šef hnb-a

Lovrinčević: Poslušni guverner odveo bi zemlju u kaos

Foto: Leonard Ninčević/VLM/PIXSELL
\'lovrincevic_PXL_unu_091016\'
Foto: 'Tatjana Tadic/Poslovni dnevnik/P'
'26.01.2009., Zagreb - Boris Vujcic, viceguverner, zamjenik guvernera HNB. Photo: Tatjana Tadic/Poslovni dnevnik/PIXSELL'
Foto: ''
'crkvenac_PXL_unu_091121'
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
božo prka, damir kuštrak, željko rohatinski (1)
Foto: 'Robert Anic/PIXSELL'
'10.03.2010., Zagreb - Konferencija za medije HUB-a i HUP-a u Novinarskom domu. Velimir Sonje. Photo: Robert Anic/PIXSELL'
Foto: 'Borna Filic/PIXSELL'
'23.11.2010., Trg J.F.Kennedy 6, Zagreb - Boris Cota odrzao predavanje studentima na Ekonomskom fakultetu. Photo: Borna Filic/PIXSELL'
04.11.2011.
u 13:00
Nije isključeno niti da Rohatinski zatraži treći mandat. Kukuriku koalicija još se nije izjasnila kome bi povjerila mjesto šefa Hrvatske narodne banke – neizvjesnost je velika.
Pogledaj originalni članak

Tijekom ovotjednog sučeljavanja stranaka i njihovih gospodarskih programa, koje su zajednički organizirali Večernji list i Media servis, u prvi je plan iskrsnulo pitanje kakvu monetarnu politiku Hrvatska treba i vodi. Zbivanja u okruženju pokazuju da zemlja ne može računati na dosadašnji priljev inozemnog kapitala, no sugovornici tog sučeljavanja Ljubo Jurčić i Radimir Čačić u tome ne vide veliki problem jer vjeruju da novca ima dovoljno i kod kuće.

Novi koncept

– Mijenja se vlada, ali moramo imati i drugu logiku guvernera – Čačićeve su riječi kojima se on nadovezao na opširno izlaganje Ljube Jurčića o monetarnoj politici. Hrvatska, kazao je Jurčić, ne koristi monetarni suverenitet i svoj novac za financiranje projekta, što bi trebalo promijeniti.

– I Europa i Amerika prešle su na taj koncept – složio se Čačić.

Željko Lovrinčević, član Savjeta HNB-a i premijerkin savjetnik, te je njihove izjave protumačio kao poziv HNB-u za štampanje kuna, "što bi bio loš i opasan potez".

– Nadam se da kod političara postoji barem minimalna razina društvene odgovornosti. Povratak na izravno financiranje kakvo smo imali prije 90-ih godina nije moguć. Ne može se tiskati novac za sjetvu, žetvu ili brodogradnju, što se radilo u vrijeme bivše Jugoslavije. Ta je država tada bila izolirana od svih financijskih tokova, a i tada je politika štampanja novca dovela do goleme hiperinflacije – upozorava Lovrinčević.

SDP bi Vujčića

Sredinom iduće godine istječe drugi mandat sadašnjem guverneru Hrvatske narodne banke i njegovu Savjetu, pa će imenovanje novog guvernera biti jedan od ozbiljnih kadrovskih zahvata nove vlasti, ne računajući izbor ministara. Predstavnik izbornog favorita Kukuriku koalicije Radimir Čačić nije želio otkriti koga će Kukuriku predložiti za to mjesto, a neodređeni su o tom pitanju i ostali članovi koalicije.

Neslužbeno se govori da bi SDP mjesto guvernera rado povjerio sadašnjem zamjeniku Borisu Vujčiću, no u igri su i neka druga imena, od bivšeg ministra financija Mate Crkvenca, preko mladog HNS-ova ekonomista Dragana Kovačevića, predsjednikova savjetnika i profesora na Ekonomskom fakultetu Borisa Cote, pa i do Velimira Šonje, koji je svojedobno radio u HNB-u. Kandidata za guvernera ima i među oštrim protivnicima dosadašnje monetarne politike, a najistaknutiji su Ivan Lovrinović, Drago Jakovčević ili Dubravko Radošević, a nije isključena ni mogućnost da Željko Rohatinski ostane na tom mjestu.

Naoko lakši put

– Postoji opravdana bojazan da će u trenutku sučeljavanja s razinom problema u državi nova vlada posegnuti za takozvanim lakšim rješenjem i umjesto reformi i konsolidacije javnih financija pokušati utjecati na monetarnu politiku i tražiti tiskanje novca – otvoren je Željko Lovrinčević koji je uvjeren da bi revizija neovisne pozicije HNB-a i instaliranje poslušnog guvernera u HNB potaknulo domaće štediše i inozemne financijske vjerovnike da povuku devizne depozite iz sustava.

– To bi Hrvatsku uvelo u društveni i financijski kaos uz rušenje kune – tvrdi Lovrinčević koji smatra da bi Kukuriku koalicija trebala brzo razbistriti svoj stav o monetarnoj politici kako bi se izbjegle nedoumice. HDZ je – kaže – tu određeniji.

– Ne znam jesu li svjesni posljedica, izbor guvernera poklopit će se s naporom da se ponude reforme, a kako se iz stranačkih programa ne vide najave ozbiljnih reformi i fiskalne konsolidacije, bojim se da bi mogli posegnuti za palijativnim rješenjem – ističe Lovrinčević.

Inače, HNB odbija kritike da se puno više moglo postići drukčijom monetarnom politikom. Od početka krize 2008. HNB je nizom mjera pustio u sustav oko 40 milijardi kuna, kamate na međubankarskom tržištu pale su ispod jedan posto, ali bez obzira na to, znatno je smanjeno kreditiranje tvrtki, iz razloga na koje oni nisu mogli utjecati.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 27

OB
-obrisani-
13:22 04.11.2011.

remetinec-mene bolji dupoe za one kaj su stelji profitirati i kupuvalji su kredite v francima-zakj je nisu stelji v euroima- kaj ak se jo zaspekuljiram kaj je to banka kriva, jo sam i ve nekomu kupiv novog mercedesa e klasu kombija sa svim mogucim nutri-a neje mis e ni zahvoljiv-kaj i jo moram kriviti bankore??????? ti si provi pravcati remetinec/stenjevec hehehehehe

OB
-obrisani-
13:25 04.11.2011.

tocno lovrencic, rohatinskog su najprije kopiralji niko drugi nek oni najbolji na svijetu u bankarstvo-svicarci, koji su naredili bankama da moraju imat vlastiti kapital od 9% (do sad je to bilo 4,5%), a eu kad su vidjeli kaj su naprajlji svicarci za tjeden ni sazvalji sjednicu v briselu i proslu nedjelju naredili bankama da moraju imat 9% vlastitog kapitala hehehehehehe-bor nekaj im je rohatinski prodav i to ne bilo kome-onima najboljima od svih najboljih na svetu-bravo rohatinski-

OB
-obrisani-
13:05 04.11.2011.

Dva su puta za izlaz iz krize: slabljenje kune ili smanjenje poreza i plaća ================================ Zapitajte se : Što je sa velikom većinom građana koji kreditima otplaćuju stanove s deviznom klauzolom!