Dvije godine zatvora i plaćanje troškova sudskog postupka kazna je koju je Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu predložilo za Ivanu Petrak (41), bankaricu optuženu da je Mariju Mamiću odala kakve je podatke od banke u istrazi poslovanja obitelji Mamić u svibnju 2015. tražio USKOK. Bankaricu, zaposlenu kao voditeljicu poslovnice Hypo Alpe Adria Banke, tereti se da je Mariju Mamiću dostavila naloge kojima je USKOK u svibnju 2015. tražio da mu banka dostavi podatke o računima, prometu po računima, oročenim sredstvima i ugovorima o kreditu vezano za Luku Modrića i Marija Mamića.
Branila se šutnjom
Optužena bankarica tijekom istrage branila se šutnjom, no zato je saslušan Mario Mamić u čijem su mobitelu nađene fotografije dopisa koje je USKOK proslijedio banci kada je tražio podatke koji su ih zanimali. Mamić je u svom iskazu naveo da poznaje Ivanu Petrak jer je ona duže vrijeme vodila njegove bankovne račune, no zanimljiv je odgovor dao nakon što mu je predočeno da su preslike USKOK-ovih dopisa nađene u njegovu mobitelu.
– Ne znam jesu li fotografije preslika tih zahtjeva bile u mom mobitelu, a ako jesu, ne znam kako su dospjele u moj mobitel. Ivana Petrak nikada mi nije dala nikakve dokumente povjerljiva sadržaja – kazao je Mamić.
No usporedbom telefonske komunikacije između optužene bankarice i Mamića istražitelji su ustanovili da se Mamić u vremenu nastanka fotografija preslika USKOK-ovih zahtjeva nađenih u njegovu mobitelu nalazio u domeni bazne stanice koja pokriva i poslovnicu Hypo banke u kojoj radi Ivana Petrak. Osim toga ustanovljeno je i da su telefonski komunicirali prije nego što su fotografirane preslike USKOK-ovih dokumenta nađenih u Mamićevu mobitelu.
Oznaka strogo povjerljivo
Otežavajuća okolnost za Ivanu Petrak je i iskaz njezine kolegice koja je navela da je optužena bankarica tražila da se dokumenti proslijeđeni od USKOK-a elektroničkom poštom i fizički isprintaju. Inače, prema iskazu te svjedokinje, zahtjevi koji su došli od USKOK-a za provjeru određenih bankovnih računa na sebi su imali oznaku “strogo povjerljivo”. Objašnjavajući što to znači, svjedokinja je kazala da se dokumenti s takvim oznakama ne smiju davati neovlaštenim osobama ni klijentima na koje se takav zahtjev odnosi te da to znaju svi djelatnici banke.
2god zatvora za odavanje strogo povjerljive informacije, ubijes covjeka na cesti, pijan ili trijezan, nekoliko mjeseci Ljudski zivot ne vrijedi puno u Cro