Ministar državne imovine Goran Marić kazao je u srijedu da će se nakon Nove godine krenuti s prodajom udjela u tvrtkama u kojima država ima do 10 posto vlasništva jer nema nikakvog opravdanog razloga da se ti udjeli zadržavaju.
U emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" Marić je kazao da ga čudi što lakše prodajemo tvrtke u kojima država ima veliki udio, i to ishitreno, dok se s druge strane zadržavaju tvrtke u kojima ima do jedan posto udjela.
"Hrvatska ima vlasništvo u 468 tvrtki, u više od 100 tvrtki država ima udio manji od jedan posto. Nema nikakvog opravdanog razloga da se to zadržava, ne samo u tvrtkama u kojima je vlasništvo ispod jedan posto, već i u onima ispod pet i deset posto. Udjeli u tvrtkama s malim udjelima državnog vlasništva ići će u prodaju putem javnih natječaja odmah poslije Nove godine", rekao je Marić.
Država, naveo je, ima i velik broj poslovnih prostora, stanova, odnosno nekretnina u svojem vlasništvu, a oko 990 stanova u državnom vlasništvu prazno je i zapušteno.
U većini slučajeva ti se stanovi, također putem javnih natječaja, trebaju prodati, a prihodi od te imovine usmjerit će se u korisne svrhe, ali će se određeni broj stanova ostaviti za državne dužnosnike, za potrebe države, kazao je Marić.
Isto tako, Marić tvrdi da se tvrtke više neće ni skidati s popisa ni stavljati na popis strateških putem telefonskih sjednica. Sam popis tvrtki od strateške važnosti mijenjat će se, a trenutačno se radi uvid u to. Bit će promjena, kaže, na popisu strateških društava, neke će se tvrtke maknuti, a neke staviti na taj popis.
Marić je kazao i to da je u 22 javna poduzeća potpuna blokada i da u njima treba hitno donijeti odluku o imenovanju ili predsjednika uprave ili manjeg broja članova nadzornog odbora. Potom će se u javnim natječajima, koji kreću nakon Nove godine, imenovati svi članovi i uprave i nadzornih odbora.
Do njihova imenovanja bit će prijelazno rješenje kada će se u tim tvrtkama imenovati čelnici na rok od šest mjeseci.
Bonusi i otpremnine za uprave društava u državnom vlasništvu više se neće isplaćivati na dosadašnji način tako da predsjednici nadzornih odbora svojevoljno odlučuju o uvjetima isplata, već će nadzorni odbori po tom pitanju dobiti upute od resornog ministarstva, kazao je Marić.
Istaknuo je i da nije dobro ni da država u nekim poduzećima ima 30 posto vlasništva, a da pritom nema svog čovjeka u nadzornom odboru.
Na pitanje što će biti s tvrtkama u kojima su već raspisani natječaji, a potencijalni kupci već su se javili, poput Petrokemije, Marić je rekao da se ni jedan natječaj neće poništavati i, ako je natječaj moguće provesti, on će se dovršiti.
U slučaju Petrokemije natječaj je, prema njegovu mišljenju, vremenski neprovediv. Petrokemiji želi više zainteresiranih strateških ulagača kako bi mogla normalno poslovati.
Kazao je i da će se uskoro donijeti Strategija upravljanja državnom imovinom. Strategija se radi za idućih pet godina, no Marić kaže kako još uvijek nema ni uvid u kompletnu državnu imovinu. Isto tako, još uvijek nema ni ozbiljnije procjene vrijednosti te imovine, a posljedično ni koliki su potencijalni prihodi od te imovine.
Rekao je i kako lokalne jedinice, poput grada Zagreba, nerijetko, i to već niz godina, koriste na desetke poslovnih prostora, stanova, zemljišta koji su u vlasništvu države, a njihov odnos nije reguliran i nema zakonskog utemeljenja da time upravlja lokalna jedinica, a ne država.
U vojarnama vidi veliki potencijal, pogotovo jer su vojarne nerijetko locirane na prvorazrednim pozicijama. Koncesije vidi kao najpogodniji model za iskorištavanje tog potencijala.
Gradjanima ostala zastava, Putovnica i prazna ledina od drzave. Narod se iselio, ostali samo politicari i umirovljenici u zemlji.