SARAJEVO

Majke Srebrenice s Grabar-Kitarović, za njih je i dalje 'kraljica Balkana'

Foto: Fena
Kolinda Grabar Kitarović i Majke Srebrenice
Foto: Fena
Kolinda Grabar Kitarović i Majke Srebrenice
Foto: Fena
Kolinda Grabar Kitarović i Majke Srebrenice
Foto: Fena
Kolinda Grabar Kitarović i Majke Srebrenice
17.01.2018.
u 16:50
Srebreničke majke sastale su se s hrvatskom predsjednicom u Sarajevu u sklopu njezina službenog posjeta Bosni i Hercegovini
Pogledaj originalni članak

Predstavnice udruge "Majke Srebrenice" odale su u srijedu priznanje hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović za potporu koju im je pružala istaknuvši kako među njima nema nikakvih nesporazuma te kako je ona za njih i dalje "kraljica Balkana" kako su je titulirali kada je 2015. posjetila memorijalni kompleks u Potočarima obilježavajući dvadesetu obljetnicu srpskog genocida nad srebreničkim Bošnjacima. 

Srebreničke majke sastale su se s hrvatskom predsjednicom u Sarajevu u sklopu njezina službenog posjeta Bosni i Hercegovini a taj susret uslijedio je nakon polemika izazvanih različitim interpretacijama predsjedničinih ocjena o opasnosti od islamskog radikalizma u toj zemlji.

Iz udruge "Majke Srebrenice" zbog toga su na adresu hrvatske predsjednice u rujnu prošle godine uputili otvoreno pismo u kojemu su joj predbacili kako preuveličava tu opasnost a BiH predstavlja utočištem terorista.

"Danas smo o tome malo razgovarali. Kada osjetimo da nas netko uvrijedi onda to i kažemo", kazala je novinarima predsjednica udruge "Majke Srebrenice Munira Subašić dodajući kako je zapravo taj nesporazum "bio riješen i ranije".

"Zamjerili smo joj ali nismo se naljutili", pojasnila je Subašić

Kazala je kako je Grabar-Kitarović kao jedina predsjednica neke države u regiji "bila i ostala kraljica Balkana".

"Bili smo joj zahvalni kada je 2015. došla u Potočare i tamo izgovorila pravu riječ odnosno kazala da se tamo dogodio genocid", kazala je Subašić.

Podsjetla je kako je u Srebrenici 1995. bilo i ubijenih Hrvata pa udruge koje okupljaju članove obitelji žrtva tamo stoga žele napraviti kapelu kako bi se i katolici mogli pomoliti.

Razgovarali su i o konferenciji planiranoj 2018. sa studentima šest država s područja bivše Jugoslavije na kojoj bi se razgovaralo o srebreničkom genocidu a a hrvatska je predsjednice, kazala je Subašić, obećala biti jednim od pokroviteljem skupa.

Kardinal Puljić kaže da je posjet predsjednice Grabar-Kitarović doprinos poboljšanju stanja u BiH

Stanje u Bosni i Hercegovini mora se što prije stabilizirati jer prijeti opasnost odlaska velikog broja ljidi koji ne žele živjeti u nesigurnom okruženju, kazao je u srijedu vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić dodajući kako će posjet hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović pridonijeti poboljšanju stanja u biH. 

Hrvatska se predsjednica s kardinalom Puljićem sastala u sklopu njezina službenog posjeta BiH a on je nakon toga novinarima kazao kako mu je drago da je Grabar-Kitarović nakon dvije godine ponovo došla u Sarajevu.

"Vjerujem da će ona ovime stvoriti ozračje suradnje i razumijevanja", kazao je vrhbosanski nadbiskup. Pojasnio je kako je prenio informacije o stanju Katoličke crkve u BiH a time i Hrvata koji su većinom katolici.

"Vjerujem da će se i u BiH ove godine pristupiti razumijevanju i stvaranju sigurnosti koja će zaustaviti iseljavanje", kazao je kardinal Puljić. Upozorio je kako u nesigurnom okruženju nitko ne želi živjeti i stoga je potrebno što prije stabilizirati stanje u BiH.

"Ovu zemlju treba voljeti i za nju se boriti no ne možemo je izgrađivati ako će se netko u njoj smatrati privilegiranim. Mi ovdje živimo i želimo opstati", rekao je vrhbosanski nadbiskup nakon susreta s hrvatskom predsjednicom.

Grabar-Kitarović posjet BiH nastavlja u četvrtak kada će boraviti u Novoj Biloj, Vitezu, Žepču i Usor.

 

Pogledajte i galeriju: 22. obljetnica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici

Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica
Foto: Reuters/PIXSELL
Srebrenica

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 93

MO
mobitel20
16:58 17.01.2018.

Kolinda je kraljica Hrvatske, hehehe...a drugi neka je zovu kako god hoce. Ove zene su ipak casnije od gomile nezahvalnih besramnih velikobosnjackih ultranacionalista pr3dvodjenih SDA , DF i onim pseudogradjanskim Suljaga-Reuf vilajetom. Ravnoprqvnost Hrvata je pocetak i kraj svega. Kada velikobosnjaci provare notornu cinjenicu da nema Bosne nego ima BiH kao visenacionalne zajednice, onda se tek mogu graditi odnosi. Do tada, blokada i bojkot besramnih velikobosnjaka !

FO
FONZA
17:43 17.01.2018.

Velika je razlika Bosnjaka iz istocne Bosne (Podrinja) - koji su prozivjeli pakao , od Guzovana oko Zenice i srednje Bosne - koji rata nisu omirisali (osim sto su napadali Hrvate po srednjoj Bosni)... Sada ti zenicki- guzovani huskaju Bosnjake iz Podrinja , Posavine , Bihaca i drugih krajeva - na Hrvate..... Nisu ove jadne zene iz Srebrenice glupe da ne shvacaju sta je se desilo u BiH 1992-1995......a za razliku od ovih politickih smradova iz SDA i SBB - one ne kalkuliraju s nicim....one su ionako sve izgubile.....

SO
SoloHan
17:05 17.01.2018.

Sad će predstavnici jedne nacionalne manjine koja kotrlja po pozornici kolo koje je vlasništvo čovjeka koji se zove Žika, navalit komentirat nešto što ih se ne tiče