Mali poduzetnici

Mali zadrugari uzgajaju lavandu, pletu cekere i izrađuju čipku

Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
Mali zadrugari uzgajaju lavandu, pletu cekere i izrađuju čipku
02.02.2011.
u 12:53
U projektu sudjeluje svih 10 postojećih učeničkih zadruga te tri škole kod kojih postoje inicijative za osnivanje zadruga, ističe S. Mikec
Pogledaj originalni članak

Učenici obrazovnih programa u poljoprivredi Gospodarske škole Čakovec sami su proizveli lavandu na školskom zemljištu. Osušili su je i pripremili za punjenje.

- Izradom uporabnih predmeta od lavande pokušali smo kreirati novi proizvod suvenirskog tipa koji spaja tradicionalni proizvod s novom proizvodnjom kontinentalne lavande. Na taj način angažirali smo učenike u razvijanju vlastite poduzetničke inicijative kroz vježbu - ističu u školi.

Važnost zadrugarstva u školama, u kojima se izrađuju cekeri i čipke, uzgaja voće i drugo, prepoznali su i u udruzi Autonomni centar ACT, koja je u suradnji s Međimurskom županijom i Udrugom Zora osmislila projekt jačanje kapaciteta učeničkih zadruga u Međimurskoj županiji.

- Cilj je osnažiti učeničke zadruge iz Međimurske županije, ojačati sposobnosti i kapacitete voditelja i članova učeničkih zadruga kao pretpostavku organizacijskog razvoja, financijske stabilnosti i samoodrživosti - kaže Stjepan Mikec, voditelj projekta.

Radi se malom projektu s ukupnim proračunom od 30.000 kuna, koji u cijelosti financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

- No, nadamo se da će ovaj projekt biti generator novih, većih projekata i partnerstava. U projektu sudjeluje svih 10 učeničkih zadruga te tri škole koje ih planiraju osnovati - ističe Mikec.

Organizirat će se radionice iz projektnog upravljanja i organizacijskog razvoja, izradit će se i publikacija koja će sadržavati pregled stanja učeničkog zadrugarstva u Međimurskoj županiji i drugo. Ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dragica Benčik, koja je ujedno i voditeljica županijske podružnice Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, kaže da su brojni pozitivni učinci učeničkog zadrugarstva.

- Najvažniji su organizacija aktivnosti u slobodno vrijeme, stjecanje novih znanja i vještina, priprema za srednje škole, stjecanje osnova poduzetništva i stjecanje kulture rada - istaknula je D. Benčić, dodavši da je zadruga Centra za odgoj i obrazovanje često jedina aktivnost integracije učenika s većim poteškoćama u razvoju u zajednicu u kojoj žive.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije Vesna Haluga povezala je učeničko zadrugarstvo sa stanjem u gospodarstvu i istaknula važnost rada s najmlađima. Nada se da će u budućnosti biti puno više uspješnih poduzetnika, a tome će doprinijeti i takvi projekti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.