POSEBNO U SEZONI

Konačni okršaj s radom na crno? Milijun eura za inspekciju rada!

RIJEKA,08.09.2011. KORZO, KAFIĆ VBZ FILODRAMMATICA, TERASA, KONOBARICA, LJUDI SNIMIO PETAR FABIJAN
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić
22.01.2018.
u 13:42
Kampanja ima cilj smanjenje neprijavljenog rada, jer smo nešto malo lošiji od prosjeka Europske unije, a sva istraživanja pokazuju kažu da se između 10 i 20 posto BDP-a gubi zbog takvog rada, rekao je ministar
Pogledaj originalni članak

Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić rekao je danas kako je kampanja za suzbijanje rada na crno završetak projekta vrijednog milijun eura kojim je inspekcija rada ojačana kadrovski i opremom, a finalizira se jačanjem svjesnosti poslodavca i građana o potrebi sprječavanja neprijavljenog rada.

Pojasnio je kako postoji nekoliko vrsta rada na crno – od potpunog neprijavljivanja, preko toga da se dio plaće isplaćuje u iznosu minimalne plaće, a ostatak na ruke, zatim prijavljivanje radnika na pola radnog vremena iako radi puno radno vrijeme te sve veće zloporabe radnika iz inozemstva i neplaćanje prekovremenog rada.

Kampanja ima cilj smanjenja neprijavljenog rada jer smo nešto malo lošiji od prosjeka Europske unije, a sva istraživanja pokazuju da se između 10 i 20 posto BDP-a gubi zbog takvog rada, rekao je. Stoga ukazujemo na sve prednosti prijavljenog rada i sve nedostatke neprijavljenog, rekao je Pavić novinarima nakon potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za uspostavu integralnog sustava za upravljanje službenom dokumentacijom Republike Hrvatske.

Kampanja traje dva tjedna, prvenstveno je usmjerena na jačanje sustava inspekcije rada, a uskoro će biti objavljen i natječaj od 6 milijuna kuna za socijalne partnere za praćenje kvalitete i uvjeta rada u turističkoj sezoni, budući da je najviše prigovora bilo na kvalitetu smještaja i prehrane. U okviru Vladina paketa minimalne plaće, ministar financija Zdravko Marić omogućio je neoporeziv smještaj i topli obrok za sezonske radnike, a sada nam je cilj sa socijalnim partnerima dodatno podići svijest i smanjiti zloporabu radnika u sezoni, rekao je ministar Pavić.

Upitan o kvotama za zapošljavanje stranih radnika, rekao je kako su one već sada znatno veće nego prošle godine, 22.000 novih plus 9000 prenesenih, odnosno produljenih dozvola. Cilj je aktivirati domaću radnu snagu i to ćemo i činiti, kazao je i dodao da je to prvenstveno pokrenuto za sektor turizma. Anketom je svaka osoba pozvana u Zavod za zapošljavanje i od 196.000 nezaposlenih 22.000 je izrazilo želju da radi u sezoni. Slično ćemo, najavio je ministar, raditi i s ostalim područjima u sezoni i nakon analize ćemo vidjeti gdje su potrebne dodatne kvote.

Prije svega nam je cilj aktivacija hrvatskih radnika, a onda ćemo vidjeti jesu li potrebne dodatne kvote, kazao je. Uskoro će uslijediti potpisivanje ugovora s BiH o sezonskim i izaslanim radnicima, a potom i s ostalim zemljama u okruženju, najavio je. U situaciji kada imamo 196.000 nezaposlenih i 76.000 zaposlenih koji primaju minimalnu plaću nije bilo racionalno, pogotovo primjerice za pomoćne radnike u stočarstvu, planirati jako velike uvozne kvote za plaću koja nadmašuje prosječnu u RH, naglasio je ministar rada.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marko Pavić

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

Avatar Udruga_obrisanih
Udruga_obrisanih
20:14 22.01.2018.

Nije narod slijep pa da ne vidi kuda idu ti novci od poreza, da budu gladni dok si uhljebi djele povišice, k-15 i božičnice. Narod jednostavno neće hraniti uhljebe. Kada će država biti skromna i poštenija i narod će to prepoznati. Za sada ništa

DU
Deleted user
14:33 22.01.2018.

grom76, još se nije rodio tko je reda na Balkanu uveo.. Možemo se mi busat u prsa koliko hoćemo da ovo i ono, ali to je tako.

DU
Deleted user
14:23 22.01.2018.

Pa i ptice na grani zanju da se resto novca isplaćuje na ruke pogotovo u građevinskom sektoru.To je vrlo jednostavno riješiti.Propisati minimalnu plaću za svako zanimanje.Primjer.Zna se koliko stoji državu policajac ili vojnik.A srodna služba saštitari zna se koliko su plaćeni i lako izračunaš kolika ja razlika.Nemože za noćne subote i nedjelje zaštitar primiti 3500 kuna.I to sam puno rekao.Propisati naj manju plaću pa da vidimo.Svi se privatnici žale od Marića pa nadalje kako teško posluju a tu su vile,luksuzni auti,jahte.Pa od kuda kad se loše posluje?Porezna neka samo traži podrjetlo novca i eto ga.