, ali i imati konsenzus pri donošenju toga u Saboru. Budemo li nešto radili, a vjerojatno hoćemo, to neće biti sankcije nego stimuliranje zastupnika da dolaze na plenarne sjednice. Kad već o tome govorimo, termin da zastupnici ne dolaze u sabornicu nije dobar, jer mnogi rade u odborima i klubovima, proučavaju materijale, pišu amandmane ili prijedloge zakona pa nisu uvijek nazočni na plenarnim sjednicama.

* Ipak je vidljivo da je tijekom zime na sjednicama sudjelovalo više zastupnika nego što je to slučaj u posljednja dva mjeseca?

Neću spekulirati što je sve razlog da pojedinih zastupnika nema, ali ću inzistirati na tome da je zastupnička dužnost prioritet. Onaj tko se odlučio na to da bude zastupnik ima obvezu prema onima koji su mu dali povjerenje, mora se zalagati za njihove ideje i zastupati ih u Saboru.

* Kad smo kod izostanaka, zastupnici gotovo nikad ne otvaraju bolovanje, čak i ako ono traje više mjeseci. Zašto je to praksa i treba li to mijenjati?

Mislim da treba otvarati bolovanja, posebno kad je riječ o dugim izbivanjima. Međutim, ni to rješenje nije zakonom i pravilnikom regulirano. Postoje i situacije kada i iz kreveta zastupnik može dati dobar prijedlog, ali to nije pravilo i ne treba se na to pozivati.

Za jesen ste najavili šire, konkretnije promjene Poslovnika, prilagođavanje EU. Što to točno znači?

Hrvatska je obvezna, kao i sve članice EU, urediti međusobne odnose Vlade i Sabora kako bi mogla efikasno djelovati unutar institucija EU. Vlada RH i predsjednik RH predstavljaju zemlju u tijelima EU, a poslije Lisabonskog sporazuma postoji i parlamentarna koordinacija među zemljama članicama EU. Sve se to mora regulirati zakonom, a nakon toga i Poslovnikom. Mora se ustrojiti jedno radno tijelo, Odbor za europske poslove, koje će moći reagirati na odluke koje Vlada kreira, sudjeluje u kreiranju, donosi ili prihvaća u tijelima EU. Samo uvođenje tog odbora zahtijevat će drugačiji djelokrug ostalih radnih tijela, pa i djelokrug samog Sabora, jer će jedan dio akata moći prihvatiti Vlada, a Sabor, odnosno odbor to će potvrditi, ostali neće morati. Ali to ćemo riješiti zakonom i Poslovnikom.

Skuplje i nesigurnije

* Imali ste svega dva aktualna prijepodneva u šest mjeseci, a to se uvijek zamjeralo HDZ-ovoj vladi. Planirate li to promijeniti?

Nije planirano da imamo tako dugu sjednicu, ali splet okolnosti nas je doveo do toga. Morali smo raditi promjene koje zahtijevaju brzinu jer se moramo okrenuti drugačijem hrvatskom društvu, moramo se više oslanjati na vlastite snage, sposobnosti, financije, jer je vanjsko i skuplje i nesigurnije. I mislim da bi sve žrtve koje sada činimo trebale osigurati Vladi da na jesen s više optimizma gleda na razvoj Hrvatske.

* Stalno se tijekom rasprava provlači pitanje kako vratiti dignitet Saboru?

Nemam čarobni štapić niti ga bilo tko ima da promijeni percepciju preko noći. Sabor je tijelo koje kreira zakonske okvire na prijedlog Vlade, pa kad bismo uspjeli pomaknuti hrvatsko gospodarstvo i početi podizati životni standard građana, u što vjerujem, i otvarati perspektivu, građani bi imali bolju sliku o Saboru. Građani očekuju od Sabora da im osigura napredak, i lakše bi oprostili što nema pojedinih zastupnika u klupi kad bi znali da im pripremaju bolja rješenja.

* Kad ste spomenuli napredak, kako biste ocijenili prvu osminu mandata Kukuriku koalicije?

Tražili smo i dobili cijeli mandat, i u cijelom mandatu treba promatrati hoćemo li ostvariti ono što smo obećali. A obećali smo bolji život i bolju perspektivu. Zato ne bih ocjenjivao jesu li sve odluke bile baš odgovarajuće, ali generalno mislim da društvo pripremamo za ono što smo obećali. To je vezano ne samo za naše želje nego i okruženje, odnosno otkud krećemo s promjenama, što je sve bilo, ali mislim da smo odgovorno počeli donositi odluke. Vrlo brzo vratit će se optimizam u hrvatsko društvo.

Mislite li da je koalicija stabilna bez obzira na probleme s kojima se susrećete?

Svaka koalicija ima problema, vrlo je važno da ih rješava, a ne gura pod tepih. Ne skrivamo da je koalicija raznorodna, bez obzira na svjetonazor, svaka stranka ima svoj interes i u tome ne vidim problem, mislim da će biti i bolja i stabilnija nakon mjeseci koji su bili potrebni da se mijenja smjer.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 43

RO
rotten
12:16 16.07.2012.

moje skromno mišljenje je da treba stimulirati zastupnike za dolazak na "posao" sa cca 2500 kn po pojavljivanju jer ionako im je "mala" plaća pa da sirotinja dobije još i stimulaciju...a s druge strane trebalo bi stimulirati i naše obične radnike u tvornicama da kad god dođu na posao da im se da stimulacija od 200kn po pojavljivanju+ plaća ...OMFG ovaj Leko je bolesnik a kad je on predsjednik sabora ...kakvi su ostali

Avatar mile ivancic
mile ivancic
12:23 16.07.2012.

Ne dolazak na sjednice sabora je isto plitika! Ta zastupnik je slobodna osoba i za svoje ponašanje jedino je odgovoran biračkom tijelu koje ga je izabralo! Sabor nije škola. Sabor je političko zakonotvorno tjelo Hrvatske države i zato sabornik nije učenik što neki misle i pričaju gluposti, neka pogledaju ustav RH ako neznaju i nemojte više praviti lakrdiju i smijariju oko Sabora i saborskih zastupnika! E moj narode!

Avatar maldex
maldex
12:09 16.07.2012.

biti saborski zastupnik je cast ! Onaj tko se prihvati obavljati tu casnu duznost mora to izvrsavati ozbiljno i odgovorno. One koji ne dolaze u Sabor, treba strogo kaznjavati, isto kao i gradjane kad ne placaju porez. Jer oni uzimaju novac poreznih obaveznika a ne izvrsavaju svoju duznost i datu zakletvu !!! Ne treba ih stimulirati, pa nisu oni mala djeca, Treba ih strogo kaznjavati