Na području Centra za socijalnu skrb Novi Marof, koje obuhvaća cijelo područje bivše novomarofske općine, postoji samo dvadesetak udomiteljskih obitelji. Riječ je uglavnom o srodničkim obiteljima, koje većinom udomljavaju starije osobe. Udomiteljskih obitelji za smještaj djece nedostaje.
– Često smo prisiljeni smještati djecu na područja nadležnosti drugih centara za socijalnu skrb, odnosno u druge hrvatske gradove. Takve je djece trenutačno stotinjak – kaže ravnatelj Centra za socijalnu skrb Novi Marof Siniša Česi. Novi Marof nema, poput Varaždina, tradiciju udomiteljstva, pa se broj udomiteljskih obitelji kod koje su smještena djeca može izbrojiti na prste jedne ruke.
– Odlučili smo se na udomiteljstvo, jer nismo mogli imati svoje djece. Suprug i ja razgovarali smo s roditeljima, cijela obitelj se složila i tako je Stjepan došao k nama. Bio je tek beba – kaže Ljiljana Klopotan iz Presečnog. Stjepana su na kraju posvojili i iako je vrlo bolestan i ima nekoliko dijagnoza, Klopotani nikad nisu požalili što su ga uzeli k sebi.
– Prihvatili smo da to tako mora biti. Svima bih preporučila da udome dijete, bez obzira na to imaju li svoje djece ili ne. Mi bismo i sada udomili dijete, no morat ćemo pričekati da Stjepan stane na noge i da se suprug vrati iz Njemačke. Kad bude ovdje radio, vjerojatno ćemo ići na udomljavanje. Htjela bih da se Stjepan ima s kim igrati i družiti – kaže Lj. Klopotan. Obiteljima koje udome djecu zakon jamči osobnu naknadu koja iznosi 500 kuna, te naknadu za dijete, koja se kreće od 2.000 do 2.500 kuna.
– Primanja od 3.000 kuna nisu loša, s obzirom na situaciju u zemlji. Mnogo je nezaposlenih, mnogi ostaju bez posla, no teško se odlučuju na udomiteljstvo, osobito mladi. Pokušali smo na razne načine privući udomitelje, čak smo i u crkvi oglasili, no nije bilo odaziva – kaže S. Česi.
Centar je za pomoć kod senzibiliziranja građana za ovu problematiku zamolio i gradsku vlast.
– Pomoći ćemo koliko god možemo. Ako netko ima uvjete, zašto ne bi pomogao djetetu da odrasta u obiteljskom okruženju? Previše je djece smješteno po raznim institucijama – kaže gradonačelnik Darko Hrenić. Svi koji žele pružiti dom djeci bez roditeljske skrbi mogu se javiti u novomarofski Centar za socijalnu skrb na broj telefona 042/613 600.
Osnovni uvjeti koje udomitelj treba zadovoljavati jesu hrvatsko državljanstvo (iznimno može biti i strani državljanin ako je to od velike koristi za smještenu osobu), psihičko i tjelesno zdravlje, te da je sposoban čuvati, njegovati i odgajati smještenu osobu. U Hrvatskoj ne postoji jasno definiran način odabira udomitelja, već se zainteresirane osobe obraćaju centrima za socijalnu skrb sa zamolbom za udomljavanje.