Obavezno psihološko savjetovalište za pacijente koji idu na postupak potpomognute oplodnje –- propisano Zakonom o medicinskoj oplodnji –- a koje vode psihijatri ili psiholozi, ne samo da je nepotrebno, da diskriminira pacijente te zadire u intimu, nego već je i gotovo protuustavno, smatra struka. Kritičan stav prema obvezi iznijeli su psiholozi i psihijatri, istaknuvši da je Zakon pisan bez konzultacije sa strukom.
–- Zašto bi se ikoga tjeralo k psihijatru ako za to nema potrebe? Postoje slučajevi prislinog psihijatrijskog liječenja, no Zakon vrlo jasno navodi u kojim slučajevima se smije provoditi.
Gotovo protuustavno
Narediti nekome tko živi normalnim životom da ide na psihijatrijski pregled gotovo je protuustavno –- kaže predsjednik Hrvatskog psihijatrijskog društva Ljubomir Hotujac te dodaje: –- Po istoj logici, mogli bismo propisati da saborski zastupnici prije stupanja na dužnost moraju na psihijatrijski pregled.
U praksi savjetovališta –- kod psihologa i psihijatara –- ima rješenja koja, kako su već upozorili neki intelektualci, predstavljaju kršenje ljudskih prava. Nedavno smo pisali o potvrdama iz KBC-u Rijeka s kvalifikacijama o “psihopatologiji”. Odmah nakon članka, riječ “psihopatologija” je izbačena, no i dalje stoje dubiozne kvalifikacije, poput onih da “je par ekonomski i stambeno situiran te da se zdravo hrani”. I psihijatri izdaju slične “nalaze”, poput ovoga: “Oboje su adekvatne spontane verbalne produkcije,... eksplicitne psihopatologije se ne nalazi ni kod jednog partnera”. Pacijenti takve procjene, kao i prisilan odlazak k psihijatru ili psihologu smatraju degradirajućima.
–- Razumljivo je da to tako doživljavaju. Ni jedan drugi oblik liječenja ne predviđa takvu obavezu. Nijedna druga kategorija građana – uključujući i i ovisnike o drogama ili kriminalce - ne mora na savjetovanje da bi postali roditelji. Očita je namjera zakonodavca da oteža postupke MPO i dodatno viktimizira neplodne parove. To je nastavak represije koju je donijela restrikcija u postupcima oplodnje –- smatra psihologinja i aktivistica udruge RODA Jasna Belamarić, koja još jednom ističe da je Zakon donesen bez konzultacija sa strukome.
Nije željela komentirala slučaj iz KBC-a Rijeka jer nije s njime upoznata, no kaže: –- Dok se ne donesu smjernice, a Psihološka komora, koja je tek odnedavno upoznata s problemom, radi na njima, svatko je ostavljen da radi na svoj način.
Dobrovoljno i besplatno
No osobno i profesionalno smatram nedopustivim da se procjenjuje psihološki status pacijenata, jer to opasno zadire u intimu koju nisu odlučili izložiti. Osim toga, nije u skladu sa Zakonom prema kojem treba “upoznati par s mogućim psihičkim učincima“, a ne “procijeniti psihološki status”.
Psihološko savjetovanje prije postupaka zadovoljavanje je forme, kaže psihologinja Ida Šamanović: –- Bitno je da ljudima datimo mogućnost da potraže savjetovanje jer iskustva govore kako parovi uglavnom traže pomoć tijekom postupka, nikako prije.
Na pitanje kako bi trebalao izgledati psihološka pomoć, kažu: –- Dobrovoljna, besplatna i dostupna.
mislim da je psihijatar najpotrebniji onima koji donose ovakve KRETENSKE zakone, a takvih je pun sabor i vlada! al neka - narod ima vlast kakvu zaslužuje, sami smo si ih birali! (uz VELIKU pomoć \"dijaspore\") FUJ pitanje koje se postavlja: koliko puta je milinović bio u psihića? manje boli nego zubar :))))))))))))