PRIJEDLOG GLAVNOG STOŽERA

Manje vojnika u počasnom vodu

25.11.2008.
u 20:09
Pogledaj originalni članak

Glavni stožer priprema Pravilnik o obredima kojim bi se uredilo tko će se i uz kakve vojne počasti pokapati, a njime će se smanjiti broj vojnika koji sudjeluju na pokopima. To će se odnositi na pokope hrvatskih branitelja i djelatnih vojnih osoba.

Kosor: Odavanje vojne počasti na pogrebima branitelja zakonska je obveza i iskazivanje poštovanja

Đakić: Mesićeva je izjava o braniteljskim pokopima sramotna

Udruge 100-postotnih HVRI-ja i HKV-a: Mislili smo da Mesić priča vic

Mesić: Uštedimo i na pokopima branitelja

No, kako doznajemo, nema govora o ukidanju vojnih počasti za branitelje jer je ta skupina u prijedlogu pravilnika izričito navedena kao ona koja ima pravo na vojne počasti na pokopu.

Razlog za smanjivanje broja vojnika na pokopima nije ni financijske prirode jer je Ministarstvo obrane lani na tu stavku potrošilo samo oko milijun kuna, od 5,4 milijarde svog proračuna.

Četiri pogreba dnevno
Riječ je o tome da je već sada velik broj vojnika angažiran na pokopima, a u budućnosti bi on mogao biti i veći zbog veće stope smrtnosti braniteljske populacije pa bi to dovelo u pitanje održivost cijelog sustava. Pripadnici Oružanih snaga lani su sudjelovali na 1054 pokopa s vojnim počastima, a prosječno ih je na svakom pokopu bilo angažirano 16.

S obzirom na to da se pokopi ne obavljaju vikendom i blagdanom, lako je izračunati da je vojska bila angažirana na prosječno četiri pokopa dnevno s oko 70 pripadnika.

Prema prijedlogu pravilnika, vojnici, dočasnici i niži časnici imali bi pravo na počasnu desetinu, viši časnici na počasni vod, a generali na satniju. S obzirom na to da veličina desetine nije strogo definirana, nju može činiti pet, ali i petnaest vojnika, no cilj je smanjivanje dosadašnjeg broja vojnika.

Mesićeva kontroverza
Glavni stožer priprema pravilnik koji bi, uz suglasnost ministra obrane, trebao donijeti predsjednik Mesić. Upravo je on pokrenuo lavinu reakcija braniteljskih udruga rekavši da bi se i na braniteljskim pokopima moglo uštedjeti tako da ih se ispraća vijencem, umjesto počasnim vodom.

Ministrica branitelja Jadranka Kosor, na pitanje smatra li da na toj stavci treba štedjeti, rekla je kako je njezino mišljenje da bi “to mogla biti tema za eventualno razmišljanje kad bi situacija uistinu bila katastrofalna, a ona to nije”.

Predsjednik Republičke koordinacije udruga iz Domovinskog rata Đuro Dečak rekao je da je Mesićeva izjava bila neprimjerena i nepromišljena.

– Riječ je o stečevini koja je zakonski kategorizirana i ne bi bilo primjereno da se ukida – ocijenio je Dečak.


Mesić: 'Ne mogu isto biti pokopani general i tajnica s braniteljskim stažem'

Predsjednik Stjepan Mesić danas je komentirajući reakcije hrvatskih braniteljskih udruga nakon njegove izjave da bi država mogla uštedjeti i na pokopima branitelja, rekao kako za negativne rekacije na njegovu izjavu nema nijednog razloga, jer, kako je rekao, ne mora na isti način biti pokopan general koji je vodio rat i tajnica kojoj je priznat braniteljski staž. Moramo svi štedjeti jer su hrvatske kreditne obveze velike i moraju se riješiti do kraja ove i u sljedećoj godini, rekao je Mesić danas u Tuzli odgovarajući na novinarska pitanja. Dodao je kako je bitno da "institucije sustava funkcioniraju sa što manje troška" te da je s tim u vezi spomenuo pitanje pogreba branitelja. "S dužnim pijetetom može se s nekim pozdraviti tako da mu se pošalje cvijeće i odnese zastava. A mora li baš na sve pokope ići vod vojnika, t.j. mora li na isti način biti pokopan general koji je vodio rat i dobio bitke i neka tajnica koja je bila u nekoj instituciji i kojoj je priznat braniteljski staž", rekao je Mesić.

Pogledajte na vecernji.hr