lex perković

Lesar: Nadam se da će poruke jednog dana doći do Milanovića

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Lesar: Nadam se da će poruke jednog dana doći do Milanovića
10.09.2013.
u 14:08
Na sjednici Predsjedništva Sabora odlučeno je da ta institucija nakon dvomjesečne ljetne stanke počinje s jesenskim zasjedanjem iduću srijedu, 18. rujna
Pogledaj originalni članak

Izmjene Lex Perkovića su u djelokrugu Vlade, a ja smatram da je vrlo važno osigurati da se svi zločini mogu procesuirati i da se nađu pred sudom, kazao je predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko nakon sjednice Predsjedništva Sabora na kojoj je odlučeno da ta institucija nakon dvomjesečne ljetne stanke počinje s jesenskim zasjedanjem iduću srijedu, 18. rujna i neprestano će raditi do 15. prosinca. Vruće teme koje će saborske zastupnik dočekati u klupama su, naravno, Lex Perković te najavljene izmjene Ustava prema kojima politički motivirana ubojstva na mogu zastarijevati. Zbog donošenja Lex Perkovića o kojem se raspravlja posljednja tri mjeseca Hrvatska je dobila već nekoliko packi iz Europske komisije, pa je tako i europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reading pisala da inzistiranjem na tom zakonu Vlada šteti hrvatskim građanima.

- Ja bih rekao da Vlada komunicira s Europskom unijom i ima svoju odgovornost prema građanima i EU i da će naći tu rješenje. Očekujem od Vlade da će to rješenje ponuditi Saboru – komentirao je Leko to pismo te dodao da je izmjena Ustava koja treba pratiti izmjene Lex Perkovića već na dnevnom redu.

- Izmjene Ustava su već u proceduri i sada je stvar dogovaranja. To je postupak koji zahtijeva umješnost u razgovorima i dogovorima svih klubova u Saboru. Ustav je zaštićen od jednostrane izmjene – ustvrdio je Leko, te se pri tome osvrnuo i na izmjene Ustava koje je inicirala udruga "U ime obitelji" dodavši kako je i taj zahtjev u "skladu s predviđenom saborskom procedurom".

Novinare je zanimalo hoće se na dnevnom redu Sabora naći i zahtjev HDSSB-a za raspravom o dvojezičnosti, odnosno o postavljanju tabli na ćirilici u Vukovaru.

- Nije ni bilo razloga za izvanrednu sjednicu, to je moje mišljenje. A ni jednu inicijativu nisu podnijeli u skladu s poslovnikom. Nitko nije priložio potpise zastupnika kako to predviđa poslovnik Sabora. Neću kvalificirati kakva je bila inicijativa – zaključio je Leko.

I predstavnici drugih stranka osvrnuli su se na ova "vruća" pitanja koja muče Hrvatsku posljednjih mjeseci, pa se tako i predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar osvrnuo na probleme oko Lex Perkovića i jučerašnje pismo Viviane Reading.

- Na prijedlogu dnevnog reda za sljedeće zasjedanje nema Vladinog prijedloga za izmjene tog zakona. Možemo samo naslućivati da će u toku ove sjednice možda doći, kojeg sadržaja vidjet ćemo. Takvu ocjenu ponašanja Vlade na tu temu dao je i predsjednik RH. Te poruke će doći do premijera Milanovića, nadam se, jednog dana – komentirao je Lesar te dodao kako on smatra da nema potrebe za najavljenim izmjenama Ustava oko nezastarijevanja politički motiviranih ubojstava jer je "promjena zakona sasvim dovoljna za poštivanje obveza preuzetih ugovorom s EU."

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor slaže se s ocjenom Reading da hrvatska Vlada radi štetu Hrvatskoj zaoštravanjem priče oko Lex Perković.

Naravno da se slažem s time, zato što će prije ili kasnije tema Hrvatske koja je uvela neka ograničenja suprotno onome što smo ispregovarali, doći na dnevni red. Dakle, ako se ovaj zakon pod hitno ne izmjeni u hitnoj proceduri, sasvim je sigurno da će to doći na dnevni red. To nije dobro jer brojimo i dalje prve dane članstva. Mi smo imali teške pregovore, završili smo ih, potpisali smo pristupni ugovor, prema tome sve ono što smo potpisali moramo poštovati, a onda eventualno kroz određeno razdoblje pokušavati neke stvari promijeniti, ako za njih ima potrebe, a osobno smatram da ne. Ovo je daljnje produbljivanje krize koje dovodi do besmislenih i bespotrebnih političkih rasprava. Mi se zaista bavimo temama koje su u ovom trenutku nevažne zato što smo taj posao odradili. Ako smo nešto skinuli s dnevnog reda, tome se ne treba vraćati – jasna je Kosor.

HNS-ov potpredsjednik Sabora Milorad Batinić nije znao novinarima dati jasan odgovor kakav je stav HNS-a oko svih problema s Lex Perkovićem i izmjenama Ustava jer će njegova stranka tek idući tjedan imati Predsjedništvo na kojem će, kaže, dogovoriti konačne stavove oko ovih pitanja.

- Ne mogu se složiti u cijelosti s tom izjavom Viviane Reading, ali mogu kazati stav HNS, znači sve zakone koje smo preuzeli od EU i hrvatske zakone moramo poštovati. Što se izmjena Ustava tiče, smatramo da svakako sve zločine treba kazniti neovisno kada su počinjeni i to tako piše u Ustavu, a kompletno ću na to vaše pitanje moći odgovoriti idući tjedan nakon Predsjedništva – kazao je kratko Batinić.

HDZ-ov potpredsjednik Sabora Željko Reiner pak smatra da Reading govori isto što i HDZ ponavlja već nekoliko mjeseci.

- HDZ je od samog početka govorio upravo isto, da je to što Vlada radi štetno za Hrvatsku, da nema apsolutno nema nikakvog smisla raditi nešto protivno onome što je Hrvatska potpisala. Potpisala je svojom voljom i ne bez razmišljanja, prema tome sve ovo što je učinjeno je bilo potpuno nepotrebno i nedvojbeno je štetilo Hrvatskoj. Najbolji dokaz tome koliko je to značilo nešto potpuno besmisleno i bespotrebno je da na kraju ista ona Vlada koja je to silom progurala, usprkos oporbi koja je upozoravala da će se dogoditi to što se i dogodilo, sada se povlači i sada će to promijeniti upravo u onom smislu u kojem smo mi to ukazivali da ne bi trebalo raditi – kaže Reiner te dodaje da još ne zna kada će izmjene Lex Perkovića doći na dnevni red, ali je s obzirom na dosadašnje ponašanje vladajućih skeptičan hoće li to biti brzo ili ne.

- Naravno da bi to bilo od interesa Hrvatskoj da to bude čim prije, naravno da bi bilo od interesa da se to uopće nije ni dogodilo – smatra Reiner te dodaje kako je HDZ otpočetka načelno za izmjene Ustava, ali uz određene uvjete, a pregovori hoće li se ti uvjeti ispoštovati se još vode.

HDSSB-ov Josip Salapić složio se da vladajući nanose štetu Hrvatskoj i šalju krivu poruku EU. No, njega više zanimaju aktualne teme koje više muče građane, a koje su zbog lex Perkovića pale u drugi plan, a to su nezaposlenost i problemi s proračunom, ali i uvođenje dvojezičnosti u Vukovar, zbog koje je njegova stranka ranije tražila i izvanrednu sjednicu Sabora.

- Mi ćemo inzistirati da ta tema dođe na redovnu sjednicu Sabora, mi smo u jednoj političkoj poruci predsjednika Sabora zatražili da sukladno svojim ovlastima sazove izvanrednu sjednicu zbog događanja u Vukovaru. Mi ćemo sada, s obzirom da počinje redovita sjednica, kao Klub zastupnika HDSSB-a sukladno Poslovniku Sabora uputiti službeni prijedlog i pozvati sve ostale Klubove zastupnika koji žele podržati našu inicijativu da se to pitanje otvori na redovitoj sjednici Hrvatskog sabora, već sljedeći tjedan. Smatramo da su se stvorili uvjeti da Hrvatski sabor najmanje što može učiniti za Vukovar da zastupnici u Saboru o tome rasprave bez ikakvih ugrožavanja bilo čijih prava, jednostavno da zaštite interese prije svega Grada Vukovara, ali i RH, s obzirom na naše članstvo u EU nije dobra poruka da se takve situacije događaju u gradu koji je ranjen i podnio je najviše tereta u obrani RH u Domovinskom ratu – zaključio je Salapić.  

>> Bruxelles upozorava: Premijer vam se igra ulaskom u Schengen

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.