lesar:

Lesar: Privatnici smanjuju prava jer se tako radi i u javnom sektoru

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
sabor,dragutin lesar (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor,mirando mrsić (1)
11.07.2012.
u 12:39
Šef laburista tvrdi da se svako zadiranje u sustav kolektivnih ugovora i materijalnih prava poput domino efekta prelijeva iz javnog u privatni sektor
Pogledaj originalni članak

Kao i u prvom čitanju, konačni prijedlog Zakona o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnostima sindikata za kolektivno pregovaranje dobio je oštre kritike oporbenih zastupnika u Saboru, jednako kao i od sindikata i Hrvatske udruge poslodavaca. Zakon bi se trebao izglasavati u petak.

Ministar rada i mirovina Mirando Mrsić i ovaj put objasnio je kako je potreba za donošenjem ovog zakona, koji je trebao biti donesen još prije 15 godina, proizašla iz pregovaračkog procesa pri kojem je detektirano da socijalni partneri u Hrvatskoj, a naročito sindikati, nisu dovoljno pripremljeni za socijalni dijalog na europskoj razini.

– U Hrvatskoj imamo registrirana 534 sindikata i 24 sindikalne središnjice koje prema podacima iz 2009. okupljaju negdje oko 423.964 članova. To zabrinjava jer to znači da je svega 30 posto ukupno zaposlenih u sindikatima, što je mala brojka. Postoje vrlo velike razlike među nacionalno reprezentativnim sindikalnim središnjicama, pa najmanja ima čak osam puta manje članova od one najveće, a neke središnjice imaju samo jednu zaposlenu osobu – objašnjava ministar te dodaje kako je ovo organski zakon koji se treba donijeti apsolutnom većinom svih zastupnika. Demantirao je optužbe da je zakon neustavan i da se s njime mijenja Zakon o radu.

– Vjerujemo da će ovaj prijedlog potaknuti okrupnjavanje i osnaživanje sindikata – tvrdi Mrsić.

Šef Hrvatskih laburista Dragutin Lesar tvrdi da se ovaj zakon i svako zadiranje u sustav kolektivnih ugovora i materijalnih prava poput domino-efekta prelijeva iz javnog u privatni sektor. Privatni su poslodavci počeli ukidati kolektivne ugovore i smanjivati prava uz objašnjenje da se tako radi i u javnom sektoru, objašnjava Lesar.

Što se još može uzeti

– Otpremnine padaju, otkazni rokovi su prepolovljeni, kao i pravo naknade na burzi, jubilarne naknade, putni troškovi, odlazi regres za godišnji odmor, kao i dar djeci te 13. plaća ili božićnica, noćni prekovremeni rad može se povećati za jednu lipu po satu jer zakon kaže samo da treba biti više plaćen, ali ne i koliko. Ugovori na neodređeno nestaju, prosječna plaća pala je sa 5460 kuna na 5403 kune, ali o tome Vlada ne priča, s početnih 39 posto iz 2008. godine prosječna plaća pala je na 36 posto. Inflacija je u svibnju iznosila 3,9 posto, a prošli mjesec 2,6 posto, a u međuvremenu je stupio na snagu zakon o Mrsićevim volonterima koji se bore za te pozicije – nabrojao je Lesar te dodao kako su to stvari koje su radnici izgubili. Danas se pitaju samo što još im se može uzeti, smatra Lesar, koji predlaže da se potpišu kolektivni ugovori na nacionalnom nivou.

– Ili mijenjajte Zakon o radu ili krenite smjerom iz devedesetih, a to su opći temeljni ugovori kojim će biti pokriveni i zaposleni u privatnom sektoru jer treće opcije nema – poručio je Lesar.

Gordana Sobol, uime Kluba zastupnika SDP-a, zastupnike je pozvala da svi skupa počnu zajednički rješavati probleme, a ne ostavljati ih nekome drugome ili gurati pod tepih.

– Podnijet ćemo devet amandmana na ovaj zakon, a odnose se uglavnom na poboljšanje ili dodatno pojašnjenje pojedinih članaka – kaže Sobol dodavši kako će podržati zakon.

IDS-ov Damir Kajin zabrinut je što danas sindikati djeluju isključivo u državnim službama, dok ih drugdje gotovo nema, što nije dobro.

– Ovaj zakon determinira gospodarska zbilja, a ne politika, a najveću korist od njega imat će javni sustavi i velike privatizirane tvrtke – tvrdi Kajin.

"Preko koljena"

Zoran Vinković uime HDSSB-a tvrdi da je ovaj zakon "definitivno vezan za izuzetno teško, čak i katastrofalno gospodarsko stanje u državi za 350 tisuća nezaposlenih, 60 tisuća radnika koji ne primaju plaću i gotovo milijun umirovljenika koji ne preživljavaju, već vegetiraju".

– Stalno smanjivanje prava kojim prijeti ova Vlada prijetnja je radnicima, zasuti smo stalnim najavama novih otkaza, restrukturiranje se lomi isključivo na ljudima, a kvalitetni radnici nestaju zbog političkog kadroviranja. Evo, u Osijeku je direktor Hrvatskih voda koji je europski stručnjak zamijenjen direktorom hotela, koji s vodama ima veze samo kada se ujutro brije ili kad pušta vodu u vodokotliću – uvjeren je Vinković koji dodaje kako se "ovakav zakon mora donijeti uz suglasnost socijalnih partnera, a ne preko koljena glasovima stranačke mašinerije".

S ovim se slaže i HDZ-ov Đuro Popijač koji tvrdi kako Vlada u drugo čitanje šalje gotovo isti prijedlog te nameće neprihvatljivo rješenje bez dogovora sa socijalnim partnerima.

– Vlada dodatno svađa i razvodnjava sindikalnu scenu, a dokaz toga su i trenutačni pregovori sa sindikatima. Iz aviona se vidi da je Vlada učinila sve da podijeli sindikalnu scenu – tvrdi Popijač koji ipak priznaje da "neki elementi zakona nisu ni sporni, ali pitanja reprezentativnosti moraju se rješavati unutar sindikalne scene, a ne ovako preko koljena".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

TO
tom
13:53 11.07.2012.

demagog lesar bori se za prava radnika u privatnom sektoru?! hahahahaha!!!

SS
smijmo se
15:09 11.07.2012.

Još jedno profesionalno laprdalo, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha,

Avatar Khuen-Héderváry
Khuen-Héderváry
13:29 11.07.2012.

Ah i da ne zaboravimo ne smanjuju privatnici prava jer se tako radi i u javnom sektoru. Javni sektor gubi prava jer je tako već odavno u privatnom sektoru. Lupeži sindikalni, jedina stvar gora od političara.