Javne osude političkog vrha na učestale verbalne napade, zastrašivanja, korištenje neprihvatljivih simbola, vrijeđanja i fizičkih napada na pripadnike nacionalnih manjina, različite boje kože, spolne orjentacije i vjere te političkih neistomišljenika u javnosti su dobrodošle, ali nisu dovoljne da bi se u budućnosti spriječili. U to smo se uvjerili prilikom neonacističkog marširanja i postrojavanja u Zagrebu, ukazuje pučka pravobraniteljica Lora Vidović.
- Potrebno je unaprijediti prepoznavanje, procesuiranje i sankcioniranje diskriminacije - poručuje pravobraniteljica i navodi preporuke. Vlada bi trebala donijeti Nacionalni plan za suzbijanje diskriminacije koji će osigurati temelje za ostvarivanje ravnopravnosti pripadnika manjina po bilo kojoj osnovi, kao i suzbijanje nasilja prema njima, te svakodnevnim aktivnostima štititi i promicati jednakost, kao jednu od najviših vrednota ustavnog poretka. Nadalje, postupanje nadležnih tijela na svim razinama, a posebice policije, državnog odvjetništva i sudova, treba biti brzo, učinkovito i usuglašeno, te valja osigurati redovitu edukaciju policijskih službenika, državnog odvjetništva i sudaca o hrvatskom i europskom antidiskriminacijskom pravu i sudskoj praksi, kao i postupanju sa žrtvama. Također treba intenzivnije educirati djecu i mlade o najvišim vrednotama ustavnog poretka, među kojima su jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova.
Posljednjih tjedana brutalnom nasilju bili su izloženi mladi azilant, pripadnici LGBT zajednice, prijetilo se državljanima Srbije i vrijeđalo američkog glumca crne boje kože, a zastrašivane su i nacionalne manjine te politički neistomišljenici.
- Porazno je svjedočiti događajima koji naše društvo čine isključivim i opasnim, i potrebno je odmah učiniti sve kako se nitko u zemlji ne bi osjećao ugroženo zbog svog porijekla, spolne orijentacije, boje kože ili bilo koje druge osobne karakteristike. Kao i za sve sustavne probleme, i u borbi protiv netrpeljivosti i diskriminacije je potrebna odlučnost i dosljednost. Bez toga, svi do sada uloženi napori bit će ugroženi, a ozbiljnost u pristupu rješavanja problema tek deklarativna - upozorava L. Vidović, napominjući kako su događaji koji su se zbili od početka ove godine obilježili razdoblje u kojeme je Hrvatska istovremeno počela svoje članstvo u Vijeću za ljudska prava UN-a.
"..... i pijanci nam ulaze u statistike vrijeđanja, pa ti vrijeđaju i svoje rođene".