GLAS LJEKARNIKA

Liječnici i ljekarnici trebali bi surađivati više nego dosad

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Liječnici i ljekarnici trebali bi surađivati više nego dosad
01.04.2014.
u 08:32
Nisu protiv novih poslova, ali traže stručnu edukaciju, primjereno preuređenje ljekarni, adekvatno plaćanje....
Pogledaj originalni članak

Trenutačno za takvo što nema uvjeta, no mogli bismo pružati dodatne usluge, recimo mjeriti tlak ili glukozu u krvi pa čak i cijepiti, no da bi do toga došlo najprije treba izmijeniti neke zakonske propise, obavezno dodatno educirati ljekarnike, povećati im broj u ljekarnama te sve te nove poslove dodatno i adekvatno platiti.

Tim su nam riječima, na najavu HZZO-a da bi ljekarne mogle preuzeti dio usluga primarne zdravstvene zaštite (praćenje kroničnih nezaraznih bolesnika) uzvratile voditeljice triju zagrebačkih ljekarni.

Preuređenje ljekarni

– Podrazumijevalo bi to i dodatno preuređenje ljekarni jer takve usluge zahtijevaju i posebne prostorije i posebne uvjete rada – dodala je voditeljica gradske ljekarne u Draškovićevoj ulici Biljana Petrinec(na slici) koja ove godine, nakon 40 godina staža, odlazi u mirovinu. Iskusna magistra farmacije sjeća se da su na početku njezine karijere ljekarnici pripremali jako puno magistralnih pripravaka koje su radili prema donesenim liječničkim receptima za točno određenog pacijenta i uvijek su morali biti svježi. Bile su to razne kreme, masti, emulzije, sirupi, kapi... Danas je ta praksa spravljanja pripravaka u ljekarnama malo i zanemarena.

Foto: Robert Anic/PIXSELL

(Foto:Robert Anic/Pixsell)

– Uglavnom nas se tretira kao trgovce, pa ako ćemo govoriti u tom kontekstu, onda su ljekarnici vrlo obrazovani i odgovorni trgovci. Mi nismo samo “šalter” i nismo samo dodavači lijekova s polica. Svakih pet godina moramo obnoviti licenciju. I trebalo bi biti više povjerenja prema nama. Recimo, mi ne smijemo bez liječničkog recepta izdati sedative i antidepresive, a dogodi se da nas čovjek taj tren zamoli za pomoć zbog visokog tlaka. Mi znamo što učiniti, ali to ne smijemo. Zato bi liječnici i ljekarnici trebali i više surađivati – ističe B. Petrinec.

Prave diplome

A njezina kolegica Dubravka Balija, također vrsna i iskusna voditeljica ljekarne u Maksimirskoj, te mlađa voditeljica ljekarne u Masarykovoj Ana Kadvanj posebno naglašavaju stručnost svih onih koji rade u ljekarnama. Jednom godišnje obavezno prolaze dodatnu edukaciju i svi imaju diplome. Ne falsificirane ili plagirane nego prave.

>> Hoće li nas ljekarnici uskoro i cijepiti?

>> Je li previše zaposlenih? Imamo više liječnika od Belgije i Slovenije

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar gladnijura
gladnijura
09:37 01.04.2014.

Ruku na srce, ali ljekarni ima na svakom uglu, skoro kao i pekarnica. Ili je ta grana trgovine plodonosna jer su lijekovi skupi pa je i marža visoka, ili smo mi teško bolestan narod koji se održava samo lijekovima.

ER
erebus
09:44 01.04.2014.

OBLIKOVANJE MALOPRODAJNE CIJENE GOTOVIH LIJEKOVA Najmanji iznos marže: 10% Najviši iznos marže: 35% Iznimno za citostatike, lijekove protiv AIDS-a i lijekove koji se izdaju u dugotrajnoj terapiji (npr. hepatitis C, liječenje steriliteta i dr.) primjenjuje se iznos maloprodajne marže najmanje 2% a najviše prema prihvaćenom modelu diferencirane marže. U posebnim (izvanrednim) stanjima (epidemije, pandemije i sl.) HLJK može odrediti poseban iznos maloprodajne marže za gotove lijekove koji odstupa od utvrđenog načina izračuna. Kod izdavanja lijekova zdravstvenim ustanovama i pravnim osobama na narudžbenicu, ili su predmet ugovaranja putem javnog natječaja dopušteno je odstupanje od 10% od maloprodajne marže prema ovoj odluci. Na uvjete plaćanja ljekarna može odobriti najviše iznos popusta od 10%. MALOPRODAJNE DIFERENCIRANE MARŽE ZA GOTOVE L1JEKOVE OD 10 – 35% Cijena lijeka na veliko po pakiranju (u kn) MARŽA 0,00 – 100,00 35 % 100,01 – 200,00 30 % 200,01 – 300,00 25% 300,01 – 500,00 20% 500,01 – 1000,00 15% Iznad 1000,01 10% Maloprodajne diferencirane marže za gotove lijekove u slobodnoj prodaji od 10 – 35% ne primjenjuju se na gotove lijekove koji sukladno rješenju Agencije za lijekove i medicinske proizvode mogu biti u prometu u specijaliziranim prodavaonicama na malo lijekovima (lijekovi s režimom izdavanja BRX).

ER
erebus
09:46 01.04.2014.

marže u npr. prodavaonicama namještaja, obuće, odjeće 300-500% ( koliko znam zasigurno, vjerojatno i više)