RAZLAZ SRBIJE I CRNE GORE Predsjednik zajedničke države će podnijeti ostavku

Marović gasi SiCG

Foto: import
Marović gasi SiCG
24.05.2006.
u 19:05
Pogledaj originalni članak

Predsjednik državne zajednice SiCG Svetozar Marović, jedan od čelnika bloka za neovisnu Crnu Goru, danas će u Beogradu na sastanku ministarskog vijeća podnijeti ostavku na svoju dužnost. Bit će to uvod u gašenje i razdruživanje zajednice Crne Gore i Srbije, koje će u sljedećem razdoblju zahvatiti sve segmente društva. Službena Podgorica, u žurbi da neovisnoj Crnoj Gori što prije da konture samostalne države, najavljuje da će se uskoro mijenjati osobne iskaznice, putovnice, registarske oznake vozila, odnosno vizualni simboli po kojima se prepoznaje samostalna država.

Grbovi u uporabi
Kako su čelnici Liberalnog saveza prije desetak godina definirali izgled državnih obilježja, koja su se za referendumske groznice mogla vidjeti na svakom koraku, vjerojatno će oni, uz male preinake, biti uskoro u uporabi. Novi osobni dokumenti izrađivat će se prema najsuvremenijim europskim metodama koji uključuju kontakt-čip i prostor za računalnu identifikaciju svakog građanina Crne Gore. Crnogorska vlada napravila je akcijski plan koji uključuje ulazak Crne Gore u međunarodne asocijacije, što joj je potrebno za stjecanje neovisnosti. Kako nova država nema većih graničnih problema, službena Podgorica nada se članstvu u UN-u do rujna.

Akt o neovisnosti
Ministarstvo vanjskih poslova raspolaže planom koji će u četiri poteza pozicionirati neovisnu Crnu Goru na političkoj karti svijeta. Prema tom planu, Skupština Crne Gore prihvatit će akt o suverenosti i neovisnosti Crne Gore na temelju referendumskih rezultata od 21. svibnja. Tim proglasom zajednica Crne Gora preuzima potpuni nadzor nad svim državnim pitanjima. Već je počela živa diplomatska aktivnost za uspostavljanje odnosa s drugim državama. Premijer Milo Đukanović ili predsjednik Filip Vujanovi obvezni su uputiti pismo svim državama članicama UN-a sa službenom obavijesti o ishodu referenduma te namjeri uspostavljanja bilateralnih odnosa.

Nakon toga, slijedi izravna komunikacija, a do kraja godine uspostavili bi se napokon i međudržavni odnosi te otvorila diplomatsko-konzularna predstavništva. Iako su unionisti u vrijeme referendumske kampanje prijetili da će taj proces biti nešto dulji, u crnogorskom ministarstvu vanjskih poslova ističu da članstvo u međunarodnim organizacijama i institucijama nije političko, nego tehničko pitanje.


Unionisti su neozbiljni

PODGORICA – Slovački diplomat, posebni izaslanik Europske unije za crnogorski referendum o neovisnosti Miroslav Lajčak izjavio je da je razočaran ponašanjem unionista nakon referenduma i njihovom pričom “o pokradenim glasovima”. “Vrlo su neozbiljne priče o pokradenim glasovima i atmosferi linča. Oni se imaju pravo žaliti, ali ne i presuđivati jer to rade Republičko referendumsko povjerenstvo i Ustavni sud”, rekao je Lajčak, ocijenivši da takvo ponašanje predstavlja više politikanstvo nego “ozbiljan proces”.(H)

Pogledajte na vecernji.hr