'Borba jedini način'

Madrid: Deseci tisuća u prosvjedu protiv rezova u obrazovanju

Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
Foto: Miho Dobrasin
španjolska (1)
11.05.2013.
u 16:00
“Ovo nije Europa kakvu želimo! Oduzimate nam budućnost”, uzvikivala je masa na Dan Europe, marširajući Madridom
Pogledaj originalni članak

Deseci tisuća male djece, roditelja, školaraca i studenata izašlo je na ulice španjolskih gradova poručivši vladi da zaustavi rezove u obrazovanju.

“Ovo nije Europa kakvu želimo! Oduzimate nam budućnost”, uzvikivala je masa na Dan Europe, marširajući Madridom od željezničkog kolodvora Atocha prema samom središtu gdje se nalazi ministarstvo obrazovanja.

Od 2010. godine bez posla je ostalo 60.000 profesora, obrazovnim institucijama ukinuto je 6,7 milijardi eura, a cijene studiranja odletjele su u nebo, tvrdi najveći sindikat CCOO.

Vlada, pokušavajući vratiti povjerenje stranih kreditora, provodi mjere štednje u sklopu čega će putem reforme obrazovnog sustava biti još manje državnog novca. Španjolska bi do 2015. trebala smanjiti izdatke za obrazovanje s 4,3 na 3,9 posto BDP-a. Među ostalim, u pokrajinama Kataloniji i Baskiji bit će manje programa na lokalnim jezicima.

U petak su brojni vrtići, škole i fakulteti bili zatvoreni.

“Borba je jedini način”, viču studenti noseći veliki transparent na kojem piše “Obrazovanje se ne prodaje, ono se brani”.

Policija sa strane nervozno promatra kolonu, svjesna da bi i najmanja intervencija imala tragične posljedice. Među prosvjednicima se nalaze bebe, djeca od samo nekoliko godina, stariji ljudi, no isto tako i pripadnici radikalnih ljevičarskih skupina.

“Ovo je miran prosvjed, ne očekuju se nemiri. No nekad je dovoljna iskra da ih zapali”, govori profesorica političke psihologije Joelle Bergere Dezaphi, koja 31 godinu radi na najstarijem sveučilištu Universidad Complutense de Madrid.

Majka s malom bebom, koja u kolicima drži natpis NE rezovima, kaže: „Ovo joj je škola. Naučit će da se za prava mora boriti“.

Pored ministarstva obrazovanja odjekuje: „Ostavka! Ostavka!”, a zgradu nadlijeće helikopter. „Prevareni smo na izborima. A vi policajci čuvate lopove u institucijama”, viče jedan od sindikalnih vođa. Konzervativni Partido Popular dobio je izbore u studenom 2011., nakon što su Socijalisti provodili oštre mjere štednje. Ovaj mjesec trebao bi u parlamentu potvrditi novi zakon o obrazovanju.

U Španjolskoj 24,9 posto učenika starih između 18 i 24 godine prekida školovanje i ne odlučuje se na daljnje obrazovanje, odnosno studiranje dok je prosjek EU-a 13 posto. Vlada tvrdi da je to samo jedan od primjera lošeg sadašnjeg sustava. No tisuće su uvjerene da će obrazovanje biti dostupno samo bogatima.

„Ovo je socijalno samoubojstvo. Radi vlastitog bogaćenja ekonomska elita uništava državu blagostanja”, viče Mae Lozano, novinarka kuće Telemadrid, gdje su također najavljeni masovni otkazi.

Predsjednik Udruge roditelja učenika, Jesús Marí Sánchez, naglašava: “Vi, u skupim odijelima, slušajte. Nećemo vam dopustiti privatizaciju obrazovanja i zdravstva. Privatizaciju pravde za bogate”. “Mobilizirat ćemo društvo”, poručuje.

 >>Nacija beskućnika: Svakih 15 minuta jednu obitelj isele na ulicu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.