'UŠTEDIM I 50 EURA'

Neobične scene uz granicu: Svaki drugi auto je iz Mađarske, dolaze u Hrvatsku po jeftinije gorivo

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Poskupljenje goriva
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Ilustracija
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Poskupljenje goriva
07.01.2023.
u 20:00
Prije ukidanja državnih subvencija u prosincu, Mađari su plaćali od 40 do 60 posto nižu cijenu goriva
Pogledaj originalni članak

Brojni hrvatski građani, koji žive u blizini državne granice, današnji su dan iskoristili za kupovinu namirnica inozemstvu, primarno u BiH i Srbiji. Na granici Hrvatske i Mađarske situacija je ponešto drugačija jer brojni Mađari dolaze kod nas po gorivo. U Donjem Miholjcu, primjerice, na benzinskoj postaji bila je velika gužva, a gotovo svaki automobil je bio iz Mađarske. 

- Uštedim 50 eura točeći gorivo ovdje, puni spremnik. U Mađarskoj je jako skupo - rekao je za HRT Istvan iz Pečuha.

- Ako ovdje kupim tri litre goriva, uštedim gotovo jedan euro. U Mađarskoj je litra oko 2 eura, a ovdje je euro i 47 centi - kazao je Jozsef.

Naime, prije ukidanja državnih subvencija u prosincu, Mađari su plaćali od 40 do 60 posto nižu cijenu goriva. U Hrvatskoj se, osim na benzinskim postajama, mnogo Mađara nalazi i u supermarketima, a to primjećuju i stanovnici. 

- Samo po higijenu dolaze. Kad je kod nas toalet papir 28 kuna. Isključivo to, higijenu, omekšivači, prašak - komentirala je žena iz Donjeg Miholjca. 

Hrvatima je u Mađarskoj isplativo kupiti tek nekolicinu proizvoda. Tamo su, primjerice, jeftiniji pivo, sokovi i određeno meso.

VIDEO Donosimo popis stvari koje ne smijete nositi preko granice. Kazne mogu iznositi i preko 13.000 eura

Zagreb, Beč, Ljubljana i Budimpešta

Usporedili smo životne troškove u četiri metropole i iznenadili se: U jednoj kategoriji je i Beč jeftiniji za život

Zagrepčanin mjesečno potroši više od 60 posto prihoda na stanovanje, režije i hranu. Cijene kvadrata nezaustavljivo rastu, a stanarina je oko 650 eura. U Ljubljani se žale na visoke režije, plaćaju ih oko 250 eura mjesečno, gotovo 60 eura više nego u Zagrebu. Standard je u Beču najviši, što prate i visoke cijene stanarina, kao i sadržaja za razonodu. Ipak, Bečani nisu rastrošni pa najradije uživaju u besplatnim aktivnostima u prirodi. Budimpešta je najpovoljnija, no stanovnici se žale na inflaciju, prometni kaos i nedostatak mjesta za parkiranje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 68

MO
moreplovac
22:20 07.01.2023.

Donedavno su neki ovdje slavili mađarskog predsjednika zbog jeftinog goriva. A što sada?

PE
pežo
20:06 07.01.2023.

Mađarima treba prodavati po onim cijenama kojima su oni nama prodavali -bez subvencija države ali plenki nema hrabrosti.

Avatar spremno zidam
spremno zidam
21:59 07.01.2023.

Usli smo jedno sasvim novo razdoblje trzisne realnosti. Samo nasi trgovci toga ocito jos nisu svjesni. U srijedu sam, iz ciste znatizelje, sjeo popodne u kola i odvezao se u Sloveniju u jedan supermarket, lanac koji posluje i u HR. Napunili smo kolica stvarima koje i inace kupujemo i platili ceh nesto malo vise od 138€. Poslije smo sjeli doma s tim racunom i usporedili cijene…. ustanovili smo da su nas ta kolica koštala ravno 43€ (!) manje u Sloveniji nego sto bi platili u istom ducanu u ZG. Posebno mi je bilo drago otkrice da su npr. Franckova kava, Ozujsko pivo, Jamnica ili npr Gavriloviceva salama, u Sloveniji jeftiniji i do 30% nego u HR (!). Zakljucke izvucite sami. Ja sam svoje izvukao. Sad kad nema granice, s Tresnjevke sam u tom supermarketu za manje od pola sata. Najmanje jednom mjesecno cu ici tamo u nabavku svega sto je jeftinije i napuniti gepek. Kao nekad u Graz. Zato jer mogu. Zato jer se isplati. I zato jer, ako nas bude dovoljno takvih, nasi “drumski razbojnici” ce morati sniziti cijene.