Izjava ministra Slavka Linića da se može uštedjeti ukidanjem malih škola u kojima se ionako, kako je kazao, nekvalitetno održava nastava ogorčila je prosvjetare.
– Uštede na tome nema, to je samo čista demagogija koje smo se naslušali i koje nam je dosta. Nismo ništa manje kvalitetni od kolega u velikim gradovima, jednako se usavršavamo, a kako radimo s manje djece možemo im puno više dati nego kad je u razredu 30 učenika – kazao je Ivan Pavlović iz područne škole Gata u kojoj četiri prva razreda osnovne škole pohađaju 23 učenika. On ima kombinirani prvi i četvrti razred, a njegova kolegica drugi i treći. Pavlović tvrdi da su škole u malim mjestima jezgre života.
Nije nova ideja
Da se na ukidanju područnih škola ne bi značajno uštedjelo drži i predsjednik Školskog sindikata “Preporod” Željko Stipić.
– Ukidanjem svih malih područnih škola uštedjet će se manje nego što ćemo rasipnički potrošiti na nedjeljni referendum ili nego što nas koštaju luksuzni Toyotini terenci – ljutito će Stipić. Ironično dodaje da nije čuo da je donesena politička odluka kojom se život iz malih mjesta premješta u velike gradove. A ukidanje škola bi to značilo. Ukidanje malih škola nije izmišljotina ove vlade, o tome se govorilo i prije, ali nitko nije imao snage ugasiti škole koje u mnogim mjestima život znače.
Manje zlo
– Ne može si nitko, pa ni Linić, dopustiti da ukida male područne škole, a da zbog mira u koalicijskoj kući ostavlja općine s 15 ili 150 stanovnika. Manje je zlo imati školu s deset učenika nego općinu sa 150 stanovnika. Kad se riješe takvih općina onda će se moći razgovarati i o školama. To je još jedna suicidalna ideja ove vlasti – zaključuje Stipić.
Prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj je 70 područnih škola s manje od pet učenika, a 80 matičnih škola ima manje od 100 đaka.
>>Vlasti kukaju da nema djece, a gase škole bez kojih nema života