Brazil na raskrižju

Lula žrtvuje predsjednicu i vraća se na političku scenu

Foto: DPA/PIXSELL
Lula
Foto: Reuters/PIXSELL
Brazil
Foto: Reuters/PIXSELL
Brazil
Foto: Reuters/PIXSELL
Brazil
Foto: Reuters/PIXSELL
Brazil
29.12.2015.
u 18:41
Akcija svrgavanja Rousseff počela je prije dvadesetak dana podnošenjem zahtjeva pred donjim domom parlamenta za njen opoziv
Pogledaj originalni članak

Još do prije godinu dana Brazil je slovio za jednu od najjačih i najnaprednijih ekonomija svijeta. Članica BRICS-a, zemlja u ogromnom poletu koji je krajem prošlog desetljeća tamošnju srednju klasu ojačao za najmanje 30 milijuna Brazilaca, sada izgleda znatno drugačije. Brazil je danas u dubokoj recesiji, inflacija je veća od 10 posto. Kada se završe analize za 2015., pokazat će se da je BDP u godinu dana pao 3,5 posto, Standard's&Poor sveo je kreditni rejting Brazila na smeće. A cijene proizvoda koje Brazil izvozi neprestano padaju i svima je jasno da situacija neće biti nimalo bolja u sljedećem razdoblju.

Dilma kao žrtveno janje

Veliki pad brazilskog gospodarstva na svojoj koži najteže osjete oni najranjiviji, ali i najbrojniji: najsiromašniji građani Brazila. A predsjednica Dilma Rousseff, iako je mandat osvojila prije samo godinu dana, glavni je krivac za sve u njihovim očima.

Sada se na svjetlo dana izvlače i stari, gotovo zaboravljeni skandali iz vremena kada je Brazilom vladao Luiz Inacio "Lula" da Silva, legendarni predsjednik za čijega je mandata Brazil i prerastao u gospodarskog tigra Južne Amerike. I koji je Dilmu Rousseff osobno izabrao za svoju nasljednicu pomogavši joj na izborima. Dilmi sada na teret stavljaju staru aferu s Petrobrasom, nacionalnom naftnom kompanijom koja je prošla kroz teške pronevjere i korupcijske skandale upravo dok je ona bila na njenu čelu.

Raspoloženje je u Brazilu takvo da dvije trećine birača danas smatraju kako Rousseff treba otići s mjesta predsjednice, a veliko je pitanje bi li Radnička stranka, koju je osnovao Lula, danas ponovno dobila izbore i mandat za upravljanje državom.

Sam Lula, iako se službeno povukao iz politike, svjestan je kako ne smije dopustiti gubitak vlasti "svojoj" partiji kako se ne bi ponovo otvorile brojne korupcijske afere s kojima i on ima veze. Velik broj analitičara predviđa da će se nekad (i danas) popularni predsjednik reaktivirati na političkoj sceni da bi spasio što se spasiti da, makar pritom žrtvovao i svoju političku miljenicu Dilmu Rousseff.

– U tijeku je partija šaha u kojoj će kraljica biti žrtvovana kako bi se spasio kralj. Rousseff će vjerojatno biti na neko vrijeme uništena kako bi se sačuvao Lula i pripremio teren za njegov veliki povratak na scenu za nekoliko godina – kaže profesor David Fleischer sa Sveučilišta Brasilia.

Da je okršaj počeo, postalo je jasno prije dvadesetak dana kada je, 2. prosinca, Radnička partija podnijela kaznenu prijavu i pokrenula proces pred parlamentom protiv Eduarda Cunhe, vođe opozicijskog Brazilskog demokratskog pokreta zbog primanja mita od 5 milijuna dolara. Za njegovo primanje mita znalo se već mjesecima, no nitko ništa nije poduzimao jer je postojao prešutni dogovor o nenapadanju kako bi se zauzvrat zaštitila Dilma. Cunhin odgovor nije trebalo dugo čekati. Samo tri sata nakon što je protiv njega poveden postupak Cunha je pokrenuo proceduru opoziva predsjednice Dilme Rousseff i pokretanja novih izbora.

Prije nekoliko dana brazilski je ustavni sud ustvrdio kako opoziv može biti proveden samo u Senatu, a ne i u donjem domu parlamenta gdje je Cunha pokrenuo inicijativu s tvrdnjama kako je Rousseff nanijela Petrobrasu štetu u iznosu od 27 milijuna američkih dolara. Proces je u ovom trenutku privremeno zaustavljen, no jasno je da je Radnička partija odlučila žrtvovati predsjednicu kako bi zadržala vladajuću poziciju i dobila sljedeće izbore. Redovne ili izvanredne, koji god došli prvi.

Naravno, Dilma Rousseff ovim planom nije pretjerano zadovoljna i prilično je izvjesno da će se boriti do zadnjeg trenutka, no svjesna je da Radnička partija više ne stoji iza nje. Ako je prije s tim u vezi imala bilo kakve dvojbe, to joj je moralo postati kristalno jasno kada je sam Lula zatražio u javnosti ostavku brazilskog ministra financija Joaqima Levyja, inače Dilmina čovjeka od povjerenja.

Ne pušta konce iz ruku

Lula je javnim prozivanjem Levyja oko sebe ponovno okupio članstvo Radničke partije, ali i brojne simpatizere stvarajući tako dobru osnovu za povratak na političku scenu. Dobar dio Brazilaca Lulu drži čudotvorcem i sjeća se velikih uspjeha brazilskog gospodarstva za njegova mandata. I očekuju Lulu opet na čelu države kako bi gospodarsko čudo izveo još jednom te vratio Brazil, u gospodarskom smislu, na pravi put.

U ovome trenutku, u ovoj igri prijestolja koja se vrti u Brazilu, Radnička partija igra s velikim ulozima. Ma kako snažna nekad bila, pitanje je bi li preživjela gubitak vladajuće pozicije u državi, pogotovo uzevši u obzir da se Radničku partiju i njene lidere povezuje s brojnim korupcijskim aferama koje bi se počele odmotavati kada jednom izgube utjecaj.

Lulinoj Radničkoj partiji sada treba snažan lider, a kako se drži da dobar dio afera ide i do samog Lule, gotovo je sigurno da on neće pustiti konce igre iz svojih ruku. Makar pritom morao žrtvovati i nekoliko bliskih suradnika, uključujući i sadašnju predsjednicu. Radnička partija u Brazilu, iako se čini možda i najjačom političkom snagom današnjice, na prilično je krhkim nogama, a jedini čovjek koji je može spasiti jest Lula.

– Mora izvući zeca iz šešira, ali vidjet ćemo koliko je dobar mađioničar – kaže Fleischer. 

>> Deseci tisuća Brazilaca tražili odlazak predsjednice Rousseff 

>> Dilma Rousseff ponovno izabrana za predsjednicu Brazila

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.