SRJ

Likvidirane četiri najveće jugoslavenske banke

05.01.2002.
u 00:00
Izbjegnuta Argentina na Balkanu jer bi odlaganje stečaja dovelo u pitanje isplatu plaća i mirovina, tvrde beogradske vlasti
Pogledaj originalni članak

Stotine srbijanskih službenika zabarikadiralo se u beogradskim sjedištima i nizu poslovnica Beobanke, Jugobanke, Investbanke i Beogradske banke, koje je Agencija za sanaciju banaka prekjučer odlučila poslati u stečaj. Radnici su zaposjeli banke u četvrtak navečer tražeći da jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica proglasi moratorij na odluku kojom bi bez posla trebalo ostati 8500 zaposlenih u četirima bankama.

"Najtežu odluku u ovoj godini", kako je savezni vicepremijer Miroljub Labus nazvao likvidaciju donedavno vodećih jugoslavenskih banaka, vlada i Narodna banka Jugoslavije obrazlažu neuspjehom sanacije započete početkom srpnja prošle godine. Tvrdi se da bi trošak daljnje sanacije bio jednak iznosu godišnjih neto zarada i mirovina u Srbiji. Guverner NBJ Mlađan Dinkić naveo je iznos od 10,8 milijarda njemačkih maraka. Srbijanski ministar financija Božidar Đelić tvrdi da se odlukom izbjegla "Argentina na tlu Balkana" jer bi odlaganje stečaja moglo dovesti u pitanje isplatu plaća i mirovina. Đelić je domaćim štedišama poručio da neće izgubiti svoj novac, ali da neće isplaćivati nagomilane dugove stranim kreditorima.

Noć s četvrtka na petak u Beobanci provelo je 600 ljudi, a u Investbanci 700 zaposlenika, koji sprečavaju ulazak stečajnog upravitelja u zgradu. U niškoj poslovnici te banke nekoliko desetaka ljudi počelo je štrajk glađu. Zaposlenici prijete da će živjeti u bankama do 31. siječnja, odnosno obećanog roka za zbrinjavanje zaposlenih. Nude im se tri mogućnosti: otpremnina, odlazak na burzu ili prekvalifikacija. Sindikalni čelnik Milan Alempijević prenio je preksinoć poruke službenika predsjedniku Koštunici. On je za jučer poslijepodne zakazao sastanak s guvernerom NBJ i srbijanskim ministrom financija, koji tvrdi da se, bez obzira na razgovor s predsjednikom, stečajni postupak ne može prekinuti.

Vicepremijer Labus rekao je da otvaranjem stečaja u četirima bankam počinje konačna faza ozdravljenja bankarskog sustava, nakon što je polugodišnji proces sanacije osam banaka pokazao da se četiri banke mogu spasiti, a druge četiri ne. Uz pomoć proračuna sanirat će se Vranjska i Prokupačka, nakon što se spoje u Nišku banku. Republičkim sredstvima nastavit će se sanacija Jugobanke Bor. Pokrenut je stečaj Beobanke, Jugobanke, Investbanke i Beogradske banke.

- Drama je nastala potkraj prosinca kad je država trebala intervenirati sa 1,14 milijarda dinara, za što novca nije bilo. Tek se nedavno saznalo da su banke u posljednjih desetak godina napravile privatni dug od 3,5 milijarda maraka, strani kreditori su podnijeli tužbe, a u inozemstvu se kraju privode presude od 1,7 milijarda maraka. Stečaj je bio jedini izlaz - objasnio je vicepremijer Labus, koji se nada da stečajevi banaka neće izazvati "domino efekt" i prouzročiti stečaj njihovih dužnika. Govori se o 650 poduzeća u Srbiji. Devizne štedne uloge banaka preuzet će Poštanska štedionica.

Sinoć se, nakon sastanka s Đelićem i Dinkićem, sa stečajem banaka složio i jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica, a ostavku je podnio savezni ministar financija Jovan Ranković.

Borna Keserović

Pogledajte na vecernji.hr