Sramota! Katastrofa! Bezobrazluk! To su najčešći izrazi kojima posavski stočari komentiraju odluku o klanju goveda zaraženih enzootskom leukozom. Mnogi od njih sumnjaju kako je riječ o političkoj odluci pod utjecajem uvoznih lobija. Ogorčeni su i zbog brojnih nepoznanica o postupku sa stokom, koju još hrane.
Gdje opet kupiti stoku
Na području Sisačko-moslavačke županije zaraza je najčešća u selima lijeve savske obale sisačke Gornje Posavine, u Palanjku, Tišini Erdetskoj, Setušu i Mahovu, a pojedinačnih slučajeva zaraze ima i u drugim selima. Na žalost, mnoge staje posavskih stočara uskoro će način ostati prazne. To će se dogoditi i Ivi Matlekoviću iz Mahova, koji živi od stočarstva.
– Ogorčen sam, jer ću ostati bez svih tridesetak grla. Ponovo ću biti na nuli, a još sam nedavno isporučivao i do 150 litara mlijeka na dan. Kako i zašto je krv goveda tek sada testirana, za nas će ostati nepoznanica. Čak ako od države i dobijemo punu naknadu, kvalitetna grla nemamo gdje kupiti, jer ih na našem tržištu nema. Dobar dio našeg stočnog fonda biti će uništen - kaže Ivo.
Čak 39 goveda Jose Sokolovića - Brezeka iz susjednog Setuša, koji inače u svojim stajama ima 80 grla, na krvom je testu bilo pozitivno. Pokazuje krave u svojoj staji, gdje je zajedno zdrava i zaražena stoka, ponovo bezuspješno tražeći razliku između njima. Posebno ga zbunjuje što meso i mlijeko zaraženih krava, koje se uredno i nadalje otkupljuje, nisu štetni za čovjeka.
– Sa suprugom sam 45 godina stvarao ovu farmu, a sada ću preko noći ostati bez nje. Mnoge zaražene krave su visokobređe i još ne znam što će biti s njima. Nikakvi mi novci ne mogu nadoknaditi taj gubitak - očajava Joso.
Pogodovanje većem uvozu
Zbunjen je i Ivo Blašković iz Palanjka čijih je 10 krava, od ukupno 60, predviđeno za klanje. Tvrdi da još nisu obaviješteni o visini naknade za zaražena grla.
– Nitko me ne može uvjeriti da nisu posrijedi nečiji interesi, jer se uvoz stoke, mesa i mlijeka, koji su i inače u porastu, može povećavati jedino uništenjem domaćeg stočnog fonda. Nije mi jasno kako je zaražen samo dio stoke s pašnjaka. Zašto nikada ranije nije obavljana krvna analiza, nego baš sada - pita se Ivo.
Stočare zbunjuje i činjenica da se u mnogim zemljama enzootska leukoza tolerira i da nema tako drastičnih mjera njenog suzbijanja.
Leukoza među stokom u Posavini: Bolest ili uvozni lobi? 100 % uvozni lobi... Zašto? Ne mogu naći niti slovca o leukozi na Hrvatskom jeziku... Ono što mogu pronaći je srpski, ruski, engleski, čak nemaniti u wikipediji, što znači da to u stvarnosti nije nikakava opsna bolest za ljude, jer bi inače bilo ubijanja kao kod kravljeg ludila...