Problemi hrvatskog zdravstva

Liječnika je više nego prije ali nema sustavnih planova o njihovu raspoređivanju

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Liječnika je više nego prije ali nema sustavnih planova o njihovu raspoređivanju
19.10.2018.
u 10:43
Nedostaje li nam medicinara, štedi li se na analgeticima, izbjegavaju li se anestezije, imamo li previše bolnica, postoji li sustavno planiranje
Pogledaj originalni članak

U hrvatskom zdravstvenom sustavu lani je radilo 677 liječnika više nego prije četiri godine. U usporedbi s 2016., lani je porastao broj zaposlenih liječnika gotovo svih specijalnosti, pa tako i anesteziologije.

Nakon istupa Mostove zastupnice o kiretaži “naživo” počela je opća analiza – imamo li premalo liječnika, konkretno anesteziologa, ili pak oni “šparaju” na anesteziji jer smo u vječnom minusu i tako dalje. Podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o broju liječnika zaposlenih u sustavu demantiraju, ako ništa drugo, tvrdnju da je liječnika u sustavu sve manje.

Inspekcija u bolnicama

Što se tiče zahvata u ginekologiji rađenih bez anestezije, ministar zdravstva Milan Kujundžić poslao je inspekciju da istraži svaki prijavljeni slučaj. S obzirom na niz ispovijesti žena o takvim iskustvima iz gotovo svake bolnice, već je jasno da će ta inspekcija potrajati i upitno je hoće li se nakon nje išta promijeniti. Dotad će sustav nastaviti funkcionirati sa svim svojim plusevima, minusima i apsurdima. S jedne strane imamo zdravstvo koje svako malo realizira pravo čudo, koje je u svjetskom vrhu po, primjerice, transplantacijama, a s druge su ispovijesti o kiretažama bez anestezije. Je li to bila medicinska nužnost i u koliko slučajeva, trebala bi za svaku posebnu prijavu utvrditi Kujundžićeva inspekcija koja je jučer krenula po bolnicama za koje su stigle prijave žena.
Činjenica je pak da je u godinu dana porastao broj zaposlenih, pa tako i anesteziologa, ali i da je sve veći broj postupaka koji danas zahtijevaju anesteziju.

– Broj njihovih nužnih radnih zadataka enormno se povećao. Danas morate imati anesteziologa na kolonoskopiji, magnetu... Nije problem anesteziolog u velikim kirurgijama, nego oni moraju pokrivati još niz toga. Pedijatar sam intenzivist i zadnjih 20 godina po europskim kongresima govorimo o boli, da se na analgeticima se ne smije štedjeti, ali mora se biti i svjestan da svaki lijek ima nuspojave – komentira prim. dr. Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor KBC-a Zagreb.

Osim većeg broja postupaka koji se danas rade u medicini, činjenica je i da je u Hrvatskoj veliki broj “duplih” odjela s obzirom na 66 bolnica u zemlji. Neki će reći da Zagreb, primjerice, ima tri hitne kirurgije na kilometar i pol zračne linije: Rebro, Dubrava, Merkur. Opće, odnosno županijske bolnice počele su spajati pojedine odjele upravo iz svih tih razloga, što je pak neka mekša alternativa zatvaranju pojedinih bolnica. S jedne strane dostupnijim postaje veći broj skupih lijekova, a s druge pak neke osnovne pretrage postaje normalno čekati godinu i više. Tomu bi trebala, poručuje struka, doskočiti reorganizacija.

– Naš je glavni problem to što mi na razini zemlje nemamo procjene koliko bi u kojoj županiji trebalo liječnika. Nažalost, planovi kadrova u zdravstvu po županijama, kako bismo mogli reći gdje koliko liječnika koje specijalnosti točno nedostaje, ne postoje. Manjak anesteziologa nije ekskluzivan za Hrvatsku, postoji u cijelom svijetu, najveći broj liječnika od njih 630 koji su napustili zemlju su anesteziolozi, što je bilo nekako i očekivano kada uđemo u EU jer se to dogodilo i drugim zemljama. Jedini podatak kojim raspolažemo jest onaj Hrvatske liječničke komore da u 11 bolnica nedostaju 63 anesteziologa, ali to je trenutačno stanje i ne možemo reći koliko će ih nedostajati za pet ili deset godina – objašnjava dr. Ada Barić, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika.

Manjak za pet-deset godina

Nepostojanje sustavnih planova o medicinskom kadru i njegovu rasporedu unutar sustava rezultira time da negdje liječnika manjka, negdje postoje nepotrebni odjeli, da manje bolnice nisu atraktivne za rad pa lokalne jedinice počinju s vlastitim mjerama kako bi privukli i zadržali liječnike, kao primjerice Bjelovarsko-bilogorska županija. Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice prof. dr. sc. Mario Zovak ističe da su KBC-i povlašteni u odnosu na županijske i opće bolnice, ali da im nedostaje oko 10% anesteziologa.

– Za komfornu situaciju trebalo bi nam još deset posto anesteziologa u KBC-u, no to se ne osjeća jer ljudi vrhunski rade. No svi smo u strahu što će biti za koju godinu – komentira ravnatelj Zovak.

Slovenci problem manjka doktora rješavali liječnicima iz riječkog KBC-a

Broj liječnika raste i u Sloveniji gdje su prosjek sada 3 liječnika na tisuću stanovnika, ali su i tamo učestali problemi u zdravstvenom sustavu koji se pripisuju nedostatku kadra. Slovenski manjak konkretno anesteziologa bio je rješavan angažiranjem liječnika iz Hrvatske, točnije iz riječkog KBC-a.

 

>> Potresno iskustvo saborske zastupnice Mosta koje je pokrenulo lavinu kritika na račun našeg zdravstva

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KR
Kalkulirano riskantan
11:20 19.10.2018.

Nema kontrole izvršenih postupaka. Mladi kadrovi rade, stariji u hladovini. Problem je i kumulativa-primaju se dvije plaće u KBC-ima, a posao se ne odrađuje- bilo na fakultetu ili s pacijentima u bolnici- a plaće stižu, i to jako visoke !! Anesteziolozi i radiolozi odlaze, budimo iskreni, jer darovi od pacijenata do njih slabo stižu.