Više od 50 vatrogasnih vozila iz cijele Hrvatske uz zaglušujuću buku sirena stajalo je danas ispred sjedišta Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Vatrogasci su, naime, točno u 11 sati počeli prosvjedovati.
Nezadovoljni su, podsjetimo, zbog najave ukidanja broja 93 i njegova preusmjeravanja na 112, smanjenjem plaća mimo sporazuma te upozoravaju i na rizičnost novog zakona o zaštiti i spašavanju, koji je DUZS pustio u proceduru bez mišljenja sindikata (iako ga na to obvezuje poslovnik Vlade). Novim se zakonom minorizira vatrogastvo i nameće lokalnim jedinicama samouprave da formiraju postrojbe civilne zaštite i same ih opreme, u protivnom će kazneno odgovarati.
>>Profesionalni vatrogasaci: Zbog stresa živimo 10 godina kraće!
Odlučili su do sutra pričekati što će odlučiti premijerka, a ne bude li pomaka s njihovim zahtjevima, sljedeći put okupit će ih se još više, izjavio je Mladen Magdić, šef Odbora za vatrogastvo Sindikata državnih i lokalnihb službenika i namještenika, nakon današnjeg sastanka s ministrom unutarnjih poslova Tomislavom Karamarkom.
Vatrogasci iz cijele Hrvatske okupili su se jutros pred sjedištem Državne uprave za zaštitu i spašavanje, gdje su prosvjedovali upozoravajući na neodrživ položaj vatrogasnih postrojbi za koje je sve manje novca u gradskim i općinskim blagajnama, pa, tvrde, vatrogastvu prijeti kolaps.
Ako se prosvjed i trebao dogoditi, na krivoj je adresi, poručuje Mladen Jurin, glavni vatrogasni zapovijednik RH. On i čelnici DUZS-a uveli su novinare - koji su pred DUZS stigli s vatrogascima - u zgradu, i održali novinarsku konferenciju, lukavo preotevši tako termin koji su za svoju presicu zakazali vatrogasci.
- Trebali su ići gradonačelnicima i načelnicima jer su, prema Ustavu i zakonu, gradovi i općine dužni financirati javne vatrogasne postrojbe koje su i osnovali. Apsurdno je da se napada Vlada koja odvaja godišnje 330 milijuna kuna za postrojbe koje ne treba financirati - kaže Jurin, dajući primjer Zaboka koji je od planiranih 500 milijuna kuna za vatrogasce osigurao svega 170.000, pa im država daje više od osam milijuna kuna. Ističe da je od ukupno 61 zapovijednika, njih 53 potpisalo da se od provjeda ograđuju, a pritom je Mladen Malčić, šef zagrebačkih vatrogasaca, istaknuo da ni njegovi vatrogasci nemaju sve što bi željeli ali će opstati bez ekscesa.
Prisnažio je i Ivan Kožul, predsjednik Sindikata vatrogasca Grada Zagreba, riječima kako je prvi protiv štrajka i uvijek za dogovor te da "on ima više članova u Zagrebu nego Magdić u cijeloj Hrvatskoj".
- Jedino Kožulov sindikat nije sudjelovao u današnjem prosvjedu, a s nama su i sindikati Istre, Primorja,. Splita - iako im zapovjednik to nije dopustio - te našeg, državnoslužbeničkog sindikata - napominje Magdić, zaposlen u zagorskoj psotrojbi.
Na njegov su račun iznijeli niz optužbi na konferenciji, kazavši kako je 2003. godine nakon pravomoćne presude dobio otkaz u Zagrebu jer je falsificirao svjedodžbe, te da obmanjuje javnost i bavi se "sindikalnim smicalicama", a pitaju i tko će snositi troškove današnjeg prosvjeda.
- Sindikalne podružnice - spremno uzvraća Magdić. - Tih sam optužbi oslobođen, a da će to izreći u javnost, prijetili su su mi čelnici proteklih dana. Nije točno ni da se dobrovoljni vatrogasci ne bune, njima po tri mjeseca kasne dnevnice i oni su s nama danas u kombiju - uzvraća Magdić s parkirališta kraj Zagrebačkog velesajma, gdje se rano poslijepodne nakon prosvjeda vratilo pedesetak vatrogasnih vozila iz Karlovca, Zadra, Šibenika, Rijeke, Pule, Varaždina, Virovitice, Krapine, Poreča, Vukovara, Osijeka...
Vatrogasci ovaj put najavljuju prosvjede sve dok se doista ne udovolji njihovim zahtjevima, jer još je u ožujku obećano im je na sastanku u MUP-u ono što su tražili: izmjena Vladine uredbe o smanjenju sredstava za plaće i materijalne troškove i to na način da se svim postrojbama smanji jednako, zatim izdvajanje vatrogastva iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje i osnivanje ravnateljstva za vatrogastvo pod MUP-om, integracija broja 193, kako kaže europska direktiva, umjesto da pozivi idu na 112, nadalje, rješavanje radno-pravnog statusa vatrogasaca... Oni sada moraju raditi svoj posao do 65. godine života iako često za to nisu sposobni već puno ranije.
Na kraju, traže i smjenu ravnatelja DUZS-a Damira Truta i glavnog vatrogasnog zapovjednika Mladena Jurina.
neznam zakaj se forsira civilna zastita bez opreme i s rokom mobilizacije od 48 sati kad vec postoji jaka vatrogasna organizacija s opremom i rokom odaziva od 10-15 minuta?!?!?!?!