- U 20 godina modernog sindikalnog pokreta u Hrvatskoj nikada u rukama sindikata nije bila takva snaga. Jesu li se te snage moći koje su dobili u ruke prestrašili, ne znam. Ali odustajanje od referenduma odnijeti će im ono najvažnije – povjerenje.
Tim je riječima predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar komentirao najnoviji "manevar" sindikata - traženje da se prikupljeni potpisi za referendum priznaju kao da je referendum i održan.
- Može li Milanović doći sljedeće godine uoči izbora i reći Kosor: "Priznajte da ćete izgubiti vlast i ne moramo održati izbore da bismo uštedjeli".To je sjajna ideja i ja sam također razmišljao da od Kosor tražim da je izgubila izbore i da mi preda vlast - ciničan je Lesar.
I HDZ-ov Frano Matušić tvrdi kako se prikupljeni potpisi ne mogu priznati kao rezultat referenduma te da se mišljenje građana mora poštivati.
- Ako se dogodi u međuvremenu dogovor između Vlade i sindikata, onda možemo naknadno razgovarati, ali treba poštivati volju građana. Ono što zabrinjava jest da do dana današnjega od sindikata nismo dobili potpise i da podaci svakog dana rastu, što je vrlo interesantno - kaže Matušić.
Dodaje kako građani trebaju postaviti pitanje sindikatima tko im je dao legitimitet da više od 800 tisuća potpisa skupe i onda njima trguju.
Dileme nema niti za Boru Grubišića iz HDSSB-a.
- Sindikati bi bili nevjerodostojni ako odustanu od mišljenja 800 tisuća građana. Oni na to čak i nemaju pravo. Građani su se jasno izjasnili i građani nisu ovce i dobro razumiju o čemu se ovdje radi. Mislim da ne bi uopće smjeli razmišljati o tome. Sada kada je 800 tisuća građana potpisalo peticiju, nema povratka nazad, ako sindikati žele biti vjerodostojni - kaže Grubišić. Kada bi, dodaje, Kosor i prihvatila prijedlog sindikata, za godinu dana, kada Hrvatska dobije novog premijera, on može reći: "Za mene taj dogovor nevrijedi".
Zanimljivo, SDP-ovcima se prijedlog sindikata "sviđa".
- Mislim da 800 tisuća potpisa jest na neki način provedeni referendum i jedna odgovorna vlada bi to tako shvatila i jedna odgovorna vlada bi sad sjela i napisala drukčije izmjene Zakona o radu. I da se provede referendum, Vlada ponovno mora sjesti za stol sa sindikatim i napisati izmjene zakona.
- Prema tome, bolje ih je napisati odmah jer su ljudi na neki način dobar dio referenduma odradili i svojim potpisima - kaže Milanka Opačić.
Dodaje kako takav potez ne bi bio nikakvo izigravanje građana jer vjeruje da su građani i davali svoje potpise prvenstveno zato da se ovakav Zakon o radu makne iz procedure i da se donesu drukčije izmjene zakona.
- SDP nije protiv referenduma nego znamo da za Vladu koja ne poštuje ništa i koja je izuzetno arogantna čak ni referendum ne mora značiti nikakvu obvezu. Dakle, mi i sada imamo situaciju da se i Ustav tumači na način da kada HDZ-u treba, onda se tumači novi Ustav, a kada mu ne treba, onda se tumači po starom Ustavu.
Prema tome, ni Ustav se ne tumači kako treba i nema jamtva da će se poštivati sutra provedeni referendum- zaključila je Opačić.
Cvrcak