Uz dijagnozu upale oba uha specijalist otorinolaringolog propisao je jedne kapi za uši kapati deset dana te druge kapi radi ovlaživanja. Cijena? Više od stotinu kuna koštala je ta terapija pacijenticu – u mirovini i sa slušnim pomagalom zbog nagluhosti. Baterije za isto to pomagalo su, podsjetimo, ranijom odlukom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ukinute pa je ovom trošku liječenja bolesnih ušiju pridodala još 60-ak kuna i za baterije za slušni aparatić.
Bio je to povod da upitamo postoje li uopće više ijedne kapi za uši koje pacijenti mogu dobiti na recept, bez nadoplate?
– Na popisu magistralnih pripravaka na osnovnoj listi lijekova su sljedeće kapi za liječenje bolesti uha: Hydrogenii peroxydi solutio diluta 3% 20 g, Resorcinoli 2% otoguttae 30 g i Glyceroli otoguttae 30 g – odgovorili su iz Zavoda, što u prijevodu znači da bez nadoplate ili plaćanja pacijenti nemaju na raspolaganju nijedne kapi za uši izuzev nabrojane pripravaka koje izrađuju u ljekarnama. Kapi za uho proizvedene od pojedine farmaceutske kuće ne postoje ni na osnovnoj ni na dopunskoj listi lijekova, zaključili su i u HZZO-u napominjući kako su dostupne bez plaćanja kapi za oči koje se često propisuju i za liječenje bolesti uha. Dodali su i da se često kad je riječ o infekciji uha koriste sistemski lijekovi, antibiotici i slično, koji se nalaze na osnovnoj listi lijekova te, ako nekoga boli uho, može dobiti analgetik s osnovne liste lijekova. Sve te mogućnosti nisu bile izbor liječnika pacijentice s početka teksta zasigurno iz opravdanog medicinskog razloga.
hm, treba se polako navikavati na činjenicu da će ubuduće liječenje biti uz plaćanje. jer ova generacijska solidarnost ide kraju. što je i u redu. svoje zdravlje održavajte na svoj račun. to je poruka, koju čovjek treba čuti, osjetiti, da bi je shvatio. to što su penzići cijeli svoj život izdvajali za zdravstvo, kao i mi sad, je stvar prošlosti. nove generacije ne žele da svoj novac daju za starije, oni su se trebali pobrinuti za sebe, kao što se mladi i budu, za sebe. zamislite da tih 1000 kuna ili kolko mjesečno osim u bolničku kasu usmjeravate u neku štednju, ciljano, ili pak osiguranje privat. znate kakvi bi uslugu imali u bolnici? kavu, čaj, klipić, umiljatu poslugu, mirne doktore. a danas, kad liječnici imaju plaće u visini od 5 radničkih, e to je već degutantno. sva sreća dok smo zdravi. pa možemo po njima.. :)