Dopis bolnicama

Liječnicima zabranjeno komentirati stanje u zdravstvu

Foto: Ivica Galović/Pixsell
Liječnicima zabranjeno komentirati stanje u zdravstvu
03.07.2015.
u 20:15
Dok pojedini ravnatelji provode dopis Ministarstva, dio ih je to odbio, a liječnici su suglasni kako je riječ o ograničavanju prava na mišljenje i izražavanje
Pogledaj originalni članak

Izuzev o svojim stručnim dostignućima, liječnici zaposleni u javnom  zdravstvenom sustavu ne smiju istupati u javnosti – novo je pravilo Ministarstva zdravlja koje je uputilo sanacijske upravitelje odnosno ravnatelje svih bolnica da informiraju zaposlenike o dopisu od 23. lipnja. Dok pojedini ravnatelji provode dopis Ministarstva, dio ih je to odbio, a liječnici su suglasni kako je riječ o ograničavanju prava na mišljenje i izražavanje.

Skrećemo pozornost da zaposlenici moraju biti upoznati s opremom članka u tiskovini ili dokumentarnog priloga u elektroničkim medijima prije objave – stoji u dopisu zaposlenicima KB Dubrave.  Nadalje, zaposlenik može istupati samo uz prethodnu suglasnost ravnatelja odnosno upravitelja bolnice i to isključivo na teme o vlastitim radu. U praksi bi to značilo da nijedan liječnik u Hrvatskoj ne može komentirati zakonske izmjene, stanje u zdravstvu, ali i da, kada sudjeluje u nekom članku, da mora znati njegov sutrašnji naslov!

Dopis sličnog sadržaja išao je i zaposlenicima KBC-a Sestre milosrdnice i Klinike za dječje bolesti Klaićeva gdje nije izrijekom navedeno da moraju znati naslov teksta ili TV priloga. - Budući da je u proteklih nekoliko mjeseci bilo više istupanja u javnosti za koje nije bilo izdano odobrenje, upozoreni smo  da  je svako neovlašteno istupanje povreda statutarnih odredbi i važećih propisa – dio je dopisa koji su primili zaposlenici Klaićeve na temelju upute i dopisa Ministarstva zdravlja. Iz Ministarstva zdravlja su pak odgovorili kako se radi o standardnoj proceduri uz apsolutno poštivanje Ustavom zajamčenog prava na slobodu  mišljenja i izražavanja.

- U cilju transparentnog i točnog informiranja javnosti, žele li javno  iznositi podatke o poslovanju i djelokrugu rada ustanove, djelatnici moraju  imati suglasnost njezina čelništva. Takav je postupak uobičajen u svim  organizacijama, a u statutima zdravstvenih ustanova postoji već dvadesetak  godina. Drugim riječima, ovdje se ne radi ni o kakvoj izvanrednoj odredbi,  već o standardnoj proceduri – pojašnjenje je iz Ministarstva prim. Siniše Varge.

U nizu nejasnoća, ostaje i ona zašto se Ministarstvo zdravlja uopće odlučilo podsjećati zaposlenike bolnica na standardnu proceduru koja, kako  kažu, postoji već 20-ak godina? Neslužbeno se može čuti kako je riječ o nevještom potezu zdravstvene vlasti da spriječi istaknutije liječnike u javnom komentiranju izmjena zdravstvenih zakona. Od tih je izmjena ministar Varga jučer i odustao te najavio izradu u potpunosti novih Zakona.

>> 'Čujem samo kritike bez argumenata, od reforme zdravstva ne odustajemo'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

BA
barbaizamerike
20:53 03.07.2015.

komentare mogu dati samo umrli

NV
novo vriijeme
23:46 03.07.2015.

liječnik može nastupati u medijima bez da je predstavljen gdje radi, prema tome uredba je niš koristi. Osim tog čemu sve ovo ako liječnik nije u pravu i daje pogrešne podatke medijima neka ga ravnatelj bolnice opovrgne. Druga je prića ako ravnatelj nema argumente a žele nešto zataškati

BA
barbaizamerike
20:55 03.07.2015.

varga kao I milanovic uvodi diktaturu to hrvatski narod ne zeli