Sve do samog kraja 2018. posao između Hrvatske i Izraela o kupovini eskadrile njihovih borbenih zrakoplova F-16 Barak nije bio propao. Takav stav i Izraelaca, američke administracije, a posebno proizvođača zrakoplova, američke kompanije "Lockheed Martin", hrvatska je vlada i Ministarstvo obrane dobivala još u prosincu prošle godine.
Naprotiv, zadnja komunikacija između Lockheed Martina i ministra obrane RH, Damira Krstičevića, od 3. prosinca 2018. govori o tome da američki proizvođač i dalje podupire hrvatsko-izraelski dogovor, te poziva na "fleksibilnost". Nema nagovještaja da će posao propasti, nego da se vode tripartitni razgovori SAD-a Izraela i Hrvatske o, očito kompromisnom rješenju koje moglo proći unutar radara politike SAD-a kada su u pitanju odobrenja(TPT) za transfere naoružanja i i izvoz zrakoplova koji su američki proizvod. Između Božića i Nove godine, ipak, u medije stiže vijest da je posao ipak propao.
U vladi i MORH-u, pak kažu da je oko posla razmijenjeno više od tisuću mailova, tako da izdvajanje tek dva, o upozorenjima SAD-a, ne daju pravu sliku. Pogovoru što Vlada RH u to vrijeme šalje delegacije na dodatne konzultacije i provjere u SAD i Izrael. Još u rujnu 2017., što je potpuna novost, State Department službeno odobrava izraelsko-hrvatski deal i prilaže specifikaciju zrakoplova – koja sadrži glavne izraelske modifikacije, dakle dozvoljava se nabavka Baraka, a ne golog američkog F-16!
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista!
Pogledajte i video: Hrvatski pilot vozi F-16
Mislim da bi Amerikanci progledali kroz prste da se samo svodilo na ovaj izraelsko -hrvatski dogovor jer to nije neki veliki broj aviona niti samim time neki financijski gubitak za njih ali problem je vjerovatno nastao kada su druge zemlje poput Bugarske, Rumunjske pa Kolumbije počele iskazivati interes za sklapanje sličnog aranžmana sa Izraelom a to je onda za Amere ipak bilo previše . Sada je najbolje sklopiti nekakav povoljan dogovor izravno sa Amerikancima , to je mnogo isplativije i povoljnije nego li raspisivati novi natječaj , naime Ameri imaju tih polovnih F-16 konzerviranih na stotine i bilo bi super kada bi nam u kombinaciji odmah dali nekoliko njih i obučili pilote a onda drugi dio kupiti naknadno , možemo i kombinirati da kupimo pet-šest starijih polovnih i onda kroz neko vrijeme još nekoliko komada skroz novih , svakako uz dobru volju sa američke strane može se sklopiti dobar deal .