RAZGOVOR

London ne obnavlja Jugoslaviju

06.12.2002.
u 00:00
* Slučaj Bobetko izazvao samo privremeni zastoj u odnosima Londona i Zagreba - britanski parlament pokreće ratifikaciju hrvatskog SSP-a na proljeće
Pogledaj originalni članak

Na izravne optužbe Otta von Habsburga kako Velika Britanija želi obnovu bivše Jugoslavije i koči hrvatsko približavanje EU, za naš je list odlučio odgovoriti britanski veleposlanik u RH Nicholas Jarrold.

Hrvatska je dobila snažan signal iz EU da ne bi trebala čekati druge zemlje regije i podnijeti kandidaturu za Uniju. Hrvatska je to najavila učiniti na proljeće. Hoće li je Velika Britanija poduprijeti u tome?

- Stavovi povjerenika Verheugena, izrečeni u Beču, prije svega su osobni. Što se tiče hrvatskih izgleda za primanje u EU, Velika Britanija bila je i ostat će snažan zagovornik proširenja. Mogu ponoviti stav premijera Blaira, izrečen u utorak na BBC-ju, da su vaša postignuća posljednjih godina iznimna. Mi snažno podupiremo hrvatsko približavanje Uniji, ali jednako tako smatramo da traženi kriteriji moraju biti ispunjeni. S Hrvatskom, koja tek treba postati kandidatom, blisko surađujemo u vezi s integracijama, posebno nakon 2000. godine, i vrlo smo zadovoljni napretkom na pojedinim područjima.

No, i zbog nevjerojatnih izjava da Velika Britanija želi obnoviti jugoslavensku državu, što je potpuni nonsens, moram reći da naša dosadašnja pomoć i suradnja pokazuju koliko vjerujemo u Hrvatsku. Dat ću vam nekoliko primjera. Imamo bliske odnose s Ministarstvom europskih integracija, s kojim smo potpisali bilateralni sporazum o pomoći na područjima koje EU program CARDS ne pokriva u potpunosti. Drugo, snažno podupiremo približavanje Hrvatske NATO-u. Ministarstvu obrane dali smo nacrt reorganizacije unutrašnje strukture koji mogu iskoristiti, a od siječnja će viši britanski časnik biti pridružen MORH-u kako bi pomagao u reformama. Isto tako, surađujemo s Ministarstvom pravosuđa, posebno kad je riječ o katastru, a također i s policijom, što se pokazalo na nedavnoj konferenciji o organiziranom kriminalu u Londonu. Takvih primjera ima još mnogo.

Spomenuli ste izjavu Otta von Habsurga. No, slični se stavovi mogu čuti iz diplomatskih krugova, kao i iz stranog tiska. Zagovara li London ujedinjavanje zemalja tzv. zapadnog Balkana ili podupire individualni pristup zemljama regije?

- Nema nikakve istine u tome da Velika Britanija zagovara novu jugoslavensku zajednicu. Ono što mi želimo samo su dobri međusobni odnosi svih zemalja sljednica bivše Jugoslavije. Ne želimo, niti pokušavamo, nametati nikakve integracije toga tipa.

Velika Britanija suspendirala je parlamentarni proces ratifikacije hrvatskog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što je bila najoštrija strana reakcija na akcije hrvatskih vlasti u slučaju Bobetko. Kada će vaša vlada vratiti sporazum u proces ratifikacije?

- Vlada je uvijek naglašavala da je riječ o odgodi, a ne odustajanju od ratifikacije. Još nisu objavljeni točni datumi, ali očekujem da proces ratifikacije bude nastavljen idućeg proljeća. Uvjeren sam da Velika Britanija neće biti posljednja država Europske unije koja će ratificirati Sporazum s Hrvatskom. Moram reći da je to bila reakcija na ono što smo smatrali ozbiljnim problemom. No, zapravo to nije dovelo do zastoja ili zaustavljanja programa pomoći i suradnje s Hrvatskom.

Nakon izbora 2000. godine Velika Britanija smatrana je pokroviteljem nove vlasti u Hrvatskoj. No, taj su stav javnosti promijenili navedeni potezi oko slučaja Bobetko. Je li London doista promijenio stav prema Zagrebu?

- Došlo je do neslaganja u vezi sa slučajem Bobetko koji se, čini se, nalazi pred razrješenjem. S Hrvatskom imamo zrele odnose utemeljene na zajedničkim vrijednostima i ambicijama. Na "sagu o Bobetku" stoga treba gledati samo kao na privremeni zastoj u našim odnosima. Zajednički posao nastavlja se, a programi nisu ni bili prekidani.

Razgovarao Borna Keserović

Pogledajte na vecernji.hr