OPTUŽBE

Linić: Dragičević spriječio istragu o nabavi nafte

11.03.2004.
u 00:00
Izvještaj Slavka Linića o poslovanju Ine u 2003. godini nisu podržali MOL-ovi predstavnici Aldott i Mosony, te Pecek i Tuflija
Pogledaj originalni članak

Skupština Ine, koja je trebala samo formalno potvrditi novi Nadzorni odbor nakon promjene vlasti, jučer je bila sve samo ne rutinska. Odlazak Slavka Linića s čela NO-a i imenovanje novoga obilovali su dramatičnim događajima u pozadini. Sad već bivši nadzorni odbor potpuno je na kraju zaoštrio način na koji je Tomislav Dragičević upravljao Inom.

Smijenjen samo Vrbanović

Pisani dokument o tome kao "Izvješće o obavljenom nadzoru vođenja društva za 2003. godinu" dostavljen je novom NO-u, a o svemu je prije obaviješten i potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Andrija Hebrang. Dragičević je navodno pokušao na sve načine izbjeći i spriječiti da se taj za njega porazan dokument pojavi u rukama novih nadzornika. Praktički je to dokument na osnovi kojega je moguće njegovo smjenjivanje.

S. Linić očito nije htio otići iz Ine a da prije toga ne ostavi pisani trag o nepravilnostima koje nije uspio riješiti.

Zato crno na bijelome piše da je Tomislav Dragičević opstruirao rad Nadzornog odbora kad je u pitanju bila nabava nafte. Tako je bilo u prvom sazivu NO-a, kao i u drugom, kad su u NO ušli predstavnici MOL-a. Provizija za nabavu libijske nafte ostala je i do danas nepoznanica, a nadzornici su u međuvremenu smijenili Željka Vrbanovića s mjesta člana uprave koji je po funkciji bio odgovoran upravo za to područje. No, problem time nije riješen, objašnjava se u izvješću, pa NO raspravlja o poslovnoj suradnji Ine i s korporacijom Leina Petroleum. Očito, upravi je naloženo što da učini u vezi s posrednicima, no uprava se do kraja mandata NO-a na to oglušila. Tako je afera s provizijama koje su dobivali posrednici u nabavi nafte ostala bez završnice te je predana u ruke novom nadzornom odboru.

Izvješće - osobni stav

Ipak, jučer su izvješće prihvatli samo Slavko Linić i Damir Kuštrak, MOL-ovi predstavnici Zoltan Aldott i Gyorgy Mosony ogradili su se riječima da su oni novi, a Željko Pecek i Panjol Tuflija da nisu pročitali izvješća revizije. Tako Linićev dokument nije prihvaćen i sada predstavlja njegov osobni stav.

Dosadašnji mandat Tomislava Dragičevića u Ini bio je obilježen aferama, poput upotrebe službene kreditne kartice za kupnju dragulja u Brazilu, kupnje nafte preko Inine tvrtke u Londonu za koju su plaćane provizije, a sve je kulminiralo velikim provizijama austrijskim posrednicima, tvrtki Leina Petroleum Corp., preko koje je nabavljana libijska nafta.

Sukob i netrpeljivost između njega i Slavka Linića bili su manje-više poznati, no Linić ga nije uspio smijeniti zbog koalicijskih odnosa. To je i potvrdio nakon što smo ga upitali zašto na osnovi svega već nije tražio Dragičevićevu smjenu, umjesto da sada vrući krumpir baca u ruke nove vlade. Iza Dragičevića stoji HNS, a navodno se i sam predsjednik Mesić kod nove vlasti zauzimao da Dragičević ostane na čelu Ine. Linić pak nije mogao završiti mandat glavnog nadzornika u Ini bez ovakva izvješća, jer je znao da će ubrzo sve to isplivati na javnu površinu.

SNJEŽANA MLINAREVIĆ

Pogledajte na vecernji.hr