Majke koje traže, između ostalog, povratak cijene smještaja djece u dugoreškom vrtiću na iznos od 650 kuna, koliko je bio prije poskupljenja, obznanile su da su prikupile 1633 potpisa, što je i bio cilj, jer je toliko glasova na proteklim izborima dobio gradonačelnik Ivan Baršić.
Reagirao i ROZP
Ciljevi peticije, koja traje do petka, kada će biti predana gradonačelniku i Gradskom vijeću, jest i da se osigura asistent za djecu s poteškoćama u razvoju u vrtićima i školama.
– Tražimo i obnovu dječjih igrališta u vrtićima koja su u katastrofalnom stanju, izjednačavanje cijene vrtića za korisnike vanjskih općina s dugoreškim korisnicima te kreiranje dodatnih platnih razreda za desetosatni i poludnevni program prilikom određivanja cijene – kaže uime pobunjenih majki Blanka Zoretić.
Otkako je odlučeno da se uvede jedinstvena cijena od 750 kuna za prvo dijete, 600 za drugo i besplatan smještaj za treće dijete u vrtiću, odnosno odustalo od naplate po dohotku, ova je tema uzburkala dugorešku javnost.
Uključila se i Regionalna organizacija zaštite potrošača i ocijenila da je Baršić “bahato i uvredljivo” ocijenio kako tajnice Udruge za zaštitu potrošača Korana B. Zoretić, već spomenuta pobunjena majka, djeluje s politikantskih pozicija.
– Dosta je “nejasnoća” oko “vrtićke peticije”, pa i to u kojem pravcu ona smjera. Želi li se lokalni referendum o opozivu gradonačelnika, zamjenika, a bez opoziva Gradskog vijeća, koje je izglasovalo ove sporne vrtiće odluke? Želi li se referendum o cijenama vrtića i time umanjiti raspoloživa proračunska sredstva – pita Baršić.
‘Inicijativa otvara dijalog?’
Dodaje i treću mogućnost, kako je vidi u svojoj raščlambi.–
Radi li se o građanskoj inicijativi koja otvara dijalog i jedino razumno rješenje bez dodatnih troškova za Grad, vrtić i sve građane? – kaže Baršić.