PREPISKA

Lex Perković: Poštujemo pravo EU, čemu te prijetnje!?

Foto: Marko Lukunić/Pixsell
Lex Perković: Poštujemo pravo EU, čemu te prijetnje!?
06.09.2013.
u 23:01
Češka i Slovenija bile su dulje u istoj situaciji pa nije aktiviran članak 39. jer to nije ozbiljan nedostatak
Pogledaj originalni članak

Unatoč novoj prijetnji potpredsjednice Europske komisije Viviane Reding, ovaj put dogovorene s predsjednikom Joseom Manuelom Barrosom, prema izvorima iz naše Vlade, Hrvatska ne kani odustati od toga da ukidanje vremenskog ograničenja za primjenu europskog uhidbenog naloga (EUN) odgodi do 15. srpnja 2014. Na novom roku inzistira se i radi principa ili časnog uzmaka. Pod koju cijenu, vidjet ćemo.

Nužne izmjene Ustava

To proizlazi i iz dvaju pisama ministra pravosuđa Orsata Miljenića upućenih Reding 2. i 5. rujna, a koja su jučer i objavljena nakon što su novinari, pa i Reuters, dobili prijeteće pismo Reding. Miljenić je 2. rujna izvijestio Reding da će u roku od dva tjedna uputiti izmjenu Zakona o pravosudnoj suradnji u zakonodavnu proceduru te da očekuje donošenje izmjena početkom jesenskog zasjedanja Sabora, s tim da će stupiti na snagu 15. srpnja 2014. Zašto se EUN ne bi odmah mogao primjenjivati i na počinitelje kaznenih djela počinjenih prije 7. kolovoza 2002., kao što se sada primjenjuje na djela počinjena nakon tog datuma, ministar je Reding obrazložio s tezom o nužnim izmjenama Ustava radi ukidanja zastare progona politički motiviranih ubojstava, što bi omogućilo “i punu provedbu EUN-a”. Odgoda primjene nužna je kako bi se ti procesi proveli usklađeno, a i zbog moguće potrebe za dodatnim izmjenama kaznenih propisa te radi “prilagodbe pravosudnih tijela novom kaznenopravnom okviru”.

Reding je iznenadila potreba za tom odgodom, a nakon analize EK ne vidi ni kakve veze ima promjena Ustava s nužnim usklađenjem Zakona o pravosudnoj suradnji (“lex Perković”) s europskim pravom. I glasnogovornik EK Olivier Bailly jučer je ponovio da i Barroso stoji iza zahtjeva da se zakon izmijeni hitno i bezuvjetno, te prijetnje sa zaštitnom mjerom iz članka 39. Ugovora o pristupanju EU kako bi Hrvatsku potaknuli da poštuje potpisane europske ugovore. Ministar Miljenić u četvrtak je Reding uzvratio kako mjere iz članka 39. dolaze u obzir ako je riječ o “ozbiljnim nedostacima u prenošenju ili stanju provedbe” europske pravne stečevine.

Njima nisu prijetili

A Hrvatska izvršava EUN te se obvezala i uskladiti sporni zakon s pravom EU. Slovenija i Češka bile su u sukobu s pravom EU od 2004. pa je Slovenija vremensko ograničenje za EUN ukinula 2008., a Češka tek ove godine, s tim da to stupa na snagu tek 2014. Ali Komisija njima nije prijetila, a jedino razumno objašnjenje je da nije nalazila da je to ozbiljan nedostatak u prenošenju pravne stečevine pa ga nema ni u hrvatskom slučaju, zaključio je ministar, izražavajući u pismu žaljenje što će Reding nepravično aktivirati članak 39.

>>Premijer brani \'lex Perković\': Nismo ni u kakvoj pogrešci!

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.