Zagorje, moje blago

Luči Brijeg, Selnica i Zdravo Marija

Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 07. 07. 2009., Marija Bistrica, Hrvatska - Podrucna skola Selnica nagradena je u projektu Zagorje ti moje blago, o cvijecu oko skole najvise brine kuharica Marija Kusic'
Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 07. 07. 2009., Marija Bistrica, Hrvatska - Klijet Marinka Micaka nagradena je u projektu Zagorje ti moje blago'
Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 07. 07. 2009., Marija Bistrica, Hrvatska - Kapelica Zdravo Marijo nagradena je u projektu Zagorje ti moje blago, ureduju je Biserka Milicki, Dubravka Vuk, Brigita Brekalo, Stefanija Hamin'
08.07.2010.
u 14:40
Kapelicu Zdravo Marijo u Mariji Bistrici uređuju četiri žene, školu u Selnici kuharica, a klijet – njezin vlasnik
Pogledaj originalni članak

– U ovoj klijeti bilo je mnogo fešti i veselica, tu sam s prijateljima proveo puno lijepih trenutaka – priča Marinko Micak iz Marije Bistrice, koji je za svoju klijet na Luči Brijegu dobio priznanje u projektu "Zagorje, ti moje blago".

Emocionalna vrijednost

Prekrasnu klijet Marinko je tijekom 10-ak godina od temelja obnovio i postupno uređivao sa svojim ocem Stjepanom pa klijet za njega ima i veliku emocionalnu vrijednost.

– Puno su mi u uređivanju pomogli i prijatelji pa svaka daska, stvar, dio na klijeti podsjeća na neku zgodu i ima svoju priču. Uživam ovdje na brijegu u miru i prirodi – kaže Marinko. Pri uređivanju je Marinko poštovao tradicijske vrijednosti, klijet je i obojena u plavo kao stare zagorske kućice, a ispred nje su stara preša i stolić od bačve.

– Volim skupljati stare stvari, posuđe, namještaj, na tavanu imam stare škrinje, singericu, različite predmete. Raduje me što se u posljednje vrijeme klijeti obnavljaju, što ljudi više drže do tradicije – priča Marinko, profesor književnosti u marijobistričkoj školi, pa je do klijeti znao povesti i svoje učenike prilikom terenske nastave, a klijet su jednom posjetili i američki studenti. Marinka raduje priznanje koje je primio, ali još više kada pogleda oko sebe i vidi da je napravio nešto lijepo i vrijedno. Klijet uz koju ima i vinograd sa 80 trsova i okoliš namjerava i dalje uređivati pa će je u budućnosti krasiti i pleteni plot te više cvijeća.

Zdravo Marijo

U istom projektu nagrađena je i kapelica Zdravo Marija u Mariji Bistrici. O njoj i njezinu okolišu najviše se brinu Biserka Milički, Štefanija Hamin, Brigita i Slavko Brekalo i Dubravka Vuk.

– Okoliš kapelice uređujemo već četvrtu godinu. Nas nekoliko pokazalo je veliku volju i oko kapelice radimo stalno, uvijek je posla, a kada se održavaju svibanjske pobožnosti, pomognu nam i drugi mještani. Tada organiziramo veće akcije, koje su ujedno i druženja – kaže Biserka.

Vrijedne ruke Bistričanaca zasadile su cvijeće, koje redovito i zalijevaju, po potrebi okopaju, urede živicu, pokose travu... Cvijeće se kupuje novcem od milodara, a za unutrašnjost kapele cvijeće donira vrtlarija Kramer. Prije dvije godine uređen je i popločan prilaz kapelici.

– Prije je sve bilo zapušteno, oko kapele parkirali su se automobili. Sada je puno ljepše, tu se skupljaju i hodočasnici, a u svibnju se održavaju svibanjske pobožnosti. Priznanje nas raduje, a još više raduje kada pogledamo našu kapelu i vidimo kako je lijepa – kažu gospođe. A lijep je i okoliš Područne škole Selnica, koja je također među nagrađenima. Mala škola starija je od sto godina, okružena je cvijećem o kojemu se najviše brinu kuharica Marija Kušić i spremačica Zdenka Vrtarić. Marija stanuje blizu škole pa svako popodne dio vremena posveti cvijeću.

– Zasadili smo ivančice, anđeoske trube, ruže... Meni je to zadovoljstvo, uživam u tome – skromna je Marija. Priznanje raduje i ravnateljicu Vesnu Brlek te dodaje da se i u matičnoj školi te svim područnim školama brinu o okolišu i nastoje utjecati na ekološku svijest učenika.

a Marinko je u svojoj klijeti gotovo svaki dan, vikendima s prijateljima, a kaže da za nju postoji veliko zanimanje pa se tu često zaustave prolaznici i planinari. Posla oko klijeti je još puno, a možda će s vremenom otvoriti i seoski turizam. Klijet je na krasnome mjestu s pogledom na Mariju Bistricu.

– Možda se zbog toga brijeg i zove tako, Luči Brijeg, jer se s njega "luče" na mjesto. Prema drugoj verziji, brijeg je ime dobio jer su se nekad na njemu prodavale luči za potpalu. Ne znam koja je verzija točna – kaže Marinko.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
05:24 18.07.2010.

Milina.