Što bi bilo kad bi bilo? Tim se riječima može opisati današnja tiskovna konferencija SDP-a na kojoj su potpredsjednica i gospodarski strateg stranke Milanka Opačić i Slavko Linić nabrajali koje su sve zakone SDP-a vladajući odbili. A koji bi, da su doneseni, doveli do izlaska iz krize. Pa su podsjetili kako su oni predlagali zakon o rokovima plaćanja obveza koji bi riješio problem nelikvidnosti, kao i zakon o oslobađanju plaćanja određenih neporeznih prihoda koji bi pokrenuo smanjenu gospodarsku aktivnost.
Nije prošao, podsjetili su, ni njihov prijedlog zakona o porezu na dobit kojim bi se potaklo otvaranje novih radnih mjesta kao ni prijedlog zakona o porezu na dohodak koji bi poboljšao kupovnu moć građana i povećao potrošnju.
– Prije četiri dana prošle su točno tri godine otkako smo predložili svoj prijedlog kaznenog zakona po kojem bi poslodavac koji radniku ne isplati plaću mogao biti kažnjen kaznom zatvora od šest mjeseci zatvora. Da je prihvaćen, ne bismo imali situaciju koja je zadesila Kamensko, Uzor... – poručila je Opačić.
Slavko Linić napao je premijerku Jadranku Kosor i njenu proračunsku politiku koja je, kako kaže, dovela do situacije da je 336 tisuća radnika na zavodu, a da ih 70 tisuća ne dobiva plaću. A od tih 70 tisuća koji ne primaju plaću, a rade, dodaje Linić, sigurno će se njih 40 tisuća također naći na burzi kada se počne čistiti insolventnost. Linić je podsjetio i na 33,5 milijardi kuna, koliko privreda do sada nije platila poreza i doprinosa na plaće, kao i na 75. 700 poslovnih subjekata kojima je krajem prošle godine blokiran račun.
Da su inicijative SDP-a prihvaćene, i Linić i Opačić uvjereni su kako bi iznos neplaćenih računa u državi bio manji od 20 milijardi kuna, gubici u gospodarstvu bili bi dvostruko manji, a dobit u gospodarstvu dvostruko veća. Ne bi bilo pada zaposlenih ni rasta cijena osnovnih prehrambenih i strateških proizvoda. Esdepeovci su komentirali i kada bi se izbori trebali održati. Rujan im je, kažu, prekasno jer bi zapravo cijelo ljeto trebalo raditi na novom proračunu.
Ovako to izgleda. Izdaš račun koji ti se ne plati (nelikvidnost 35 milijardi kn) odmah si u obvezi državi platiti PDV, pa naknade za šume ,vode, komore..........moraš platiti i doprinose i plaće ati još nisi vidio novce, da to sve platiš zadužoš se dok ti banke hoće financirati, pa već dolaze obaveze za slijedeći mjesec, pa izdaš novi račun i opet sve u krug pa akontacija porerza na doboit pa se opet zadužuš kod banke, pa te banka nakon nekog vremena odkanta a to dužan i državi i radnicima. Svoje na sudu možeš doboti u najboljem slučaju za 6-7 godina, dotada si već u zatvoru jer nisi isplatio plaće i doprinose. Bravo Milanka stvrano dovar poticaj za ići u biznis.