Blizanke Antonia i Mirta

Makrame nam je bio hobi, a na pokretanje posla natjerala nas je korona

Foto: Privatna arhiva
Mitu makrame
Foto: Privatna arhiva
Mitu makrame
Foto: Privatna arhiva
Mitu makrame
Foto: Privatna arhiva
Mitu makrame
Foto: Privatna arhiva
Mitu makrame
15.12.2020.
u 09:14
Sestre vole prirodu i ona im je izvor inspiracije, ali i predmeta koje čvoričanjem upleću u svoje unikatne predmete za uređenje domova, ali i ugostiteljskih objekata, dvorana za vjenčanje... pa i vrtova
Pogledaj originalni članak

Rasteži, pleti, radi čvorove, veži i budi precizan. Mnogo je truda, rada i vremena potrebno za, primjerice, jednu viseću, snježnobijelu dekoraciju koja se radi drevnom makrame tehnikom vezanja. A što se sve, uz malo kreativnosti, može napraviti od obične špage najbolje znaju blizanke iz Slavonije Antonia Than Marić i Mirta Than. One su pokrenule svoj posao i brend Mitu makrame. I to ne bilo kakav. Bave se, naime, izradom unikatnih detalja za uređenje interijera i eksterijera, a ručno izrađuju i dekorativne predmete poput držača za cvijeće i nakit te, prigodno za ovo doba, božićne ukrase.

Tehnika iz antičkog doba

Obje dijele strast prema pomalo zaboravljenoj makrame tehnici, koja je nastala još u antičko doba, a dijele i ljubav prema prirodi.

– Mirtina najveća ljubav su njezine biljke, kojih ima na desetke, i one su “krive” za visilice koje nudimo. Ona obožava prirodu, rad s drvetom, vožnju biciklom – govori ekonomistica Antonia dodajući kako je ona sama više tip za planinarenje te da vikende rado provodi na nekoj rijeci u kanuu. Priroda im je najveća inspiracija, a prije nekoliko godina same su naučile tehniku prateći upute na internetu te su prvo počele izrađivati makramee prijateljima i obitelji.

– Na pokretanje posla ove godine potaknuo nas je koronavirus. On nam je dao vrijeme da hobi, kojem se nismo uspijevale posvetiti zbog obveza, pretvorimo u posao – objašnjava Mirta, inženjerka tekstilne tehnologije. Rade s pamučnom špagom, kombinirajući drvene predmete, koje skupljaju u šumi, a vole, kažu, pratiti stilove i trendove uređenja interijera.

– Cilj nam je unošenje prirodnih materijala u interijere, jer oni osim što su funkcionalni, svakoj atmosferi dodaju jedan topli štih. Zato su savršena nadopuna prostoru u domovima, ali i apartmanima, ugostiteljskim objektima, vrtovima, odlično služe na raznim događanjima, u prostorima za vjenčanja. A svaki prostor u kojem naši radovi zasjaju dodatno nas inspirira za daljnje projekte – slažu se blizanke. U makrameu se za izradu čvorova mogu koristiti razni materijali poput kože, konoplje, vune, čak i žice.

– Mi radimo s pamučnim špagama, koje naručujemo iz Poljske, Litve, Engleske, Turske… – pričaju sestre. Cijene su njihovih proizvoda od 100 do 700 kuna, ovisno o tome koliko je zahtjevan dizajn te koliko materijala i vremena potroše na izradu, a najviše klijenata imaju iz Sjedinjenih Američkih Država. – Reakcije na naše radove su sjajne u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu što nas doista veseli. U početku smo bile fokusirane na domaće tržište, nakon čega smo poželjele ispitati i inozemno. Svakako nam je #kupujmohrvatsko slogan od izuzetne važnosti, pogotovo u ovim vremenima kad je najvažnije pružiti podršku svim hrvatskim proizvođačima, brendovima i poduzetnicima – objašnjavaju mlade poduzetnice.

Uskoro stiže i knjiga

Najdraži dio posla im je sama izrada jer uključuje toliko mnogo vrsta čvorova, npr. kaubojski, Prusikov čvor ili kvadratni, a svi se on i mogu spajati u razne cjeline.

– To je najzabavniji dio posla, koji istodobno djeluje i terapeutski. Volimo kada nam se netko javi sa svojim željama i vizijama. To nam je poseban izazov – ističu Mirta i Antonia. Prisjetile su se Amerikanke koja im se posebno urezala u pamćenje i koja im se javila na društvenim mrežama.

– Kada je bila mala, njezina je baka stalno plela makramee, a ona joj je pomagala. Našla je te bakine radove i poslala nam fotografije. Bile smo oduševljene. To su bili makrame bor i sob savršeno precizno ispleteni. Nakon toga su je ponijele emocije pa se i sama odlučila okušati u makrameu. Dakle, jedan naš rad vratio ju je u neke divne uspomene i potaknuo na kreativnost – prisjećaju se sestre. Za budućnost, pak, imaju svaki dan sve više planova, a primarni im je cilj poboljšati online poslovanje, odnosno otvoriti web shop. – Želimo završiti knjigu s vlastitim makrame dizajnima, koja će za početak biti dostupna u digitalnom formatu. Shvatile smo da se mnogi ljudi žele okušati u izradi makramea, osobito u ovom razdoblju korone, pa radimo na e-knjizi u kojoj ćemo fotografijama i riječima detaljno opisati svaki korak izrade jednog makramea – kažu.

Važno im je popularizirati i vratiti tu tehniku ručnog rada u život.

– Planiramo u videoformatu ljudima približiti proces čvoričanja, kako bi se u tome svatko mogao okušati u udobnosti svoga doma. Na taj način potičemo ljude na stvaranje, uz zaista umirujući učinak, kojim naposljetku dođemo do unikatnih funkcionalnih predmeta koji sadrže dio prirode, dozu ljubavi i bogatu povijest koju makrame ima – zaključuju blizanke.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VA
valpovo
11:19 15.12.2020.

Svidja mi se, jako lijepo.Sretno cure.

LI
liliZG
13:16 15.12.2020.

od ovakvih dobrih vijesti odmah mi je bolje, bravo cure...!!!!!!!!!!!!!