Svi već znaju koje su tri najvažnije mjere za obranu od koronavirusa - maska za lice, fizička udaljenost i pranje ruku, no s dolaskom hladnijeg vremena i češćim boravkom u zatvorenim prostorima treba dodati i četvrtu - svjež zrak.
Slabo prozračene prostorije povećavaju mogućnost prijenosa virusa aerosolima, česticama koje 'plutaju' u zraku, objašnjava direktor odjela za infektivne bolesti na medicinskom fakultetu u Rostocku dr. Emil Reisinger.
"Uz kapljično širenje, daleko manji aerosoli smatraju se glavnim putem transmisije koronavirusa, premda u manjoj mjeri", kaže Reisinger.
I dok kapljice relativno brzo padnu na pod, lakši aerosoli mogu lebdjeti dulje i tako se širiti u zatvorenim prostorijama. Tome je najlakše doskočiti povremenim otvaranjem prozora.
Strahovi da ćete se pritom prehladiti neutemeljeni su, tvrde medicinski profesionalci.
"Prozračivanje prostorije na nekoliko minuta jedva da promijeni temperaturu u prostoriji", napominje Reisinger. Predmeti u prostoriji i zidovi zadržavaju temperaturu i otpustit će pohranjenu toplinu.
Njemački stručnjaci preporučuju da se uredske prostorije prozračuju svakih sat vremena po 20 minuta. Ako u prostoriji sjedi manje ljudi dovoljno je i deset minuta.
20 minuta otovren prozor u zimi pri minus temperaturama!!! Koliko novih bolesnika bude to donijelo! I svi buju prozitivni na covid... Pametnome dosta!