Prijedlog zakona koji je Vlada uputila u saborsku proceduru makijavelistički je zakon o zabrani referenduma u Hrvatskoj, izjavio je Dragutin Lesar na konferenciji za novinare u Saboru. Rokovi u kojima bi se referendum mogao raspisati, kako onaj državni, tako i lokalni, na minimum svode sve šanse za njegovo održavanje, nastavlja Lesar. Dodaje da se referendum na lokalnoj i regionalnoj razini za smjenu gradonačelnika, načelnika ili župana može održati prikupi li organizator potpise najmanje 20 posto lokalnog biračkog tijela u roku od 15 dana te ih, uz rok od tek tri dana za provjeru potpisa, preda nadležnom tijelu.
– No, zanimljivo, može se dogoditi da, primjerice, na referendum iziđe 20 osoba i da njih deset smijeni neposredno izbrane lokalne dužnosnike, što je apsurd. Posebna je svinjarija dopuštanje da načelnika, gradonačelnika i župana može na referendumu smijeniti manji broj birača nego što je za njih glasovalo na izborima. Isto tako, nakon što primi prikupljene potpise, odlučuje o tome hoće li ih uputiti na provjeru nadležnom tijelu državne uprave, pri čemu se uopće ne navodi koje je to tijelo, a koje tu kontrolu može obavljati i pola godine – upozorava Lesar. Kaže da se lokalni referendum, teoretski, ne mora održati ni sedam mjeseci nakon početka prikupljanja potpisa.
– Pa tko će se nakon sedam mjeseci sjetiti zašto su uopće potpisi prikupljani – upitao je Lesar. Kad je o državnom referendumu riječ, Lesar ponovno upozorava na rokove: od početka prikupljanja potpisa do održavanja državnog referenduma proći će najmanje osam mjeseci, a referendum tada više neće imati svrhe, jer organizator neće moći animirati biračko tijelo da na njega iziđe, upozorio je Lesar. A apsurd je što Ustavni sud ocjenu daje pri samom kraju procedure, a ne kao u zemljama EU na početku.
Lesar: Vlada gura makijavelistički zakon o zabrani referenduma
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Tko uopće vjeruje više u ovu državu? ..........