Ekipa sisačke Hitne pomoći traži policijsku pratnju u slučaju intervencija u pojedinim naseljima Sisačko-moslavačke županije te da policija svaki njihov poziv s terena tretira kao najviši stupanj hitnosti. Dio je to zahtjeva koje su liječnici Zavoda za hitnu medicinu te županije uputili Ministarstvu zdravlja i na niz drugih adresa, a kojemu je povod posljednji napad na njihov tim. Krajem rujna, naime, reanimirali su pacijenticu koju su zatekli bez znakova života te je nakon intervencije njezina obitelj fizički napala tim Hitne i prijetila nožem. Opisali su taj posljednji napad liječnici u dramatičnom pismu koje je potpisao i njihov šef dr. Mesud Peco, ravnatelj Zavoda.
Može postati kobno
– Ovaj događaj predstavlja kap koja je prelila čašu strpljenja djelatnika Hitne medicinske pomoći koji su svakodnevno izloženi raznim verbalnim ispadima pacijenata i njihove rodbine, a eskalirali su u brutalan fizički napad. Posao hitne medicinske pomoći dovoljno je stresan te fizički, psihički i emocionalno zahtjevan i bez ovakvih incidenata. Situacije u kojima se svakodnevno zatječemo same su po sebi opasne i bez potencijalne opasnosti od osoba kojima pružamo pomoć, a svaka naša pogreška u postupanju na terenu može završiti kobno. Članove tima obitelj preminule pacijentice prisilno je zadržala te su dobili više udaraca rukama, nogama i predmetima – napisali su liječnici koji i Ministarstvo i Komoru i sve nadležne institucije mole da shvate njihov apel i reagiraju. U suprotnome, kako su napisali, boje se da je pitanje vremena kada će sličan incident završiti još težim, možda i fatalnim stradavanjem djelatnika Hitne medicinske pomoći u obavljanju njihove plemenite zadaće.
Ravnatelj dr. Peco objasnio je da Zavod ima redovit kontakt s nadležnom policijskom upravom te su održali sastanak nakon ovog posljednjeg napada.
Protokoli komunikacije
– Pokazalo se da je sustav komunikacije između pojedinih dijelova hitnih timova (medicinski tim, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, policijska ispostava) potrebno doraditi, odnosno ustanoviti protokole komunikacije koji bi omogućili bržu reakciju policije jer je poznato da policija ima ograničen i zaista nedovoljan broj timova na terenu. Zaključeno je da je potrebno ustanoviti protokole radi brže međusobne komunikacije hitnih službi, a od Ministarstava i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu očekuje se šira akcija radi prevencije ovakvih događaja u budućnosti i zaštite medicinskih timova u hitnim intervencijama – rekao je dr. Mesud Peco.
Pretpostavljam da su ih premlatili Romi u Capragu...Policajci im baš i neće biti od neke pomoći, jedino možda specijalne postrojbe...